Cankarjev dom: Čas je za razmislek o drugačnih oblikah druženj, srečanj in dogodkov
Pandemija je zelo vplivala na industrijo srečanj in kongresni program, saj je bilo veliko dogodkov prestavljenih ali odpovedanih. V Cankarjevem domu pravijo, da ta hip ne kaže, da bo sezona zelo slaba, poudajajo pa pomen dobrih in dolgoročnih odnosov.
Tina Guček
V Cankarjevem domu sobivata dve dejavnosti – kulturno-umetniški ter kongresno-komercialni program. Ker je za oba programa ključen živ stik z občinstvom, pravijo, da je pandemija seveda močno zaznamovala njihovo poslovanje. V zadnjih letih (pred koronavirusom) se je v Cankarjevem domu zvrstilo preko 1200 dogodkov, v letu 2020 pa jih bo po trenutnih ocenah okrog 1080, če epidemiološka situacija in ukrepi ostanejo takšni, kot so v času nastajanja tega besedila.
Pomembni so dobri in dolgoročni poslovni odnosi ter medsebojno zaupanje
»Kljub omejitvam smo že junija 2020 uspešno izpeljali dva pomembna festivala – Festival dokumentarnega filma ter 61. Jazz festival Ljubljana, ki tako ostaja najstarejši neprekinjeno delujoči jazz festival v Evropi. Na področju kongresno-komercialnega programa – tu gre za organizacijo dogodkov ter najem dvoran, se je večina organizatorjev odločila, da bo svoje dogodke v naših dvoranah le prestavila na poznejši čas, ne pa odpovedala. Z veseljem tako ugotavljamo, da so dobri in dolgoročni poslovni odnosi ter medsebojno zaupanje v negotovih časih še pomembnejši kot sicer,« pravi Saša Globačnik, vodja službe za trženje programa in odnose z javnostmi.
Spremenjeni formati dogodkov
Kar se tiče jesenskih prireditev, v Cankarjevem domu pravijo, da bo kulturno-umetniški program izpeljan ob upoštevanju higienskih in varnostnih priporočil (kot so upoštevanje razdalje, manjše število obiskovalcev v dvoranah, razkuževanje rok in nošenje maske). »Nekateri zunanji organizatorji so se odločili spremeniti formate svojih dogodkov in jih bodo tako kljub omejitvam izpeljali, drugi bodo počakali na čase, ko bomo spet lahko bližje drug drugemu. Elementi, kakršni so na primer aneksi k pogodbam za primer odpovedi ali prestavitve dogodkov, pa so bili del pogodb tudi pred epidemijo koronavirusa,« izvemo.
Ostajajo optimisti
Saša Globačnik meni, da je epidemija koronavirusa vsekakor priložnost, da vsi razmislimo o novih, drugačnih oblikah in formatih druženj, srečanj in dogodkov: »Številne inovativne različice srečevanj v manjšem številu tako že nastajajo. Prav Cankarjev dom pa je zaradi svoje velikosti in raznolikosti dvoran za takšne nove koncepte še posebej primeren, zato z optimizmom zremo v izzive, ki jih prinaša bližnja prihodnost.«
Vprašanja glede tega, kaj pandemija pomeni za njihovo poslovanje, smo naslovili na še nekaj prireditvenih prostorov, a zaradi dopustov nismo mogli dobiti odgovorov pristojnih.