Tretjina digitalnih nomadov letno zasluži med 100 in 250 tisoč dolarjev
Na milijone ljudi je postalo v službenem smislu neodvisnih od lokacije; medtem ko potujejo in raziskujejo nove destinacije, delajo na daljavo. Kateri podatki o digitalnih nomadih so najbolj zanimivi?
Kaja Kovič
Digitalni nomad zasluži v povprečju 90 tisoč dolarjev na leto
Običajno so digitalni nomadi po poklicu grafični oblikovalci, virtualni ali spletni asistenci oziroma svetovalci, razvijalci programske opreme, upravljavci družbenih medijev in ustvarjalci vsebine; skratka, ljudje, ki izkoriščajo najnovejše tehnologije, da lahko delajo od kjerkoli na svetu, le da imajo internetno povezavo. Ker trend digitalnih nomadov še naprej narašča, rastejo tudi njihovi zaslužki. Po podatkih, ki jih je predstavil OnlyAccounts.io, vsak tretji digitalni nomad zasluži med 100 in 250 tisoč dolarjev letno. Desetina jih zasluži med 250 tisoč dolarjev in enim milijonom, medtem ko 2 odsotka vprašanih trdi, da zaslužijo več kot milijon dolarjev letno. Pri tem jih le 6 odstotkov poroča, da zaslužijo manj kot 25 tisoč dolarjev na leto.
Povprečna izobrazba digitalnih nomadov
Analiza kaže, da ima devet od desetih anketiranih digitalnih nomadov visokošolsko izobrazbo, 54 odstotkov pa jih ima univerzitetno diplomo. Tretjina vprašanih je izjavila, da ima magisterij, le 3 odstototki pa doktorat znanosti.
Od kod prihajajo?
Skoraj polovica vseh digitalnih nomadov je iz ZDA, sledijo pa države, kot so Velika Britanija, Rusija in Kanada.
Kaj pa delovni čas?
Večina vprašanih je zaposlenih za polovični delovni čas. Več kot polovica digitalnih nomadov je zaposlenih v tipu podjetja, ki omogoča delo na daljavo; petina jih dela kot samostojni podjetniki; 16 odstotkov nomadov kot ustanovitelji startupov in 8 odstotkov kot pogodbeni izvajalci s polnim delovnim časom.
Najbolj priljubljene destinacije za digitalne nomade v letu 2023
Po raziskavi Nomad List digitalni nomadi običajno ostanejo v enem mestu dva meseca in približno devet mesecev v eni državi. ZDA predstavlja najbolj obiskano državo s strani digitalnih nomadov; drugo mesto si pa delita Španija in Tajska; mesta London, Bangkok in New York pa z njihove strani predstavljajo so bila tri najbolj obiskana mesta.