
Kaj je vroče na družbenih omrežjih?
Če se lahko iz trendovskih vsebin, ki so minuli teden preplavile družbena omrežja, kaj naučimo, je to, da lahko kar koli postane viralno in da nobena skupnost ni preveč nišna.

Eva Peserl
Dobrodošli v svetu ultranišnih interesov
Če je bilo pred 14-imi dnevi vse v znamenju »POV« zgodovinskih videoposnetkov, ustvarjenih s pomočjo umetne inteligence, pa so prejšnji teden zaznamovali ustvarjalci vsebin, ki so se pretvarjali, da so raziskovalci jam. Vsebine pod iskalnikom »POV: tvoj prijatelj je jamar« igrivo pretiravajo s prizadevanjem jamarjev, da bi se stisnili skozi nemogoče tesne prostore.
Ustvarjalci prikažejo komično tesno mesto, kot je zračnik ali majhna razpoka pod regalom, nato pa pokažejo še en posnetek svojih čevljev, ki štrlijo iz luknje, tako da se zdi, kot da bi jamar sprejel izziv raziskovanja teh majhnih prostorov.
Trend naj bi izhajal iz razprav o zloglasnem jamskem incidentu v jami Nutty Putty v Utahu leta 2009, ko se je mlad jamar zataknil v ozkem predoru in umrl. Ponovno zanimanje za temo in rojstvo tega trenda na TikToku pa je povzročil viralen tvit.
Kaj nam to pove o vedenju občinstva na družbenih omrežjih?
- Nobena tema ali vsebina ni preveč nišna! Tudi najbolj nepričakovani nišni interesi lahko vzbudijo zanimanje in vpletenost.
- Internetne skupnosti lahko v vsem najdejo humor. Če bi večino ljudi, ki sodelujejo v trendu jamarjev, vprašali, kako naj to razložijo, tega verjetno ne bi znali pojasniti, še manj pa razložiti, da ta humoren trend z mnogimi sodelujočimi izhaja iz tragične smrti, ki se je zgodila pred 16 leti.
Bogat/-a sem, ker ...
Še en trend, ki je v porastu, je »bogat/-a sem, ker ...«, ki se osredotoča na hvaležnost in preusmerja pozornost z materialnega bogastva na preproste življenjske radosti.
Ustvarjalci poudarjajo trenutke, zaradi katerih se počutijo resnično bogate, pa naj gre za kakovostno preživljanje časa z bližnjimi, raziskovanje čudovitih krajev ali preprosto preživljanje časa v udobju lastnega doma.
Njami, čutni marketing
Senzorični marketing postaja orodje, s katerim blagovne znamke krepijo čustvene povezave z uporabniki; še posebej v digitalnem okolju, kjer fizična interakcija z izdelki ni možna.
Dober primer tega je Rhode Skin, blagovna znamka za nego kože Hailey Bieber, ki s svojo prevladocna družbenih omrežjih dokazuje, kako lahko vključevanje več čutil, povzdvigne priljubljenost blagovne znamke.
Eden od ključnih pristopov znanke k čutnemu marketingu je marketing hrane, ki predstavlja organsko nadaljevanje uspeha, ki ga je Bieberjeva leta 2023 doživela s svojimi viralnimi nohti, t. i. »glazed donut« (krofi z glazuro). S premišljeno izbranimi imeni izdelkov, kot so na primer glazirano mleko, tretma za ustnice z okusom cimetove rolice ali vanilijeve torte, znamka za doseganje viralnosti nenehno izkorišča čustva in čutne izkušnje potrošnikov. Ko potrošniki namreč vidijo nekaj, kar jih spominja na cimetovo rolico ali stepeno smetano, ne gledajo le idelka, ampak si predstavljajo, kakšen je občutek, vonj in celo okus.
Zaradi vzpona čutnega marketinga na družbenih omrežjih so lepotni ustvarjalci v svoje postopke ličenja začeli namesto izdelkov vključevati celo hrano – pri čemer so češnje postale zdaleč najbolj priljubljena izbira.