Ste pripravljeni na zavestno znamčenje?
Dobrodošli v novem obdobju zavestnega znamčenja, kjer so trajnostne prakse in etična vprašanja vse pomembnejši generatorji rasti.
Jaka Lenardič
V digitalno podprtem svetu zahtevajo izobraženi potrošniki več kot le vrhunske izdelke ali storitve – pričakujejo ali celo zahtevajo, da znamke pokažejo svojo zavezanost trajnostnemu in pravičnemu svetu. Pravo vprašanje ni več, kaj prodajamo, temveč kako prispevamo.
Strategija grajenja zavestnega znamčenja v osnovi zahteva revizijo, predvsem z vidika vrednot in vpliva na deležnike, v marketinškem pogledu pa odgovora na temeljne skrbi kupcev, kot so podnebne spremembe, trajnostne politike, rasna pravičnost in pravična trgovina. Šele na podlagi teh se oblikujejo ukrepi v obliki lokalizacije in transparentnosti uporabljenih surovin, zmanjšanja ogljičnega odtisa, uporabe trajnostne embalaže, preoblikovanja zaposlitvene prakse idr. Tovrstni koraki ustvarjajo zaupanje, zvestobo in dolgoročne odnose s strankami.
Vse navedeno pa še vedno deluje navzven, zato dodajam pogled navznoter, ki presega vprašanje, kako nam znamka koristi in odpira poglavje njenega vpliva na naše energijsko stanje. Če verjamemo, da materijo sestavlja in obkroža energija, potem se lahko vprašamo, kako znamka obravnava sestav energijske podpore.
V tem pogledu se bo nekaterim trditev, da je blagovna znamka živa entiteta, zdela nesmisel, drugi pa bodo osmislili, da je zavest vse okoli nas, včasih v fizični, drugič v nefizični obliki. Blagovna znamka tako deluje snovno v materiji, hkrati pa tudi nesnovno kot energija, oblikovana okoli namere ustanovitelja in vseh, ki jo soustvarjajo in tako vpliva na naša energijska telesa. To je vzrok, da ljudje pogosto posežemo po določeni znamki intuitivno, saj nas potegne njena energija, četudi te ne vidimo, včasih pa se nam upira, čeprav v umu ne vemo, zakaj.
Zavezanost trajnostnemu in pravičnemu svetu
Ko govorim o zavestni blagovni znamki, imam za minimalni kriterij zavezanost trajnostnemu in pravičnemu svetu, odpiram pa vprašanje njene energijske vpetosti. Vprašanje, ali je lahko zavestna blagovna znamka npr. alkoholna pijača ali sladka razvada, ki fizično in energijsko načne tistega, ki jo uživa, je zame še kako na mestu. Ko govorim o zavestni blagovni znamki, imam v mislih takšno, ki na pravi način odgovarja na resnične potrebe ljudi.
S to predpostavko se snovanja blagovne znamke lotimo drugače. Blagovna znamka postane entiteta, ki ne zgolj fizično, temveč tudi energijsko podpira matriko uporabnikov. Čeprav se zapisano morda bere kot fantazija, je energijski pretok znanstveno dokazljiv, npr. z meritvami Kirlianove kamere in GDV-tehnologije, ki meri energijske vplive med deležniki in posledično lahko izmeri, ali posamezna znamka z uporabo dviguje ali znižuje raven energije.
Nova platforma za Tjašo Dorelay, ki vstopa na svetovni trg
Da ne bomo vedno govorili o tujih znamkah, s tega vidika predstavljam primer, ki ga soustvarjamo na domačem trgu.
Tjaša Dorelay deluje kot medij, ki kanalizira sporočila duhovnega sveta in kot moderni orakelj prinaša jasnost, kako postati vodja svojega življenja in s svojo vibracijo ustvarjati želene situacije. S kanaliziranimi sporočili, ki prihajajo iz višjih ravni zavesti, opolnomoča ljudi, da živijo zavestno in kot vodje svojih življenj zase ustvarjajo najboljše življenje.
V Sloveniji je v njeno skupnost na takšen ali drugačen način vključenih že več kot 250.000 posameznikov. Z letošnjim letom je vstopila tudi na svetovni trg, na tej poti pa smo jo v agenciji ENKI podprli z novo platformo, ki nudi optimalno uporabniško izkušnjo za podajanje digitalnih vsebin, na kateri temelji poslovni model.
Novo platformo sestavljajo tri enote, in sicer spletna stran, platforma za spletno učilnico in spletna trgovina.
Sestavljajo jo tri enote, in sicer spletna stran, platforma za spletno učilnico in spletna trgovina, vse povezano z naprednim sistemom marketinške avtomatizacije in integrirano z zalednimi sistemi ter številnimi platformami, ki smo jih uporabili z namenom uporabe najboljših praks tehnologije, širjenja prepoznavnosti in vstopa v prostor, kjer se uporabniki že nahajajo. To v praksi pomeni preko 300 predavanj in kanaliziranih sporočil, 200 različnih meditacij in številne druge vsebine, ki so razpršene znotraj spletne učilnice, po javnem delu spletne strani in na drugih platformah, Facebooku, Instagraua, YouTubu, Soundcloudu ter pretočnih platformah za podkaste.
Del platforme je tudi podkast.
Z vidika zavestnega znamčenja, ki upošteva tudi pogled energijske vloge, smo pri snovanju sledili kanaliziranim usmeritvam z jasnostjo o prihodnosti uporabe spletnih platform in marketinških potezah, ki bodo prišle v splošno uporabo v prihajajočih letih, in tako ustvarili spletno stran, ki ne odgovarja zgolj na fizično potrebo, ampak podpira tudi energijo uporabnika.
V praksi to pomeni, da smo minimalizirali količino grafičnih elementov in se prepustili čistosti, saj to umirja možgane, ponekod do stopnje, ki lahko osebo celo malo zmoti. S tem smo na prvo mesto postavili vsebino in uporabniku omogočili, da se ji posveti brez nepotrebnih šumov, po formuli 3/5, ki je naravna odločitvenemu procesu. Izdelali smo celo merilec energijske postavitve, ki je na voljo obiskovalcem na domači strani.
Spletna stran ne odgovarja zgolj na fizično potrebo, ampak podpira tudi energijo uporabnika.
Prejeli smo tudi usmeritev, da moramo na spletno stran umestiti večje število fotografij Tjaše Dorelay, čemur smo tudi sledili, saj se zavedamo, da je za uspešnost osebne blagovne znamke bistvenega pomena osebni stik, da lahko oseba začuti energijo osebe in se z njo tudi poveže.
Manifestacijska nota spodbuja notranje občutke, ki obiskovalce, ko začutijo energijsko skladnost s programi, vodijo v globino, in obratno. Namen ni marketinško prepričevanje, temveč spodbujanje pravih eteričnih vezi in vzpostavljanje prostora intuitivnega odločanja.
»Out of the box« pristop omogoča med drugim, da je Tjaša Dorelay najhitreje rastoča znamka na področju osebne rasti v Sloveniji. Uspešnost prepoznavamo s pomočjo na tisoče oseb, ki so spremenile svoje življenje in začele živeti zavestno, ustvarjati več obilja, živeti bolj zdravo, v stiku s seboj, ustvarjati ljubeče odnose in podobni. S poslovnega vidika to pomeni preko 250.000 sledilcev v Sloveniji, 20.000 oseb, ki je prijavljenih na seznam za e-obveščanje, preko 2.000.000 poslušanj meditacij v zadnjih treh letih, preko 100.000 ur poslušanja programov v zadnjem letu, prodaja spletne šole v znesku več kot milijon evrov v 10 dneh v Sloveniji samo v letošnjem letu in preko 30-odstotna rasti obstoječe skupnosti od marca 2023. Našteto dokazuje, da se zavestno poslanstvo potrjuje tudi z materialnimi rezultati.
Zavestna blagovna znamka se premika iz obrobnega koncepta v osrednjo poslovno strategijo. Aktivna prizadevanja za reševanje družbenih in okoljskih vprašanj, pri določenih pa še pogled energijske postavitve, lahko vzpostavijo globlje povezave s strankami, zaposlenimi in skupnostmi. Znamke, ki so koncept že poosebile, med njimi je najbolj znana Patagonia, nam kažejo, da bodo blagovne znamke prihodnosti tiste, ki bodo uspele s pozitivnim prispevkom v svetu. Njihove zgodbe pošiljajo močno sporočilo tudi v poslovno sfero – zavestna blagovna znamka ni le dobra etika, je tudi uspešno poslovanje.
Članek je bil izvorno objavljen v tiskani reviji Marketing magazin, oktober 2023, #508. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.