
Budnica za oglaševalsko industrijo
Ali so agencije prešle od vloge dolgoročnih kreativnih partnerjev do vloge »dobaviteljev«?

Kaja Kovič
»Vsi v oglaševalski industriji bi morali prepoznati tri ključne izzive leta 2025 in na njihovi podlagi začeti oblikovati svoje poslovne strategije,« poudarjajo pri marketinški reviji Contagious in analitični družbi WARC, ki sta združila moči pri pripravi poročila Contagious Radar 2025. To prinaša vpogled v ključne izzive, s katerimi se bo oglaševalska industrija soočala v prihodnjem letu, nastalo pa je na podlagi poglobljenih intervjujev z vodilnimi marketinškimi strokovnjaki, kot je Morgan Flatley, globalni direktor marketinga pri McDonald'su), in obsežne raziskave, v kateri je sodelovalo sto direktorjev iz oglaševalskih agencij.
Po mnenju avtorjev poročila je najpomembnejši izziv tretji, saj pomeni vrhunec aktualnih svetovnih problematik in izzivov v oglaševalski panogi.
Izziv 1: Tveganja, povezana z umetno inteligenco
Hitro širjenje umetne inteligence (UI) v oglaševalski panogi je sprožilo skrbi glede prihodnosti kreativnih delovnih mest. Po napovedih Forresterja naj bi UI do leta 2030 v ZDA ukinila 8 odstotkov delovnih mest v oglaševanju. Poročilo opisuje načine, kako naj voditelji preoblikujejo svoj pristop k UI in jo izkoriščajo v svojo korist in korist podjetja.
Izziv 2: Povečanje kratkoročnega razmišljanja
Povečani pritiski na hitro doseganje rezultatov z manj sredstvi so postali zelo nevaren trend v industriji. »Kratkoročen pristop« škoduje ustvarjalnosti in dolgoročni rasti blagovnih znamk, mnogi voditelji pa še vedno trpijo pod pritiskom četrtletnih ciljev. Raziskovalci so zapisali nasvete, kako naj se podjetja na uspešen način spopadejo s tem izzivom in poiščejo načine, kako uravnotežiti kratkoročne in dolgoročne cilje ter spremeniti miselnost naročnikov.
Izziv 3: Vse bolj krhki odnosi med agencijami in naročniki
Pod vplivom rastočih stroškov, krajših časovnih rokov in novih tehnologij (zgoraj omenjena izziva) so naročniki vse bolj osredotočeni na iskanje najcenejših storitev, namesto da bi agencije videli kot dolgoročne kreativne partnerje. To vodi do stanja, ko agencije postajajo »dobavitelji« namesto partnerjev. Stroški in hitro spreminjanje agencijskega okolja ogrožajo ustvarjalnost in dolgoročno gradnjo blagovnih znamk. V poročilu zato opredelijo tudi nasvete, kako vlagati v dolgoročne partnerske odnose.