Oktober, mesec, v katerem je cvetel kriptokriminal
Stopnja kriminalitete v kriptosvetu narašča z zaskrbljujočo hitrostjo, poročajo ameriški mediji. Oktobra 2022 je bilo namreč ukradenih za več kot milijardo dolarjev kriptovalut.
Kaja Kovič
Kriptogoljufije iz dneva v dan postajajo bolj priljubljene in zlom kriptovalut kibernetskih kriminalcev ni zaustavil. Kljub temu, da se je kriptotrg umiril, so očitno prevaranti in hekerji v stalni pripravljenosti. Finančni analitiki opozarjajo lastnike kriptovalut, naj bodo nadvse previdni pri hranjenju in trgovanju z bitcoini in drugimi valutami, ki temeljijo na verigah blokov.
Prevaranti uporabljajo lažne naložbene načrte
Večina žrtev prevar je podlegla naložbenim priložnostim, ki so jih našli na družbenih medijih, kot sta Instagram in Facebook. »Uporabljajo privlačne objave in videoposnetke, da privabijo ljudi, da jim pošljejo denar. Nekateri obljubljajo hitre visoke donose, drugi pa se predstavljajo kot kriptoborze ali posredniki,« zapišejo na britanskem mediju za kriptovalute.
Dodatna previdnost
Prevaranti nenehno razvijajo nove poti in možnosti kraje denarja. Če vam kdo na spletu ponuja kar koli v zameno za npr. bitcoin in ne sprejema drugih valut (evro, dolar), podjetje dodatno raziščite, saj tovrstne zahteve pogosto kažejo na prevaro. Zapomnite si tudi, da le prevarant zagotovlja velike dobičke ali donose na vašo naložbo ter enostavno in hitro služenje denarja na trgih kriptovalut. Profesionalci tega ne morejo zagotoviti. Pomembna nasveta za varno shranjevanje sredstev sta še to, da je najboljši način za shranjevanje kriptovalut strojna delavnica in da ne smete nikomur nikoli zaupati zasebnih ključev do denarnice s kriptovalutami. Poleg tega je priporočljivo, da uporabite dvostopenjsko avtentifikacijo, ki vašemu računu doda dodatno raven varnosti.
Oktobra se je kriminaliteta v primeravi že s tako rekordnim septembrom še povečala.