
»Denar pomaga, a brez dobre vsebine ga mečete skozi okno«
Damjan Blagojevič je strokovnjak za LinkedIn, mentor, coach in predavatelj, ki svetuje, kako uspešno izgraditi (osebno) blagovno znamko na najbolj poslovnem družbenem omrežju.

Kaja Kovič
Ali menite, da bo umetna inteligenca »prevzela« LinkedIn in osebne blagovne znamke?
Ne povsem, delno pa. Vsebina na LinkedInu je že zdaj močno pod vplivom umetne inteligence. Vendar uspevajo le tisti, ki si kljub pomoči UI znajo nadeti pravo mero osebnosti in avtentičnosti. UI lahko pospeši proces pisanja in optimizacije vsebine, a ne more nadomestiti človeškega povezovanja in osebne izkušnje. Tisti, ki bodo UI uporabljali kot orodje za izboljšanje in pospešitev kreativnega procesa, bodo imeli prednost. Objave od ostalih pa bodo postale le še ena od tisočih generičnih UI-ustvarjenih vsebin, ki se bodo izgubile v množici.
LinkedIn postaja vse bolj podoben drugim družbenim omrežjem – kratki videi, interaktivne objave, vplivneži. Ali se bo v prihodnosti oddaljil od svoje profesionalne identitete in postal bolj splošno vsebinsko središče, t. i. content hub?
(smeh) Nimam kristalne krogle in nimam neposrednega dostopa do odločevalcev pri LinkedInu ali Microsoftu. Imam pa dostop do kredibilnih virov, ki pravijo, da je trenutna strategija platforme agresivno »forsiranje« vertikalnih videovsebin. In to lahko že opazimo. Toda LinkedIn ni TikTok; tudi uporabniki so drugačni. Večina si ne želi unificiranega formata, ki bi bil zgolj kopija drugih omrežij. Če povem v poljudnem jeziku – ljudstvo je proti, politika pa dela svoje. Bomo videli, kaj jim bo uspelo.
Glede vplivnežev – vedno so obstajali, v vsaki industriji, razlika pa je le v tem, kako jih dojemamo. Danes lahko kdor koli postane vpliven v relativno kratkem času, ne samo stari obrazi iz poslovnega sveta. To pomeni več priložnosti, več kreativnosti in bolj raznolike glasove v industriji. Največja sprememba ni v tem, da prihajajo vplivneži, ampak da se uveljavlja koncept digitalnih ustvarjalcev. Gre za koncept ustvarjalcev vsebin, ki redno in strateško umeščajo vsebino in so posledično tudi mnenjski voditelji na nekem področju. To niso ljudje, ki so nujno avtoritete v eni sami niši – so ustvarjalci vsebin, ki redno in strateško komunicirajo ter oblikujejo mnenja na različnih področjih. Uporabniki LinkedIna si želimo (še) več raznolikosti, avtentičnosti in tudi kanček »entertainmenta«.
Ali kakovost še šteje ali pa LinkedIn postaja le »pay-to-play« platforma in plačljivo igrišče za korporacije?
Absolutno šteje. Še bolj kot prej. Včasih je bilo dovolj, da si bil avtoriteta v določeni industriji, objavil skoraj kar koli in avtomatsko požel val pohval. Danes to ne deuje več. Kakovost in dodana vrednost sta postali nujni. Kar pa zadeva strategije monetizacije platforme, lahko opazimo, da gre vse v smer večje komercializacije.
Po podatkih raziskave Just Connecting (oktober 2024) je skoraj 47 odstotkov vsebin na domači strani komercialne narave. Ampak to ne pomeni, da brez plačevanja ne moreš uspeti. Pomeni le, da moraš pametno kombinirati organski in plačljivi doseg. Denar ti lahko pomaga, a če vsebina ni dobra, je to metanje denarja skozi okno.
Generacija Z prihaja na LinkedIn. Ali ima možnost, da ga spremeni v bolj vizualno in manj formalno omrežje?
Saj ga je že – zelo! Veliko uporabnikov LinkedIna se pritožuje, da omrežje ni več dovolj profesionalno in formalno, ampak realnost je drugačna. Ni postalo manj resno – postalo je bolj dinamično, ustvarjalno in osebno. Na enem od zadnjih treningov za znano slovensko podjetje v trgovinski panogi sem predstavil vse plasti in barve LinkedIna. Po koncu sem dobil same pozitivne odzive. Moj najljubši je bil: »Nisem si mislila, da je LinkedIn lahko tako zanimivo omrežje. Hvala, da širite obzorja!«
LinkedIn je izjemno zabavna platforma, če jo znate uporabljati. Profesionalnost in kreativnost nista nasprotji – sta dve plati istega kovanca.
Kaj bi glede uporabe LinkedIna svetovali oglaševalcem?
Brez kreativnosti ni nič. Čeprav LinkedIn še vedno velja za B2B-platformo, to ne pomeni, da si uporabniki želijo dolgočasnih, sterilnih vsebin. Dobre zgodbe in pametni oglasi delujejo tudi tukaj – ampak na drugačen način. Odličen primer je LinkedInova videokampanja »Forklift«, kjer v pisarno pripeljejo viličarja. Smešno, nepričakovano in učinkovito.
Kaj deluje na LinkedInu? Zgodbe, nedolgočasni prodajni govori, gradnja zaupanja in vrednosti, ne le lov na klike, in ne nazadnje humor in presenečenje, a še vedno v poslovnem kontekstu.