Na družbena omrežja le z osebno izkaznico ali tehnologijo prepoznave obraza?
Avstralija želi otrokom in najstnikom prepovedati uporabo družbenih omrežij. Ambiciozno potezo tuji mediji opisujejo kot eno od najstrožjih na področju varovanja otrok v digitalnem prostoru.
Kaja Kovič
Strožja zakonodaja in preverjanje starosti
Avstralska vlada želi preprečiti dostop do družbenih omrežij, kot so YouTube, X, TikTok in Instagram vsem mlajšim od 16 let. Ker pa to ni tako enostavno – poti, kako zaobiti ssitem je mnogo –, so podali tudi zelo praktične rešitve.
Kot del tega paketa zakonodajnih ukrepov Avstralija uvaja natančen sistem preverjanja starosti, ki bi pomagal blokirati dostop do družbenih omrežij otrokom pod določeno starostjo. Uvedli bodo omejitve, ki bodo zahtevale preverjanje identitete, in sicer z biometričnimi podatki ali uradno identifikacijo (osebna izkaznica in potni list), da bi mladim onemogočili dostop do platform, kot so Instagram, TikTok in YouTube. Avstralija bi s tem postala prva država, ki bi uvedla tovrstne metode preverjanja starosti.
»Družbena omrežja škodujejo fizičnemu in duševnemu zdravju«
Avstralski premier Anthony Albanese je poudaril, da je namen te zakonodaje zaščititi mlade pred negativnimi vplivi družbenih omrežij, ki škodujejo fizičnemu in duševnemu zdravju. Izpostavil je tveganje za dekleta, ki so izpostavljena škodljivim podobam telesne podobe, in nevarnost seksističnih in šovinističnih vsebin, s katero ciljajo fante. »Če si 14-letni otrok, ki v obdobju osebne rasti in zorenja prejema na mobilni telefon takšne vsebine, to zelo slabo vpliva na razvoj osebnosti,« je dejal Albanese.
Radikalnost predloga
Eden od najradikalnejših vidikov predloga je, da ne predvideva izjem niti za tiste otroke, ki bi imeli dovoljenje staršev, niti za mladoletnike, ki že imajo račune na družbenih omrežjih. Radikalno je tudi, da bodo odgovornost za zagotavljanje skladnosti s predpisi morale prevzeti družbene platforme, ne pa starši ali otroci.
Iz avstralske vlade so pojasnili, da bodo novi zakoni veljali za številne velike platforme, vključno z Metinimi platformami (lastnica Instagrama in Facebooka), Bytedanceovim TikTokom, platformo X Elona Muska in Alphabetovim YouTubom.
Pomislek na mestu
Predlog ne prinaša le pozitivnih odzivov. Pri skupini Digital Industry Group, ki vključuje platforme, kot so Meta, TikTok, X in Google, so prepričani, da bi tovrstna stroga prepoved otroke spodbudila k raziskovanju temnega in nereguliranega interneta. »Namesto blokiranja dostopa s prepovedmi bi morali ustvariti starosti primerne prostore in razvijati digitalno pismenost, da bi mlade zaščitili pred spletnimi nevarnostmi,« so zapisali.
Avstralija postavila nove svetovne standarde
Avstralija ni prva država, ki predlaga regulacijo uporabe družbenih omrežij za mladoletne. Francija je lani predlagala podobno prepoved za mlajše od 15 let, vendar omogoča izjemo s starševskim soglasjem. V ZDA že desetletja velja zakon, ki tehnološkim podjetjem nalaga obveznost pridobitve starševskega soglasja za zbiranje podatkov o otrocih, mlajših od 13 let, zato večina platform že zdaj prepoveduje dostop otrokom, mlajšim od te starosti.
Če bo avstralska zakonodaja sprejeta, bo slednja postavila najstrožje omejitve za uporabo družbenih omrežij na svetu, ker veljajo brez možnosti starševskih dovoljenj ali izjem. Od družbenih platform bo zahtevala, da dokažejo, da so izvedle ustrezne ukrepe in s tem prenesla odgovornost s staršev na korporacije; ob tem pa spodbujajo druge države sveta, naj storijo enako.