Električni avtomobili (trenutno) dražji tudi za 10.000 evrov
Evropski poslanci so s 340 glasovi za in 279 proti od leta 2035 dalje potrdili prepoved prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskimi ali dizelskimi motorji.
Kaja Kovič
V Strasbourgu je bila tako odpravljena še zadnja ovira v zakonodajnem postopku. Vmesna cilja do leta 2030 sta zmanjšanje izpustov avtomobilov za 55 odstotkov in lahkih gospodarskih vozil za 50 odstotkov.
Uredba vključuje tudi metodologijo za ocenjevanje in poročanje o izpustih ogljikovega dioksida vozil, ki se prodajajo na trgu Evropske unije. To bo najpozneje do leta 2025 pripravila Evropska komisija.
Ali so električni avtomobili dragi?
Električni avtomobili še vedno veljajo za bolj luksuzne, saj so bistveno dražji za izdelavo, poleg tega pa je glede na zmogljivosti proizvajalcev povpraševanje zelo visoko. Na primer, električna avtomobila Peugeot e-208 in Hyundai Trend staneta približno 10 tisoč evrov več kot njuna enakovredna bencinska modela.
Finančni analitiki ob tem tolažijo, da se bodo stroški proizvodnje in z njimi cena električnih avtomobilov zmanjšali, vsaj po načelih ekonomije obsega. To naj bi se zgodilo nekje do leta 2030, nekateri strokovnjaki pa napovedujejo, da se bo to zgodilo že leta 2024.
Prepoved velja tudi za hibride
Po letu 2035 bo prepovedana tudi prodaja hibridnih avtomobilov, saj združujejo električni motor z bencinskim ali dizelskim motorjem za večjo učinkovitost. Tovrstni avtomobili lahko naredijo od 50 in 100 kilometrov vožnje s pomočjo elektrike, potem pa se zažene motor.