rastezanja2
Aktualno

»Največ vlagamo v osebne stike«

Andrej Bergant in Gorazd Zakrajšek iz podjetja FrodX sta se za novo epizodo podkasta RASTezanja na konferenci o trendih prihodnosti DIGGIT pogovarjala z Majo Brelih Lotrič, direktorico podjetja Lotrič Meroslovje.

Podjetje Lotrič Meroslovje je pred 33 leti ustanovil Majin oče Marko Lotrič, ki se je pred dvema letoma odločil za drugo kariero, nasledstvo pa poiskal znotraj družine. Ker so v vodstvo podjetja vpleteni vsi trije nasledniki, so se odločili podpisati družinsko ustavo. »Vsi smo vedeli, da se vidimo nekje v podjetju. Dobro je, da se vsak vidi na svojem področju. Družinska ustava samo opredeljuje, kakšno vedenje v podjetju je sprejemljivo in kakšno ne. S tem skrbimo, da se dobro razumemo tudi izven podjetja; v ustavi je namreč navedeno, da moramo vsaj enkrat letno skupaj na počitnice,« je uvodoma povedala Lotričeva.

Na prvem mestu je stranka

Najbolj pomembna je gradnja odnosa s končno stranko. »Veliko vlagamo tudi v osebne stike in vsaka naša stranka ima svojega skrbnika, ki natančno ve, kakšne so njene zahteve in pričakovanja. Čeprav imamo oseben odnos, se trudimo, da stranka dobi čim hitrejšo podporo,« je dejala. Delujejo po principu dolgoročnega zadovoljstva strank, saj se jim najbolj obrestuje, ko se stranka vrača. Slogan podjetja je namreč »Mi merimo, vi rastete«, zato je po mnenju direktorice vedno treba iti korak dlje. Kot pojasnjuje: »Nikoli ni vse super. Kdaj tudi z naše strani pride do napake in takrat stranka najbolj ceni, če jo pokličeš in se opravičiš ter poskušaš najti rešitve.« Kot pravi, tudi sama poskuša obiskati končne stranke, da vidi, s čim se soočajo, s čimer jim daje občutek, da je vedno dostopna zanje.

Treba je stopiti iz cone udobja

Voditelja sta jo povprašala tudi, kako dobro izkoristiti prisotnost na sejmih. Kot odgovarja sogovornica, imajo povsod lokalne ljudi, pri čemer je podala konkreten primer iz Nemčije. »Do mene je prišla nemška ekipa in rekla, da bi želeli na vhodu deliti letake in na stojnici nuditi 50-odstotni popust na prvo storitev. Sicer smo se vsi iz Slovenije temu upirali in se na sejmu zgolj udobno namestili in čakali. Ekipa nas gleda in pravi: 'Kaj pa čakate? Gremo iz tega prostora.' Začeli so nagovarjati obiskovalce: 'Ste že slišali za Lotrič?' Skoraj sem se pogreznila od sramu. Ampak na koncu nas je prav to pripeljalo do številnih potencialnih in tudi dejanskih strank. Najtežje je narediti prvi korak, da nam stranka dejansko začne zaupati. Od tega koraka so odvisna vsa nadaljnja sodelovanja. Tukaj smo doživeli uspeh in zadovoljstvo tudi z naše strani.« Poudarja tudi, da je treba stopiti iz cone udobja, čeprav to sprva morda ni prijetno.

Prav tako poudarja, da je treba ljudem dati priložnost. Sami so bili sicer vedno odprti za ideje, kar pa pri tolikšnem številu zaposlenih ni preprosto, zato so potrebne smernice.

Strategije trajnosti: »Lotričeva poskrbela za lubadarja«

»Skrbimo, da je avtomobil, ki ga vozite, pravilno proizveden, da so materiali obstojni, da so v ozadju urejene stvari, katerih se morda sami sploh ne zavedate. Želimo podaljševati dobo izdelka. Vem, da ne bom spremenila sveta, lahko le pomagam, da bodo imele naše stranke čim bolj kakovostne izdelke. Da v nekaj, ker je v vašem življenju nezavedno, nikoli ne podvomite,« je poudarila.

Za cilj so si zastavili tudi ničelni vpliv na okolje do leta 2031. Po izračunih dejanskega stanja so se odpravili na inštitut, ki se s tem ukvarja. Dejali so jim, da tega ne delajo sami. Lotričeva pa je v smehu dodala: »Tudi jaz ne morem iti sama pogozdovat, da na koncu pristanem v novicah z naslovom Lotričeva poskrbela za lubadarja ali kaj podobnega.« To je stvar, ki bi morala biti po njenem mnenju sistemsko urejena.

Prvič, zadnjič in nikoli več

Začetne naložbe so v tovrstnem poslu velike, smer rasti narekujejo predvsem potrebe strank in tržišča, interno pa ustvarjajo velike premike. Želja je spodbuditi zaposlene k ustvarjanju dodane vrednosti. »Predvsem nas morajo stranke prepoznati, da smo kompetentni in znamo dostaviti izdelke, ki smo jih obljubili. Če ne, si ta posel opravil trikrat – prvič, zadnjič in nikoli več,« je dodala Lotričeva.

»Na koncu je vse odvisno od ljudi in to se čuti«

Mlada direktorica je spregovorila tudi o svojih uporabniških izkušnjah. Sicer se je opisala kot zelo slabega potrošnika, saj nerada obiskuje trgovine. Svojo izkušnjo je navezala na konkreten primer: »V Medvodah je kavarna, ki deluje po načelu 'to go'. Z njimi sodelujemo že nekaj let, tam že vedo, kdo sem in kaj pijem. Nihče me ne obremenjuje in točno vedo, da gre moje naročilo na dobavnico. Občutek imam, da me poznajo. V poslu in zasebnem življenju rada ohranim osebni stik, ker je vsaka težava tako lažje rešljiva.«

»Na koncu je vse odvisno od ljudi. To se čuti. Mislim, da bi se morali delodajalci zanimati, da imamo zadovoljne zaposlene, saj to vpliva na odnose s strankami,« je še dodala.

Intervju

Monika Zajc
30. 11. 2024

Na naslovnici MM #521 je Monika Zajc, ki je pred letom dni prevzela vodenje digitalne…

Že od mladosti si vedno znova ponavljam: če sem dovolj pogumna, da začnem, sem dovolj pogumna, da uspem. Imam zelo enostavno strategijo, ki je vsaj v…

Hana Souček Martinc
30. 11. 2024

3. decembra bomo praznovali »ta veseli dan kulture«, mi pa smo se s Hano Souček Martinc…

»Kulturni projekti pogosto zahtevajo posebne pristope, ki vključujejo poudarjanje osebnega in estetskega vpliva. Ta vrsta komuniciranja se osredotoča…

Življenje z znaMMkami
25. 11. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Najljubši oglaševalski slogan je: »Kaj bi mi brez domišljija.«

Naši avtorji