bla
Vpogled

MM-ova mini anketa: Ni telefona, ni stresa?

Ugotovitve naše mini ankete kažejo na precejšnjo raznolikost pristopov k digitalnemu razstrupljanju oziroma prizadevanjem za le-tega na dopustu.

V prejšnji MM-ovi mini anketi na Instagramu smo se dotaknili »začaranega kroga« in kulture dosegljivosti, večina sodelujočih pa se sodeč po ugotovitvah v omenjenem začaranem krogu ne giblje. Če nas je prejšnjič zanimalo (ne)spremljanje službenih zadev na dopustu, smo se tokrat dotaknili digitalnega »izštekanja« oziroma razstrupljanja. Čeprav se večina zaradi takšnih ali drugačnih razlogov in okoliščin uporabi telefona ne more odpovedati, pa vendarle stremijo k vsaj delnemu »odklopu«.

Večina je zagovornikov »izklopa«

Za začetek nas je zanimalo, ali sodelujoči sploh spremljajo statistiko, koliko časa porabijo na telefonu z možnostjo odgovorov a) da in b) ne. Od 113 sodelujočih jih 74 oziroma 65 odstotkov takšne statistike ne spremlja, 39 oziroma 35 odstotkov pa jo. V naslednjem vprašanju smo sledilce vprašali, kako »redno« so na telefonu na dopustu. Možnosti odgovora so bile a) manj kot običajno, poskušam se »izklopiti«, b) več kot običajno in c) podobno kot običajno. Izmed 112 odgovorov se jih največ – 72 oziroma 64 odstotkov poskuša čim bolj »izklopiti«, med tem ko jih je 31 oziroma 28 odstotkov na telefonu podobno kot običajno. Več duška si s telefonom da 9 sodelujočih oziroma 8 odstotkov.

Skoraj polovica družbena omrežja uporablja manj

Ker so eden glavnih »virov« uporabe telefona družbena omrežja, smo sledilce vprašali, koliko časa  so na družbenih omrežjih v času dopusta. Možnosti odgovora so bile a) več časa kot običajno, b) manj časa kot običajno (#odvajanje) ali pa c) podobno časa kot običajno. Na #odvajanje prisega 52 oziroma 47 odstotkov sodelujočih, podobno kot običajno pa 48 oziroma 44 odstotkov sodelujočih. 10 oziroma 9 odstotkov je takih, ki jih družbena omrežja na dopustu še bolj premamijo kot sicer.

Izklopiti ali en izklopiti telefon na dopustu?

Za konec smo sledilcev postavili zimzeleno vprašanje ali pa kar načelo digitalnega razstrupljanja. Ne manjka namreč zapisov, objav in prispevkov, ki vam svetuje, da telefon pustite doma. Skratka, na vprašanje ali bi se odpovedali telefonu ves čas dopusta z možnimi odgovori a) da, b) ne in c) mogoče jih je izmed 113 odgovorov 47 oziroma 42 odstotkov odgovorilo pritrdilno. Malo manj kot tretjina (35 oziroma 31 odstotkov) se telefonu ne bi mogla odpovedati, neodločnih pa je 31 oziroma 27 odstotkov.

Intervju

zz
29. 03. 2025

Daniel Fazlić, direktor digitalnega razvoja v medijskem podjetju Bloomberg Adria, velja…

Uvedba umetne inteligence je bila moj osebni projekt, s katerim sem želel dokazati več stvari. Prvič, da UI ni samo ChatGPT in da jo je možno…

bonšek
29. 03. 2025

Žal tudi na področju odnosov z javnostmi (tako kot tudi v marketingu) velja, da je »…

Zaradi umetne inteligence bomo imeli več časa za strategije, pisna komunikacija bo morda hitrejša, a prav slog, ton in vsebinska raznolikost bodo še…

zz
28. 03. 2025

Od lanskega svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici sta Mastercard in agencija…

Naši avtorji