zz
Diggit

Na DIGGIT-u poglobljeno o digitalnem nomadstvu

Digitalno nomadstvo niso več le sanje peščice pustolovcev, temveč eden od najhitreje rastočih načinov dela v sodobnem svetu. Koliko pa dejansko vemo o tem načinu dela?

Svoboda, ki jo prinaša delo od koder koli na svetu, je za mnoge neprecenljiva. Toda, ali je digitalno nomadstvo resnično samo brezskrbno potovanje z računalnikom pod roko ali pa se za popolno sliko skriva več?

Na konferenci DIGGIT sta organizirani okrogla miza in delavnica na tematiko digitalnega nomadstva. Sprva bodo štiri izkušeni »nomadi« raziskali vse plati digitalnega nomadstva – od romantike do realnosti. Prisluhnite Manci Šalehar, regionalni vodji medijskega zakupa pri Woltu in ustanoviteljici Akademije za karieristke in hedonistke, Maticu Mohorju, arhitektu in ustanovitelju AAb AtelierAbroad, Maji Novak, ustanoviteljici svetovalnega portala Mayita in avtorici podkasta Potovanja in delo v tujini, ter Marku Borisu Andrijaniču, prvemu ministru za digitalno preobrazbo Republike Slovenije, nekdanjemu zaposlenemu pri Uberju, članu upravnega odbora Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT) in podpredsedniku Kumo.AI.

Kaj omogoča delo od koder koli?

Internet, tehnologija in globalna povezanost omogočajo, da si lahko danes postavimo delovno mesto tam, kjer si želimo. Toda uspeti kot digitalni nomad zahteva več kot le dobro internetno povezavo. Organizacija potovanj, iskanje dela, obvladovanje finančnih vidikov in iskanje ravnovesja med delom in življenjem so le nekateri izzivi, s katerimi se srečujejo moderni nomadi.

Zakaj nekatere države privabljajo več digitalnih nomadov?

Na DIGGIT-u bodo sogovorniki poskusili razložiti vzvode zato, da je Hrvaška v zadnjih letih postala prava oaza za digitalne nomade – odlična infrastruktura, ugodne davčne ureditve in privlačno življenjsko okolje so le nekateri od razlogov, zakaj se tuji delavci odločajo prav zanjo. Podoben uspeh se odvija na Portugalskem. Kaj pa Slovenija? Zakaj naša podjetja še vedno oklevajo pri podpori dela na daljavo? Zakaj naša država ni tako mamljiva destinacija za digitalne nomade?

Od sanj do realnosti

Gostje bodo na okrogli mizi razkrili, kako so se sami lotili digitalnega nomadstva, kako se pripraviti na dolgo obdobje dela v tujini, katera orodja so ključna za učinkovito delo in kako se spoprijeti z administrativnimi izzivi, kot je prijava dohodkov.

V pogovoru bomo poskusili odgovoriti tudi na ključno vprašanje, ali bo digitalno nomadstvo postalo nov standard ali pa bo ostalo življenjski slog izbranih posameznikov.

Delavnica za najbolj radovedne

Tik po okrogli mizi bo potekala tudi brezplačna delavnica, ki bo po besedah Kaje Kovič, programske direktorice DIGGIT-a, najbolj zainteresiranim obiskovalcem omogočila poglobitev tematike, saj bodo udeleženci pridobili konkretna orodja in strategije za delo v tujini. Medtem ko okrogla miza ponuja širši pregled in različne poglede, bo delavnica zagotavila interaktivnost, praktično znanje in reševanje realnih izzivov. Delavnico bo vodila Maja Novak, ki bo omogočila večjo vključenost udeležencev ter zelo ciljno izobraževanje o specifičnih vidikih, kot so pravni okvir, finance in produktivnost, poleg tega pa bo spodbujala povezovanje in gradnjo skupnosti.

Zakaj DIGGIT? Zato:

zz

 

Intervju

zz
29. 03. 2025

Daniel Fazlić, direktor digitalnega razvoja v medijskem podjetju Bloomberg Adria, velja…

Uvedba umetne inteligence je bila moj osebni projekt, s katerim sem želel dokazati več stvari. Prvič, da UI ni samo ChatGPT in da jo je možno…

bonšek
29. 03. 2025

Žal tudi na področju odnosov z javnostmi (tako kot tudi v marketingu) velja, da je »…

Zaradi umetne inteligence bomo imeli več časa za strategije, pisna komunikacija bo morda hitrejša, a prav slog, ton in vsebinska raznolikost bodo še…

zz
28. 03. 2025

Od lanskega svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici sta Mastercard in agencija…

Naši avtorji