»Naši mediji imajo spet dosege in frekvence iz časov pred epidemijo«
Z Markom Kolblom, direktorjem Europlakata, smo se pogovarjali o letošnjem tekmovanju Outstanding in pestrem obdobju za zunanje oglaševanje.
Gašper Meden
Po skromnem začetku leta je bilo po sproščanju protikoronskih ukrepov v zunanjem oglaševanju po opažanjih Marka Kolbla zelo pestro. Z njim smo se pogovarjali tik po letošnjem tekmovanju Outstanding, ki nagrajuje presežke v zunanjem oglaševanju. »V primerjavi s prvim koronskim letom, torej 2020, smo imeli lani precej več kampanj. Naši mediji imajo spet dosege in frekvence, kot smo jih imeli pred epidemijo. Zato smo znova zelo atraktivna izbira v primerjavi z drugimi offline mediji.«
Z vidika kakovosti kreativ v času epidemije niso zaznali kakšnih bistvenih odstopanj. Zaradi epidemije lani praktično niso imeli inovativnih kampanj, ki bi gradile na interakciji z mimoidočimi. »To je bilo glede na ukrepe seveda pričakovano, saj je običajno interakcija temeljila na zaslonih na dotik. Kaže pa se lep napredek v kategoriji digital, še posebej med video kampanjami na temo obveščanja in ozaveščanja, kamor se uvrščajo dela s področja kulture, športa, glasbe in družbeno koristnih projektov,« pojasnjuje Kolbl.
Tudi pri Europlakatu se strinjajo z oceno strokovne žirije v tekmovanju Outstanding, da so naše kulturne ustanove že precej dobro osvojile nov digitalni medij. »Smo pa še vedno bolj na začetku, če se primerjamo s tujino, kjer digitalno zunanje oglaševanje raste še hitreje kot pri nas. Analitiki napovedujejo, da bo v roku treh let digitalno zunanje oglaševanje predstavljalo že tretjino vseh prihodkov v zunanjem oglaševanju. Tudi pri nas še naprej delamo na razvoju in novostih digitala, zato si v prihodnje obetamo še hitrejšo rast.«