
Slavni dunajski valček bo odmeval po vsem vesolju
Ob praznovanju 200. rojstnega dne Johanna Straussa II. bo Turistična organizacija Dunaja organizirala intergalaktično premiero »Waltz into Space«, v kateri bodo njegov valček poslali v vesolje.

Kaja Kovič
Valček »Na lepi modri Donavi« je že desetletja neuradna himna vesolja in je zaslovel v kultnem filmu Stanleyja Kubricka »2001: Vesoljska odiseja«. Kljub temu skladba ni bila vključena na zlate plošče sond Voyager, ki jih je NASA leta 1977 (9 let po izdaji filma) poslala v vesolje kot zbirko največjih dosežkov človeštva.
Glasbeni most med Zemljo in drugimi planeti
Pri Turistični organizaciji Dunaja so se odločili, da bodo maja 2025 popravili to napako ter skupaj z agencijo Jung von Matt Donau, dunajskim orkestrom Wiener Symphoniker in Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) zasnovali kampanjo, v kateri bodo znameniti valček poslali na najbolj oddaljene konce vesolja, s čimer bo ustvarjen brezčasni glasbeni most med človeštvom in morebitnim zunajzemeljskim življenjem.
Kako deluje valček v vesolju?
Izvedba valčka Na lepi modri Donavi, ki jo bo 31. maja izvedel orkester Wiener Symphoniker na posebnem koncertu v dunajskem muzeju MAK, bo digitalizirana in poslana preko komunikacijskih postaj ESA v Cebrerosu v Španiji. Signal se bo gibal s hitrostjo svetlobe (skoraj 300 kilometrov na sekundo) in bo sondo Voyager 1 prehitel v približno 23 urah in 3 minutah.
Zabavna kampanja bo pritegnila veliko pozornosti
Da bi ustvarili širše zanimanje za misijo, je agencija Jung von Matt DONAU pripravila humoristični film, ki prikazuje domnevni razlog, zakaj skladba ni bila vključena na zlate plošče Voyager. Zgodba spremlja direktorja misije (igra ga Adam Astill), ki je zaradi svoje ljubezni do slavnega dunajskega valčka nehote povzročil katastrofo. Režiser Bart Timmer je v film vključil tudi originalne Nasine posnetke iz izstrelitve sonde Voyager.
Film bo od 10. marca do 2. maja predvajan v devetih državah in bo del širše kampanje za promocijo projekta. Posebna spletna stran bo nudila vse informacije o misiji, hkrati pa bo obiskovalcem omogočala simbolično »posvojitev« ene od 13.743 not valčka, s čimer bo vsako ime povezano z njegovo potjo v vesolje in dunajsko glasbeno dediščino.
Spomnimo, Turistična organizacija Dunaja je v sodelovanju z agencijo Jung von Matt DONAU ustvarila že več globalno odmevnih kampanj. Med drugim so razgalili dunajske umetniške zaklade na OnlyFans, predstavili »mikrodoze Dunaja« v obliki tabletk (brez nedovoljenih substanc) ter ustvarili avatar Sigmunda Freuda v obogateni resničnosti za promocijo turizma v mestu.
Vas zanima, kakšno bo življenje v vesolju in kako bodo videti vasice na Marsu? Trende prihodnosti razkrivamo na Diggitu, 5. junija 2025.