Internet Explorer se poslavlja tudi od operacijskega sistema Windows
Microsoftov operacijski sistem Windows 11 je sploh prvi, ki ne vključuje bolj ali manj legendarnega spletnega brskalnika. Primarni brskalnik bo Microsoft Edge.
Microsoft je maja letos napovedal, da bo Internet Explorer ukinil predvidoma 15. junija 2022. Vendar pa je večji odmik napovedal že ob prihajajočem operacijskem sistemu Windows 11, na katerem uporabniki ne bodo našli Internet Explorerja, temveč bo primarni brskalnik Microsoft Edge. Podaljšano vzdrževanje brskalnika bo na voljo le še izjemam, kot so poslovni uporabniki posebnih različic Windows 10. Internet Explorer naj bi sicer uporabljala le okrog dva odstotka lastnikov osebnih računalnikov.
Od svetovne nadvlade modrega »e-ja« do zvezde memov
Po 27-ih letih se tako končuje doba enega od najbolj prepoznavnih, najbolj kontroverznih in v zadnjih letih, milo rečeno, tudi najbolj zasmehovanih računalniških programov. Leta 1994 ga je razvil Microsoftov programer Thomas Reardon, uradno pa je začel delovati leta 1995 v okviru operacijskega sistema Windows 95. Za Microsoft v času pred Gmailom, YouToubom in iPodi Google niti slučajno ni bil resen tekmec. Ko se je Microsoft ob prelomu tisočletja »znebil« takrat največjega tekmeca Netscape, se je s predstavitvijo operacijskega sistema Windows XP začela prevlada brskalnika Internet Explorer 6 in, kot pišejo na portalu The Verge, Microsoft je takrat »počel praktično vse, kar koli je želel«. Na svojem vrhuncu leta 2001 je Internet Explorer beležil 90-odstotni tržni delež med spletnimi brsikalniki. Internet Explorer je bil za številne okno v svetovno medmrežje. Tržni delež mu je najprej začel odvzemati brskalnik Mozilla Firefox, kot »IE-jev morilec« naj bi služil dvostranski oglas v časopisu The New York Times (na fotografiji spodaj) s sloganom »Ali ste siti svojega spletnega brskalnika?«
Nato je primat Firefoxu prevzel Google Chrome, ki je danes najbolj uporabljan spletni brskalnik. Tehnično gledano pa IE še ni šel povsem v pozabo. Veliki modri »e« je še vedno eden od najprepoznavnejših računalniških logotipov oziroma simbolov. Med drugim je postal tudi predmet memov. V nadaljevanju objavljamo nekaj najbolj zanimivh.