bla
Aktualno

Ne pozabimo na človekove pravice

Septembrski Proglasi v tedniku Mladina so se osredotočali na družbeni problem človekovih pravic. Svoj družbeno-kritični pogled so podale štiri oglaševalske agencije. Njihovi predstavniki so nam pojasnili, kakšni uvidi so jih vodili do kreativnih rešitev.

Predpostavka tokratnih Proglasov je bila, da so v času pandemije covid-19 temeljne svoboščine in človekove pravice na še posebej resni preizkušnji. »Ustavno sodišče RS je v zadnjem letu odpravilo že tri pomembne vladne uredbe (zakon in dva odloka), s katerimi je vlada posegala v pravico do gibanja in zbiranja ljudi, državljani smo pravico do pitne vode sami ubranili na referendumu. Reči, ki so bile do nedavno samoumevne, take niso več,« so zapisali v Mladini.

France Prešeren v solzah 

»Svoboda govora in izražanja je nekaj samoumevnega. To velja za vse zahodne kulture razen za nas. To dejstvo je močan razlog za zaskrbljenost in žalost. France Prešeren je kot pesnik in pravnik idealen subjekt, skozi katerega lahko komuniciramo, kaj dejansko  pomeni takšen odnos do kulture.«

Zadrga

bla

»Ne, hvala.«

»Janeževi upognjenci so del slovenske folklore. Redki so tisti med nami, ki jih niso jedli pri babici ali vsaj na kakšnih družinskih obiskih. Zato smo te tradicionalne piškote uporabili kot sinonim za nekaj, kar ne želimo, da postane nova slovenska tradicija – kršenje osnovnih človekovih pravic. Za nami je turbulentno obdobje referendumov in protestov, ki nas je in nas tudi še bo upognilo na mnogo načinov. Želimo pa si, da ne bi zlomilo pravic, ki smo jih dolga leta in desetletja jemali za povsem samoumevne. Janezovi upognjenci so tako opomnik, da je včasih bolje reči tisto, kar smo velikokrat rekli, ko nam je babica ponudila ta slavni piškot: 'Ne, hvala.'«

SHIFT

bla

Živalska farma

»Navdih za Proglas smo črpali iz še vedno aktualne Orwellove politične satire Živalska farma. Glede na dogodke zadnjih dveh let in duh današnjega časa, se nam grafit zdi najboljši vizualni medij za sporočanje mnenj o trenutni situaciji, saj je vedno na voljo tistim, ki nimajo drugega glasu.«

F2

bla

Vzemite si čas in dobro premislite

»1. Pravica do enakosti in svobode pred diskriminacijo

2. Pravica do življenja, svobode in osebne varnosti

3. Pravica do enakosti pred zakonom

4. Nedotakljivost človekove zasebnosti

5. Svoboda zbiranja in združevanja

6. Pravica do poštenega sojenja

7. Svoboda izražanja

8. Svoboda gibanja

9. Pravica do vode in drugih naravnih virov

10. Pravica do zdravja

Ali ste se ob branju osnovnih človekovih pravic počutili neprijetno? Se sramujete verjeti v dostojanstvo, pravičnost, solidarnost in odgovornost? Vzemite si čas in dobro premislite, kaj lahko storite za skupno dobro in boljši jutri. Zdaj.«

Vladan Srdić (Studio 360)

bla

Intervju

ŽZZ
25. 03. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

mancakrnel
23. 03. 2024

Umetna vs. človeška inteligenca, to je zdaj (najbolj pereče) vprašanje. Tudi o tem smo se…

Umetna inteligenca ni tako zelo nov pojav. Generične vsebine, generični oglasi, generični ljudje, generično pisanje – to morda najtežje prenašam –,…

Rašula
23. 03. 2024

Z dr. Jeleno Rašula, strokovnjakinjo za digitalni marketing, ki je pred dobrim letom…

»Bati se umetne inteligence je zame tako, kot bi se pred leti bala digitalnega marketinga, ker transparentno pokaže rezultat vseh kampanj in oceni…

Naši avtorji