m
Aktualno

Kako zagotoviti dobro počutje v delovnem okolju? 

Pisarna je kraj, kjer marsikdo od nas preživi vsaj osem ur dnevno in prav je, da se v njej prijetno počutimo.

O tem, kakšni so trendi v opremljanju pisarn in kakšna oprema je najprimernejša (tako za naše udobje kot za zdravje), smo se pogovarjali s Tjašo V. Sajtl, vodjo spletne prodaje in marketinga v podjetju Hit Preless. V podjetju so zasnovali blagovno znamko Heka z namenom, da pomagajo soustvarjati dobro počutje na delovnem okolju – pa naj bo to v domači pisarni ali pa v poslovnih prostorih.  

Tjaša V. Sajtl pravi, da je bil dizajn pisarne od nekdaj podrejen načinu dela, največjo spremembo pa je prinesla digitalizacija. Ta sprememba se kaže predvsem v zmanjšanju potrebe po omarah (zaradi digitalizacije arhivov) in v dizajnu pisalne mize. Včasih se je nameč izdelovalo t. i. strojepisne mize, ki so bile prilagojene pisalnim strojem. Danes so mize prilagojene uporabnikom, dodatki za mize pa orodjem, ki jih uporabljamo. 

»Drugačne so tudi same pisarne, ki so postale odprt prostor, prilagojen vizualni podobi podjetja, s poudarkom na ustvarjanju prijetnega ambienta. Tega se poskuš doseči z biofilnim oblikovanjem, prilagodljivim in trajnim pisarniškim pohištvom ter dodatki, ki prikazujejo dosežke podjetja in zaposlenih,« pove sogovornica.  

Doda, da je v zadnjih letih tudi ogromno sprememb v materialih in barvah: »Vsak material za pisarniško pohištvo ali tapeciranje stolov je izdelan na svoj način in ima svoje značilnosti. Včasih smo lahko izbirali med nekaj barvami in materiali, danes dobiš skoraj vse, kar si zaželiš. Barvna trenda, ki prevladujeta, so pasteli in zemeljske barve, med materiali pa so najbolj priljubljene trpežne naravne tkanine.«  

m

Trendi gredo z roko v roki z učinkovitostjo 

Med svetovnimi trendi sogovornica omeni skupne pisarne, kjer se lepo vidi vnos novih elementov zaradi potreb po učinkovitosti. Te ne ponujajo zasebnosti, kot smo je vajeni v manjših pisarnah, zaradi česar se je razvila potreba po pregradah med mizami ali gradnji celic, ki imajo specifičen namen, kot so govorilnice, tihi prostori, igralnice ipd. »Pisarne so postale prostor za delo, za druženje in prikaz kolektivnega vzdušja podjetja. Sama sem opazila še en trend, ki me neizmerno veseli. Vedno več podjetij namreč prepoznava povezavo med kakovostnim sedenjem in produktivnostjo, zato nudijo svojim zaposlenim možnost izbora pisarniškega pohištva in stolov, ki bo njim najbolje ustrezal. Izredno velik porast v zadnjem letu so doživele tudi dvižne mize,« našteje.  

»Danes je izbira stola pravzaprav dogodek« 

Kot pravi, je bilo včasih ljudem pomembno le to, da ima stol koleščka, danes pa je to povsem postranskega pomena. »Ljudje se vedno bolj zavedajo pomembnosti kakovostnega stola, ne zgolj za udobno sedenje, temveč tudi za samo estetsko predstavitev podjetja. Danes je izbira stola pravzaprav dogodek in izbrati dober stol je izrednega pomena za produktivno delo,« še izvemo. Dober pisarniški stol mora imeti nastavljive tiste komponente, ki so ključne za podporo telesa pri sedenju – dolžino in višino sedišča, ledveno oporo ter rokonaslone. Če ima stol mehanizem za rahlo gibanje sedišča, je to samo prednost, saj s tem razbremenimo pritisk na ledveni del hrbtenice, ki nastane pri dolgotrajnem sedenju. Predvsem pa je pomembno, da čutimo, da nas stol dobro podpira in ne sili v nenaravno držo.  

V podjetju Hit Preless največje povpraševanje zaznavajo pri opremljanju skupnih pisarn (t. i. open office) in po opremi za domače pisarne. Nekomu, ki si ureja domačo pisarno, pa bi svetovali predvsem, naj pri izbiri pohištva razmišlja dolgoročno in izbere kakovostno pohištvo, ki bo služilo naravi njegovega dela ter mu nudilo ergonomsko podporo. Kot obvezen dodatek v pisarni omenijo tudi rastlinje – za vzdušje in da si ob pogledu nanj »spočijemo oči«. 

--

z

»Idealno bi bilo delati izmenično sede in stoje« 

Za vse, ki dolgotrajno sedimo, je v prvi vrsti pomembno, da sedimo na kakovostnem pisarniškem stolu. Če ima ta mehanizem rahlega aktivnega gibanja, je to še bolje za naše telo. »Če imamo le možnost, bi bilo najbolje, da delamo izmenično sede in stoje. Torej v roku ene ure izmenjavamo sedeč in stoječ položaj med delom. To je seveda idealen scenarij. Zavedam, se da nimajo vsi možnosti dela za dvižno mizo ali podobno višjo delovno površino, ki bi ustrezala njihovi ergonomiji. V tem primeru predlagam, da aktivnosti, ki niso vezane na delovno mizo, opravljajo stoje ali hode. Najbolje zunaj na zraku – sestanki, telefonski klici, brainstormingi, odmori za vodo in kosilo. Ter seveda občasni odmori za razteg telesa in mentalni oddihi, ki nam povrnejo fokus in energijo,« pravi Tjaša V. Sajtl. V podjetju Heka Interier se zavedajo, da je za dolgoživost pomembno tudi gibanje, zato so s pomočjo osebne trenerke Nataše Gorenc pripravili tudi serije krajših vaj in nasvetov za bolj zdravo in aktivno delovno okolje.  

Intervju

z
20. 11. 2024

Ob 30. obletnici delovanja najbolj prepoznavne in priznane znamke v svetu moške mode v…

gizem
16. 11. 2024

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk,…

Sasha Savić
09. 11. 2024

Ključ do uspeha vsakega vodje je v tem, da najde prave ljudi, je prepričan Sasha Savić,…

Moj glavni kriterij pri izbiri ljudi je bil občutek, da posameznik pred mano goji globoko strast do oglaševalske industrije in blagovnih znamk ter to…

Naši avtorji