Stop napihljivim igračam!
S kampanjo »Deflatables« želijo Thomas Cook, McCann Birmingham in »The Marine Conservation Society« (Društvo za ohranjanje morja) povečati ozaveščenost o vplivu napihljivih počitniških izdelkov na okolje.
Eva Peserl
S kampanjo želijo turiste spodbuditi k recikliranju, izposoji in deljenju igrač na plaži. Poziv sledi rezultatom nove raziskave, ki jo je v imenu podjetja Thomas Cook naročila družba YourSayPays in ki razkriva, da več kot tretjina (37 odstotkov) dopustnikov za svoja potovanja v Združenem kraljestvu in tujini kupi napihljive igrače, vendar je manj kot polovica vprašanih (47 odstotkov) dejala, da bodo napihljive naprave po dopustu ponovno uporabili ali reciklirali.
Zavrženi »napihljivci« prispevajo k onesnaževanju oceanov s plastiko, kar predstavlja veliko okoljsko grožnjo s hudimi posledicami za morske živali in ekosisteme. Zaužitje plastike lahko živalim namreč povzroči hudo trpljenje in lakoto.
Thomas Cook in Društvo za ohranjanje morja, vodilna dobrodelna organizacija za oceane v Združenem kraljestvu, spodbujata dopustnike k zmanjšanju, ponovni uporabi ali recikliranju, obenem pa pozivata tudi hotele, naj prispevajo svoj delež. 34 odstotkov anketirancev je izjavilo, da bi reciklirali »napihljivce«, če bi hoteli imeli ustrezne zmogljivosti.
Kampanja, ki jo je pripravilo podjetje McCann Birmingham, prikazuje orko, delfina in želvo, ki so upodobljeni kot napol izpraznjeni »napihljivci«, ki so obtičali na plaži. Kampanja se bo v času počitnic izvajala na letališčih in na družbenih omrežjih.
Ryan Cotton, direktor marketinga pri podjetju Thomas Cook, pravi, da imajo plastične napihljive igrače, ki so na počitnicah izjemno priljubljene, ogromen vpliv na okolje. »Upamo, da bodo ljudje, ko bodo videli našo udarno kampanjo, dvakrat premislili, preden se bodo odpravili v trgovino in si kupili novo napihljivo igračo, ter da bodo izbrskali lansko ali si jo izposodili. Tako bomo vsi prispevali k zmanjšanju odpadkov, ponovni uporabi in recikliranju,« razlaga Cotton.
Jennifer Mitchell, direktorica za sodelovanja in komunikacije pri Društvu za ohranjanje morja, poudarja, da imamo vsi vlogo pri varovanju okolja, pa naj bo to doma ali na počitnicah. »Strogi posnetki v tej kampanji kažejo, kako tesno so povezani naši odpadki in morsko življenje. Upamo, da bomo z ozaveščanjem o okoljskem vplivu zapuščenih napihljivih igrač pripomogli k zmanjšanju števila odvrženih,« deli svoje upe Mitchellova.