SOZ z novo, dinamično podobo za današnji čas
Slovenska oglaševalska zbornica (SOZ) ima novo celostno grafično podobo, ki so jo zasnovali v agenciji Futura DDB. Navdih zanjo je bil predvsem čas, v katerem bo podoba živela.
Tina Guček
Kot je za MM povedal Urban Korenjak, predsednik upravnega odbora SOZ, se je v minulem mandatu upravni odbor osredotočil na repozicioniranje zbornice. Na novo so opredelili tako svoje poslanstvo kot vizijo s ciljem, da bo zbornica postala bolj agilna. »Slovenska oglaševalska zbornica v svojem bistvu skrbi za uveljavljanje pomena tržnega komuniciranja, njegove vloge pri upravljanju tržnih znamk in njegove dolgoročne koristnosti in učinkovitosti. Pri tem se ves čas ključno zavzema za razvoj stroke, za uveljavljanje visokih komunikacijskih standardov, izobražuje svoje članstvo in skrbi za etiko v oglaševanju,« pravi.
Po njegovih besedah pa je prav pomembno, da si na zbornici želijo biti prvi sogovornik pri spodbujanju kreativnosti in učinkovitosti pri vseh vidikih tržnih komunikacij, z neprestanim razvojem stroke, s predanostjo novim znanjem ter s povezovanjem in zastopanjem članstva ter postati prvi sogovornik države na temo oglaševanja.
Futura DDB je nadgradila in hkrati osvežila obstoječo podobo
Mojca Briščik, izvršna direktorica SOZ, pove, da so glede na novo vizijo in usmerjenost delovanja zbornice na tri stebre (izobraževanje, festivali in nagrade ter samoregulativa) skupaj z upravnim odborom na novo opredelili tudi vrednote, ki jih bodo zasledovali. »V osredje smo postavili povezovanje, inspirativnost, kreativnost, predanost stroki, povezanost z znanjem in trendovstvo. Naslednji, povsem naraven korak pa je bila le še prenova podobe zbornice,« pravi.
K sodelovanju so povabili vse oglaševalske agencije, ki so njihove članice in med tistimi, ki so bile pripravljene sprejeti izziv, izbrali tri ter Futuro DDB, ki je bila »odgovorna« za trenutno podobo. »Komisija je imela resnično zahtevno delo, a je bila na koncu soglasno izbrana Futura DDB, ki je s svojimi rešitvami tako nadgradila kot tudi osvežila obstoječo podobo. Vizualno je osmislila naša tri združenja in z izrazito podobo nakazala, da je zbornica v resnično dobri kondiciji, pripravljena na nove izzive,« pravi Mojca Briščik.
»Vizualna podoba mora odražati poslovno strategijo in vizijo znamke«
Po besedah Dragane Josipović, direktorice poslovnega razvoja v Futuri DDB, je bila za agencijo velika čast, da jim je bila zaupana naloga redizajnirati celostno grafično podobo osrednje stanovske organizacije. »Ker je tudi izvirna grafična podoba, ki je uspešno kljubovala času cela tri desetletja, nastala v naši agenciji, je imela za nas tudi nekoliko sentimentalno noto,« pravi.
Pri snovanju so se držali prepričanja, da mora vsaka vizualna podoba odražati poslovno strategijo in vizijo znamke. Zato hočejo pri tovrstnih projektih vedno najprej razumeti ali tudi določiti temelje tržne znamke. »Nova uprava SOZ je postavila ambiciozne cilje in novo vizijo, naša naloga pa je bila to vizijo narediti vidno. Nova podoba se vizualno precej odmika od izvirne, a to je nekaj, kar si SOZ kot znamka, ki nastopa v B2B-segmentu, lahko 'privošči',« pove sogovornica in doda, da občinstvo, s katerim komunicira SOZ, ne izbira med različnimi ponudniki na zasičenem trgu, zato konsistentnost s prejšnjo podobo ni nujna.
Cilj: oblikovati podobo, ki bo enakomerno zastopala vse tri deležnike SOZ
Navdih za prenovljeno podobo SOZ-a je bil za ekipo Future DDB predvsem čas, v katerem bo podoba živela. »Stara podoba je sicer še vedno oblikovno ustrezna, a se v digitalnem okolju pokažejo njene šibkosti. Naš cilj je bil oblikovati podobo, ki bo enakomerno zastopala vse tri enakopravne deležnike SOZ: oglaševalce, agencije in medije. To je bilo naše vodilo pri snovanju arhitekture vidne identitete,« pravijo.
Prav tako se jim je zelo pomembno zdelo, da bo dobro delovala tudi v digitalnih medijih, vključno z družbenimi omrežji. Zelo pozorni so bili na sobivanje tržne znamke SOZ z njenimi produkti, ki imajo že prepoznavno in uveljavljeno identiteto (med njimi so Slovenski oglaševalski festival, Zlati boben in Effie Slovenija).
Dinamična podoba, ki dopušča veliko likovne igre
Kreativni direktor Žare Kerin pravi, da so naredili zelo dinamično podobo, ki dopušča veliko likovne igre s črkami, barvami, fotografijami in ilustracijami. »Same črke, ki tvorijo znak SOZ, so obenem tudi polja za sporočanje vsebin. S svojo značilno obliko vsebini vdihnejo prepoznaven in svež komunikacijski ton. Barve so močne in živahne. Zagotavljajo opaznost, razlikovalnost, a domišljena barvna koda zagotavlja tudi skladnost. Pri izbiri tipografije smo se izogibali trendovskim vplivom. Enostavnost in jasnost tipografije sta namreč jamstvo za dolgoživost podobe. Tudi dejstvo, da se bodo grafični elementi, ki podobo spremljajo in jo dopolnjujejo, lahko ves čas spreminjali, je jamstvo, da bo podoba dolgo živa in aktualna,« pravi.
Trenutno so v agenciji z naročnikom v fazi implementacije nove podobe na vse kanale komuniciranja. Kerin to opiše kot ključni trenutek, ko podoba zaživi. »Kljub izdelanemu priročniku, ki določi vse standarde in pravila uporabe elementov grafične podobe in načeloma naročniku omogoča, da to fazo izvede z lastnimi resursi, smo vpleteni tudi v ta del projekta. S tem lahko zagotovimo, da idejni projekt ustrezno zaživi v realnem življenju in se optimalno izkoristi dinamična narava podobe,« sklene.
Pri projektu prenove celostne grafične podobe SOZ je sodelovala številčna ekipa Future. Podobo je idejno zasnoval kreativni direktor Žare Kerin, ki je vodil kreativno ekipo, v kateri so bili Tina Brezovnik, Vesna Žnidaršič, Matjaž Hančič, Drago Mlakar, Tina Križaj in Strahinja Jovanović. Projekt sta vodila Dragana Josipović in Gregor Čič.