Podkasti za ušesno in mentalno osvežitev
Če smo v začetku tedna sogovornike spraševali o idejah za poletno branje, tokrat predstavljamo ideje za zanimive podkaste, ki so vredni vaše pozornosti.
Tina Guček
Kreativni direktor Drago Mlakar bi »za ušesno in mentalno osvežitev« v letošnjem poletju izpostavil vse tri domače podkaste, ki jih posluša. Vsi so del mreže Aparatus in vsak od njih ima za celo poletje starih epizod.
»O.B.O.D je žanrski podcast, kjer trije odrasli možakarji – Mito Gegič, Igor Harp in Aljoša Harlamov – razmišljajo, govorijo in debatirajo o meni zelo zanimivih stvareh. Mnogih obrazih znanstvenosti, grozljivosti, smešnosti in fantastičnosti. Največkrat komentirajo nove filme in serije, občasno 'obdelajo' kakšno klasiko, tu pa tam pa se lotijo tudi knjig. So zelo nagledani, načitani in – glede na to, da je eden od njih slikar, naslikani. Za poslušat’,« pravi.
Drugi je podkast Glave, kjer Boštjan Gorenc – Pižama in Anže Tomić veliko govorita predvsem o filmih in knjigah. »Trenutno kot glavno temo 'obdelujeta' Zmajevo hišo, ki je ne gledam, tako da ju poslušam redkeje, ampak vseeno tu pa tam kakšno epizodo, ker sta fajn. So pa super malo starejše epizode, predvsem tiste o Harryju Potterju in pa o sagi Hitri in drzni. Vse te epizode so super – še zlasti, če pogledaš vse filme, ki jih komentirata, preden poslušaš podkast,« pove.
Najbolj zanimiv pa se mu zdi podkast Opazovalnica, kjer »modrujeta« Jure Godler in Anže Tomić. »Kar se je začelo kot zelo dober 'startrekovski' zvočni dokument, je preraslo – pa mogoče preraslo ni najboljša beseda, ker namiguje na razvoj – v nekaj super zanimivega. Podkast za moške stare 40 let – in ni boljšega opisa. Je uvertura v krizo srednjih let in paše kot ata na mamo. Avtorja se ne držita posebne teme, vsebina je kar nekaj, njun odnos pa je, vsaj tako je slišati, zelo lepo prijateljstvo, za katerega upam, da bo še dolgo trajalo. To so podkasti, ki jih poslušam, ko si moje uho zaželi slovenskega jezika in zato bom ta zapis zaključil z besedami, ki jih bo razumelo kakšnih 87 40-letnih fantov in približno 5 deklet: Prešeren, Kosovel, Opazovalnica.«
»Vedno odvisno od gostov in kemije med akterji«
Madea Mojca Majhen, ustanoviteljica in direktorica podjetja za organizacijo dogodkov Paideia Events, pravi, da vsi v njihovi pisarni občasno poslušajo podkaste. Med slovenskimi kot najbolj zanimive izpostavijo POPkast, AIDEA Podkast ter podkast Možgani na dlani. »Občasno seveda poslušamo tudi druge, vedno odvisno od gostov in kemije med vsemi akterji. Med tujimi pa bi izpostavili Marketing school in 99% Invisible,« pove.
»Nekateri podkasti se res 'vlečejo'«
Benjamin.Hrkić, kreativni direktor v bold.group, pravi, da načeloma ni največji oboževalec podkastov. »Če stimuliram le eno čutilo za daljše obdobje, se hitro začnem dolgočasiti. In nekateri podkasti se res 'vlečejo', kljub dobri vsebini,« je kritičen.
Poleti, ko se veliko vozi domov v Izolo, rad posluša Huberman Lab: »Res briljanten človek, ki na izjemno poljuden način z gosti iz različnih ozadij predstavlja teme, ki so tako ali drugače povezane z nevroznanostjo. Na splošno pa je moj najljubši podkast zagotovo 'Zapisi iz močvirja'. Kratko, jedrnato in konkretno. Vse skupaj pa povezuje specifičen humor, ki vsak 'zapis' naredi enkraten,« pravi.
Vsakodnevna zvočna kulisa
Klemen Šefer, kreativni direktor v agenciji Pristop, pravi, da so podkasti njegova vsakodnevna zvočna kulisa med vožnjo po gorenjski avtocesti, kjer mu omogočajo, da tudi za volanom ostaja na tekočem z dogajanjem in hrani svojo radovednost. »Kot navdušenec nad tehnologijo zelo priporočam The Vergecast, ki pokriva vse aktualne tehnološke teme: gadgete – od pametnih telefonov do pametnih prstanov, umetno inteligenco, igričarstvo, streaming idr. Svojo drugo strast – dogajanje na finančnih trgih – najraje spremljam v podkastih karizmatičnega Scotta Gallowaya. Priporočam zlasti njegov ponedeljkov pregled trgov. Od slovenskih podkastov izjemno cenim Marjo Milič. Njen Money-How priporočam vsem, saj je odlična osnova za finančno pismenost, pogovori z njenimi gosti pa ponujajo (lokalno relevanten) pregled naložb, od kripta do ETF-ov,« pravi Klemen Šefer.
Prisluhne tudi splošnim novičarskim podkastom, med katerimi mu je najljubši The Daily od The New York Times. Pravi, da ga sami najbolje opišejo: »This is how the news should sound« oz. »Tako bi morale zveneti novice«.