z
Aktualno

Predsedniške volitve: Industrija zabave v Beli hiši

Kdo od zvezdnikov podpira Kamalo Harris in kdo Donalda Trumpa? Ta informacija je v ZDA nadvse pomembna, saj slavni s svojo podporo vplivajo na javno mnenje in mobilizacijo volivcev.

Predsedniške volitve v ZDA bodo potekale 5. novembra 2024, na njih pa se bosta za zmago potegovala Kamala Harris kot kandidatka demokratske stranke in Donald Trump kot kandidat republikancev. Kampanje so intenzivne in usmerjene v pridobivanje podpore različnih volilnih skupin. Pri tem pa imajo veliko vlogo tudi zvezdniki, saj s svojo podporo širijo vpliv kandidatov med svojimi sledilci.

Taylor Swift in Kanye West zopet na različnih polih

Kamalo Harris podpirajo zvezdniki, kot so Taylor Swift, Sarah Jessica Parker, Eminem, Ben Stiller, Cher, Mark Anthony, Niel Young, Anne Hathaway, Billie Eilish in Bruce Springsteen, ki se osredotočajo na progresivne politike in mobilizacijo mladih volivcev.

Po drugi strani Donald Trump uživa podporo zvezdnikov, kot so Elon Muck, Mel Gibson, Kanye West, Amber Rose, Russell Brand, 50 cent, Kid Rock, Azealia Banks in Mike Tyson, ki nagovarjajo konservativno občinstvo in zagovarjajo tradicijo.

Podpora zvezdnikov lahko močno vpliva na kampanje, saj povečujejo prepoznavnost in pripomorejo k večji angažiranosti volivcev; hkrati prinaša tudi tveganje, da podpora kandidatov in njihovih politik vpliva na njihovo javno podobo. Za mnenje smo vprašali tri strokovnjake s področja komunikacij in odnosov z javnostmi.

Politika postaja spektakel

Tina Cipot, predsednica Slovenskega društva za odnose z javnostmi (PRSS) in partnerica v o28, komunikacijski skupini, meni, da je sodelovanje slavnih osebnosti z ameriškimi predsedniškimi kandidati letos doseglo novo raven in postalo ključen del politične strategije. »Te povezave politikom omogočajo dostop do specifičnih demografij; zvezdniki in vplivneži s svojo podporo »odklenejo« občinstva, ki se z njimi čustveno povezujejo, s čimer povečujejo kredibilnost in doseg sporočil kandidatov. Zlasti med mlajšimi volivci lahko tovrstna podpora pomaga širiti stališča kandidatov.«

Strokovnjakinja vidi tudi razliko v samem namenu podpore: »Ko Taylor Swift in George Clooney javno podpirata Kamalo Harris, ne gre zgolj za izražanje podpore, temveč za premišljeno mobilizacijo občinstva, da se registrira in glasuje. Na drugi strani Elon Musk in Kid Rock s podporo Trumpu utrjujeta njegovo podobo konzervativnega voditelja.«

Neposredni dostop do milijonov sledilcev na družbenih omrežjih omogoča avtentično in hitro sporočanje, v polariziranem političnem okolju pa ima po njenem mnenju vsaka izjava večji učinek, zvezdniki pa postajajo skoraj »sooblikovalci« javne podobe kandidatov. Poudari, da ta pristop prinaša tveganja; neuspeh ali kontroverznost kandidata lahko negativno vpliva tudi na zvezdnika in njegovo osebno znamko. »Še posebej kritično pa je, da politika vse bolj postaja zgolj še spektakel, s čemer ključna politična vprašanja ostajajo v senci. Zato je tudi vprašanje, ali volivci izbirajo zaradi programa ali (zvezdniškega) »šova«, zdaj bolj pereče kot kadarkoli.«

Superzvezdnice proti Donaldu Trumpu

Profesor dr. Dejan Verčič, profesor na Fakulteti za družbene vede in partner v družbi Herman & partnerji, opaža, da na letošnjih predsedniških volitvah superzvezdniki in superzvezdnice skoraj 'plebiscitarno' podpirajo Kamalo Harris. »Med njimi so Beyoncé, Cher, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Sarah Jessica Parker, Pink, Barbara Streisand, Taylor Swift, Oprah Winfrey … Tega ne počnejo zaradi iskanja osebnih koristi, temveč iskrenega nasprotovanja Donaldu Trumpu. Njihova podpora je zanjo izjemnega pomena, saj ji prinašajo svoja občestva in ji dajejo težo, ki je brez njihove podpore ne bi imela. Največja korist, ki jo lahko prinesejo demokratski kandidatkinji je motiviranje čim več lastnih podpornikov, da se odpravijo na volišča in glasujejo proti Donaldu Trumpu.« Prof. dr. Verčič to vidi kot strateško asimetrijo, saj Kamala Harris od podpore zvezdnikov dobiva veliko, oni pa od nje le zadoščenje, da počnejo to, v kar verjamejo, da je prav. »Njihov uspeh bo, če skupaj premagajo Donalda Trupa.«

Sogovornik pri tem ne pozabi analizirati drugega pola. »Trumpa, razen redkih izjem iz prve lige, kot so Roseanne Barr, Mel Gibson, Elon Musk, Jon Voight, James Woods in Kanye West, v glavnem podpirajo slavni iz druge in tretje vrste. Tudi ti to počnejo iz lastnega prepričanja in iz enakih vzgibov: proti. Niti ne toliko proti Kamali Harris osebno, ampak vsemu tistemu, kar ona predstavlja: to je status quo. Želijo si sprememb, ker verjamejo, da ZDA tonejo. Po njihovem prepričanju lahko Donald Trump spremeni režim, ki je ugrabil državo in jo vodi v korist redkih ter bije vojne po celem svetu, od katerih imajo koristi le delničarji orožarskih podjetij.« Trumpovi privrženci po njegovem mnenju prihajajo iz vrst ponižanih in razžaljenih: »Po njihovem mnenju podpora hollywoodske elite demokratski Kamali Harris dokazuje, da je ona res kandidatka družbene smetane, ki bi jo radi odpihnili.«

Vsaka publiciteta je dobra publiciteta

Predavatelj, kolumnist in direktor ter parnter pri NC3, dr. Denis Mancevič, poudarja, da se ameriška politična kultura močno razlikuje od tiste v kontinentalni Evropi. To se odlično vidi v predvolilnem obdobju, saj so kampanje niz 'entertainment' dogodkov z vsem, kar spada zraven. »Ogromni medijski proračuni, neskončna soočenja in komentarji, vzporedni dogodki in podobno. Pritegnejo obilo pozornosti javnosti in jih je težko »zgrešiti«, tudi če bi se posameznik močno potrudil. Zraven so tudi čustva, osebna emancipacija in priložnost 'biti viden'. Zato so kot take odlična priložnost tudi za slavne (in tudi tiste, ki si to želijo postati), saj ti želijo izkoristiti prav vsako (medijsko) pozornost za (še) več pojavljanja in prepoznavnosti po principu, da je vsaka publiciteta dobra publiciteta.«

Mancevič dodaja, da se zaradi specifike volilnega sistema predsedniške bitke na zadnjih volitvah odločajo praktično v samo nekaj ključnih zveznih državah ali v nekaj deset volilnih okrožjih. »Posledica tega je, da želijo kandidati doseči in prepričati vse oziroma maksimalno možno število individualnih volivcev, kar pa samo z oglaševanjem preprosto ni možno. Zato so tako pomembna osebna srečanja oziroma lokalna zborovanja s prisotnostjo slavnih, ki naj bi pomagala zvabiti še več volilnega telesa.« 'Entertainment' krog se tako sklene, ko slavne potiska k večji izpostavljenosti v času volilnih kampanj, ta pa nato k teoretično bolj uspešnemu nagovarjanju posameznih volivcev s strani kandidatov.

Intervju

Mojmir Šiftar
23. 12. 2024

Osrednji intervju v tokratni prilogi KuhaMMo smo namenili Mojmirju Šiftarju, chefu, ki…

Pen Klub je moj »zen garden« ali oaza miru. Tam lahko sprostim vso svojo kreativnost in resnično imam proste roke, da ustvarjam po svoji želji.

Monika Zajc
30. 11. 2024

Na naslovnici MM #521 je Monika Zajc, ki je pred letom dni prevzela vodenje digitalne…

Že od mladosti si vedno znova ponavljam: če sem dovolj pogumna, da začnem, sem dovolj pogumna, da uspem. Imam zelo enostavno strategijo, ki je vsaj v…

Hana Souček Martinc
30. 11. 2024

3. decembra bomo praznovali »ta veseli dan kulture«, mi pa smo se s Hano Souček Martinc…

»Kulturni projekti pogosto zahtevajo posebne pristope, ki vključujejo poudarjanje osebnega in estetskega vpliva. Ta vrsta komuniciranja se osredotoča…

Naši avtorji