Grenko presenečenje: kar 70 odstotkov marketinških strokovnjakov je izgorelih
Anketa Mentally-Healthy 2024 je razkrila, da je 70 odstotkov strokovnjakov v medijskih, marketinških in kreativnih sektorjih v zadnjih 12-ih mesecih doživelo izgorelost.
Kaja Kovič
Združenje za duševno zdravje Never Not Creative in skupina The Mentally Healthy Change sta v raziskavi intervjuvala več kot 2.000 strokovnjakov iz Avstralije, Nove Zelandije, ZDA in Velike Britanije. Raziskovali so predvsem, kako lahko delovni pogoji po pandemiji vplivajo na duševno zdravje. Rezultati so pokazali, da se je odnos do duševnega zdravja izboljšal, vendar sta izgorelost in splošno slabo duševno zdravje še vedno resna skrb.
Prilagodljiva delovna okolja
Prilagodljiva delovna okolja so se izkazala za pozitiven vpliv na duševno zdravje, saj so tisti z bolj prilagodljivimi delovnimi okolji poročali o manjši stopnji depresije in tesnobe. Tisti, ki so delali od doma, so poročali o višji stopnji depresije – 38 odstotkov v primerjavi s 33 odstotki tistih, ki so delali v pisarni, medtem ko so tisti, ki so delali v pisarni, poročali o višji stopnji tesnobe (40 odstotkov v primerjavi z 31 odstotki tistih, ki so delali od doma). Na Little Black Book (LBB) so zapisali, da je prilagodljivost povezana z nižjimi znaki tesnobe in depresije.
Postavljanje delovnih obveznosti pred svoje potrebe
Ko so podatke primerjali z odkritji o splošni izgorelosti med zaposlenimi, so ugotovili, da je delež izgorelih v marketinški industriji precej večji kot med drugimi zaposlenimi, in sicer 70 odstotkov proti 53 odstotkov. Andy Wright, ustanovitelj združenja Never Not Creative in eden izmed predsednikov skupine Mentally Healthy Change, je za LBB komentiral: »To je jasen pokazatelj, da strokovnjaki v tej panogi pogosto trdo delajo, pri čemer delo postavljajo pred svoje potrebe in zato je toliko bolj pomembno, da delodajalci vzpostavijo potrebne podporne strukture za zaščito splošnega zdravja in dobrega počutja. To ne pomeni, da morate biti zelo previdni v odnosih s posameznimi zaposlenimi, temveč več poštenosti, poslušanja in razumevanja s strani vodij in menedžerjev. Zelo dobro je tudi, da znajo zaposlenim podati dobre povratne informacije in nasvete, kako napredovati.«
Kako izboljšati situacijo?
Predlogi sistemskih sprememb za izboljšanje stanja, ki so bili največkrat podani s strani sodelujočih, so zavezanost k boljšim načinom dela, možnost raziskovanja novih procesov, jasnejši opisi vlog, jasni cilji, povratne informacije o uspešnosti, bolj empatični in izobraženi vodje ali vodje, ki vodijo z zgledom, in učinkovito obravnavanje slabega vedenja.