
Kako ustvariti močne vodje
Harvey Norman je v sodelovanju z organizacijo ONA VE organiziral razpravo o soustvarjanju spodbudnega okolja za razvoj močnih vodij in položaju žensk v poslovnem svetu.

Eva Peserl
Vodenje ni prirojeno, ampak naučeno
Sanja Likar, generalna vodja marketinga za CEE regijo pri Harvey Normanu, je izpostavila pomen vključujočega okolja in razvoja kompetenc za doseganje ter preseganje potencialov. Kot primer dobre prakse je izpostavila akademijo za razvoj menedžerjev, ki jo imajo znotraj organizacije. »Morda Harvey Norman na prvi pogled izgleda kot ogromna, rigidna organizacija, a vendarle ni. Vidi in čuti se to avstralsko sproščenost. Pomembno je, da se lahko ljudje za vodstveni položaj odločijo, če si tega želijo. Pri tem imajo podporo, sistem in izoblikovan proces izobraževanja. Ni namreč vsak operativec dober vodja, in ni vsak vodja dober operativec,« je razložila.
Dober vodja je avtentičen
Marko Verdev, direktor podjetja Mikro+Polo, je velik zagovornik avtentičnega vodenja. In tega, da vsakemu, ki vstopi v podjetje dovolijo da je tak, kakršen je – pristen. »Ne pričakujemo prilagajanja in podrejanja. Ko lahko ljudje živijo to, kar so, iz tega nastanejo avtentične vodje. Ljudje dajo od sebe več, saj jih ni strah. Ni obsojanja, kar prinaša svobodo in omogoča odličnost,« pravi Verdev.
»To delo opravlja bolje, kot bi ga lahko katerikoli moški«
Žiga Obolnar, generalni vodja oddelka računalništva in telefonije za CEE regijo pri Harvey Normanu je poudaril, da »zgledi vlečejo« ter da lahko dober zgled na »višji, vodstveni poziciji« dobra vpliva na ostale zaposlene. »Pred časom sem zaposloval produktnega vodjo za računalništvo. Sklepal sem, da bo ta oseba verjetno moški iz tehnološkega sektorja, saj je ta panoga povečini še vedno moška. Na razpis se je prijavilo morda med 5 do 10 odstotkov žensk. Na koncu sem zaposlil žensko. Po podpisu pogodbe sem jo vprašal, zakaj se je odločila za nas. Ker ji je to izziv. Ker želi uspeti v moškem svetu. In zdaj, tri mesece kasneje, to delo opravlja bolje kot bi ga lahko katerikoli moški,« je razložil in dodal, da delitev poklicev na strogo »moške« in »ženske« enostavno ni smiselna.
Daljši članek bo objavljen v aprilskem tiskanem MM-u, ki izide konec meseca.