Brezplačni Time: »Verjamemo v demokratizacijo vsebine«
Pred letom dni je revija Time odstranila plačljiv zid, torej vse plačljive vsebine na spletu. Čeprav so izgubili veliko digitalnih naročnikov, jim prihodki niso padli, pri tem pa so še utrdili pozicijo blagovne znamke.
Kaja Kovič
Pogled nazaj
Time je po dvanajstih letih 1. junija 2023 popolnoma odstranil digitalni plačilni zid, čeprav so imeli v tistem času kar 250 tisoč digitalnih naročnikov. Izvršna direktorica Jessica Sibley je ta premik razložila kot poslovno in uredniško odločitev. »Priložnost doseči širše globalno občinstvo, ki je mlajše in bolj raznoliko, je prioriteta zame in glavnega urednika Sama Jacobsa,« je poudarila. Uvedla sta več vsebin, a tudi več oglasov za spletno stran, mobilno aplikacijo in družbena omrežja, poleg tega pa so začeli z organizacijo (poslovnih) dogodkov.
Kako potrošniki dostopajo do vsebin?
Aktualne vsebine medija Time so tako postale brezplačne, v nabor pa so vključili še stoletni arhiv medija. »Verjamemo v demokratizacijo vsebine,« je takrat dejala Sibleyjeva. »Širitev občinstva nam bo omogočilo, da naredimo, kar moramo za naslednjih 100 let. Time razume vedenja potrošnikov in tako zagotavljamo, da se premikamo v pravo smer glede na to, kako potrošniki dostopajo do vsebin,« je dodala.
Plačljive vsebine v upadu
Time pa ni osamljen primer. Gannett, največje lokalno časopisno podjetje v ZDA, zmanjšuje število plačljivih vsebin, da bi povečalo prihodke od oglasov. Quartz in TechCrunch sta prav tako odstranila vse plačljive vsebine; podobno so storili pri Spotifyu za podkaste, medtem ko so Netflix, Disney+ in druge pretočne platforme uvedli cenejše, z oglasi podprte, naročniške načrte.
Time, leto dni pozneje.
Time je leto dni po odstranitvi plačljivih vsebin zabeležil porast prihodkov od oglaševanja (več kot 14 odstotkov v enem letu) in kljub temu, da nimajo digitalnih naročnikov, je promet ostal relativno enak.
»Odstranitev plačilnega zidu je bila pravilna odločitev,« je pred kratkim dejala izvršna direktorica Jessica Sibley. »Želeli smo tudi narediti zelo veliko strateško spremembo za naše poslovanje in sodelovati z največjimi, najboljšimi blagovnimi znamkami, kar nam je tudi uspelo.«
Od aprila 2022 do marca 2023 je Time povprečno imel 14,6 milijona mesečnih obiskovalcev na svoji spletni strani. Ko so junija 2023 odstranili plačljive vsebine, se branost ni spremenila; od aprila 2023 do marca 2024 so imeli 14,5 milijona mesečnih obiskovalcev. Operativni direktor Timea Mark Howard je komentiral: »Ko medij uvede plačljive vsebine, lahko pričakuje padec prometa. Toda ko jih odstrani, lahko traja leta, da se promet ponovno vzpostavi, saj traja nekaj časa, da potrošniki spoznajo, da je založnik ponovno omogočil dostop do vsebin.«
Kako jim je uspelo?
Pri AdWeeku so ob tem sicer zapisali, da je uspeh Timea skoraj neponovljiv. »Ima prednost lastništva milijarderjev, kar zagotavlja finančno varnost, ki je uživajo le redki. Poleg tega ima stoletno tradicijo in zaradi tega uživa ugled verodostojne blagovne znamke. Njihov logotip predstavlja avtoriteto in to jim je omogočilo širitev na poslovna področja, kot so dogodki, franšize in nagrade. Kljub temu pa primer ponuja vpogled (v prihodnost?) za založnike in medije po celotni panogi.«
Time torej ni le medij, ampak močna blagovna znamka, zato je Felix Danczak, globalni vodja marketinga pri naročniški platformi Zuora, za AdWeek poudaril: »Če na Time ne gledate kot na založnika, ampak kot na blagovno znamko, je vsebinski del njen marketinški oddelek in v tem primeru je prav, da je vsa vsebina brezplačna.«