iPROM: 74 % uporabnikov do digitalnih medijev dostopa preko mobilnih naprav
Letošnja iPROM-ova analiza kaže, da je bilo od junija 2019 do junija 2020 74 % vsega dostopa do digitalnih medijev opravljenega preko mobilnih naprav. Povprečen mesečni doseg digitalnih medijev se je v analiziranem obdobju povečal za 32 odstotkov.
Pixabay
Lanskoletna iPROM-ova analiza je pokazala, da se trend rasti dostopa do digitalnih medijev preko mobilnih naprav umirja, letošnji podatki pa kažejo na ponovno okrepitev tega trenda. V analiziranem obdobju se je mobilni dostop do digitalnih medijev povečal za 7 odstotnih točk, medtem ko se je dostop preko računalnikov sorazmerno zmanjšal. »Že od leta 2015 spremljamo trend rasti mobilnega dostopa do digitalnih vsebin, ki zadnja leta močno nakazuje, da se namizni in prenosni računalniki umikajo mobilnim napravam kot prvi in glavni točki stika z različnimi vsebinami v digitalnih medijih. Kljub temu, da smo lani zaznali umiritev rasti deleža mobilnega dostopa, se je letos trend rasti ponovno okrepil. Vse kaže na to, da velika večina uporabnikov spleta redno spremlja vsebine v digitalnih medijih in hiter pregled vsebin opravijo večinoma preko mobilnih naprav. Za poglobljeno branje sicer še vedno uporabljajo računalnik in to po novem še intenzivneje,« rast komentira Tomaž Tomšič, vodja iPROM Labs.
Povprečen mesečni doseg slovenskih digitalnih medijev zrasel za tretjino
V letošnji analizi je bila zabeležena 32-odstotna rast povprečnega mesečnega dosega slovenskih digitalnih medijev glede na preteklo leto. »Pridobljeni podatki ponovno potrjujejo, da trend potrošnje vsebin v digitalnih medijih vse bolj narašča. V lanski analizi se je doseg slovenskih digitalnih medijev povečal za dobrih 10 odstotkov na letni ravni, letos pa je bilo to povečanje bistveno večje, kar pripisujemo spremenjenim navadam medijske potrošnje vsebin v digitalnih medijih v času družbene osamitve,« dodaja Tomšič.
Windows 10 še naprej utrjuje vodilni delež
Analiza uporabljenih operacijskih sistemov je pokazala, da med operacijskimi sistemi prevladuje operacijski sistem Microsoft Windows z različico Windows 10. Tej različici pripada 63-odstotni delež kolača, sledi ji različica Windows 7 z 20 odstotki. Preostali del kolača rabe operacijskih sistemov si delijo Mac OS X s 7 odstotki, Windows 8.1 s 6 odstotki ter drugi operacijski sistemi, kot so Linux in starejše različice operacijskega sistema Windows.