Poletno branje: Od stripov do romanov in strokovne literature
Pred vami je še zadnji članek iz serije priporočil za poletno branje. Svoje knjižne favorite sta nam zaupali Nina Gaspari in Maša Muster.
Tina Guček
Nina Gaspari, avtorica podkasta Lovim ravnotežje, pravi, da je letos prebrala dve knjigi, ki sodita v kategorijo popolnega poletnega branja. »Obe sta napisani tako, da bralko ali bralca pritegneta in ne izpustita do zadnje strani, obe sta lahkotni in odlični, če vam na plaži miselni tok prestreže zvok škržatov, in obe vsebujeta počasno razpletanje zgodbe, ki se zgodi na zadnjih straneh knjig. Prva je zadnji del trilogije slovenske avtorice Irene Svetek Črni princ, v katerem ponovno spremljamo raziskovanje tožilca Mia Aurelia. Druga je zadnja knjiga Joeja Nesba Killing Moon, ki je trenutno na voljo v angleškem jeziku. V njej nas skozi zgodbo vodi upokojeni detektiv Harry Hole, ki kljub obljubi, da je zaključil detektivsko delo, nikakor ne more najti mirnosti v življenju,« opiše Nina Gaspari.
Ker je drugi del poletja še pred nami, ima na seznamu knjig, ki jih želi prebrati, še knjigo Ksenije Benedetti Hiša sozvočja, veseli pa se še končanja branja knjig Nevidna ženska in druge zgodbe (Slavenka Drakulić), A si lahko vsaj enkrat tiho? (Ivana Djilas) in Our missing hearts (Celeste Ng).
Učiti se na napakah drugih – tudi to nam dajo knjige
Maša Muster, vodja projektov na Mediani, nam je zaupala, da skozi leto v kotu spalnice nastaja kupček knjig, ki nato poleti z njo odpotujejo na oddih. »Trudim se ohranjati ravnovesje med učenjem in sprostitvijo, med knjigami, ki mi dajo misliti, in lahkotnim branjem. Na Mediani smo vedno vpeti v inovacije, transformacije in razvoj, do katerih pa ne more priti brez odlične organizacijske kulture. Moje prvo poletno branje je bila tako knjiga What you do is who you are Bena Horowitza. Iskrene in občasno presenetljive ugotovitve ter dobri primeri vzpostavljanja novih, višjih standardov so hitro napolnili mojo beležko za zapiske. Podobno navdušujoča je bila knjiga Uncommon Sense, Common Knowledge avtorjev Julesa Goddarda in Tonyja Ecclesa, ki strateško razmišljanje, potrebno za vodenje v 21. stoletju, na inovativen način postavlja v ogrodje klasičnih ekonomskih, marketinških in psiholoških teorij,« pravi.
Pove še, da mladim raziskovalcem na Mediani pogosto reče, da se učimo na napakah, pri čemer je včasih bolje, da se učimo na napakah drugih. »Četudi kandidatura za predsednico ZDA ni v moji prihodnosti, je biografska pripoved Hillary Clinton What happened? zakladnica treznega razmišljanja o politiki, družbi in vlogi žensk v njej, pa tudi o napakah, ki se zgodijo, če mislimo, da nekaj vemo, namesto da bi se o tem prepričali. Ne nazadnje pa še lahkotno čtivo – nekaj žepnic Sophie Kinsella, ki jih lahko preberem v enem večeru, tri sveže izdane knjige Zvitorepec v barvah Mikija Mustra in Balkan express Slavenke Drakulić. Moje zadnje priporočilo bralcem MM-a pa je knjiga, ki pri nas zabava celotno družino – Mali rimski cirkus Andreja Rozmana – Roze. Čeprav jo vsi v družini, od 4- do 50-letnika, znamo že praktično na pamet in si jo redno citiramo, brez nje ne mine skoraj noben večer,« priporoči.