Simon Šketa
Kolumne

Ko so medalje svetile močneje kot ideje

»Leto 2024 je leto olimpijskih iger in slovenskih športnih mejnikov. Mesto luči je zažarelo v soju športnih dosežkov, a žal se je podoben sijaj izgubil v poplavi marketinških kampanj, ki so spremljale ta veliki dogodek,« piše MM-ov kolumnist Simon Šketa.

Spomnim se, kako sem sedel pred televizijo, navdušen nad olimpijskim duhom in v pričakovanju marketinških presežkov, ki bi odražali širino in globino športnega sveta. Takšnih, ki bi eminentnemu dogodku dodali še tisto marketinško piko na i, ki bi še leta ostala v spominu. Šport je namreč mnogo več kot le tekmovanje za medalje. Je igrišče in simfonija pozitivnih vrednot, ki obstajajo v vseh krogih družbe, vse dni v letu, od najmanjše vasi pa do olimpijskih prizorišč. Nudi presežke in je lahko globok vodnjak idej, asociacij, ki se lahko izjemno prelijejo tudi v oglaševanje.

A kaj kmalu sem ugotovil, da se je ponovno precej znamk zateklo h klišejem in površinskim povezavam s športom. Videli smo nešteto oglasov z nasmejanimi športniki, ki so držali izdelke v rokah, in slišali zelo predvidljive, včasih že skoraj solzave slogane o moči, pogumu in zmagi.

Pa toliko je izjem v zgodovini marketinga. Spomnimo se Nikejeve kampanje »Dream Crazy«, v kateri je nastopil Colin Kaepernick, ameriški nogometaš, ki je postal simbol boja proti rasni neenakosti. Kampanja je bila kontroverzna, a hkrati izjemno uspešna, saj je sprožila globalno debato in okrepila Nikejevo podobo kot znamke, ki se zavzema za družbene spremembe.

Vendar pa se ob izzivu pričakovane presežne kreativnosti postavlja še dodatno vprašanje: ali je v času velikih športnih dogodkov sploh mogoče izstopati iz množice? Ali pa je bolje, da se znamke umaknejo iz športne arene in se osredotočijo na druge teme, ki so pomembne za njihovo ciljno skupino? Ne slepimo se, da je več lahko preveč in da čisto vsi tudi niso noro zaljubljeni v šport. Pa so vseeno potrošniki. 

Morda je odgovor nekje vmes. Športni marketing je lahko izjemno močno orodje, a le, če se ga uporablja premišljeno in kreativno. Znamke morajo razumeti, da šport ni le tekmovanje, ampak tudi način življenja, vrednota, čustvo. Zato morajo svoje kampanje graditi na pristnih zgodbah, ki se dotaknejo src ljudi, ne glede na to, ali so navdušeni športni navijači ali ne.

Olimpijske igre v Parizu so se končale, a lekcije, ki smo se jih naučili o športnem marketingu, ostajajo. V prihodnosti bomo morda videli manj generičnih oglasov in več kampanj, ki bodo resnično navdihovale in spodbujale k razmišljanju. Morda bomo videli znamke, ki bodo dovolj pogumne, da bodo stopile izven športne arene in se osredotočile na druge teme, ki so pomembne za njihovo ciljno skupino. In morda bomo videli kampanje, ki bodo tako izvirne in kreativne, da se jih bomo spominjali še dolgo po tem, ko bodo olimpijske igre že zdavnaj pozabljene. Pravzaprav je ta cel odstavek mimosunek. Dejstvo je, da se bo vse to zgodilo. Presežki so bili in bodo. Le dosti manj jih je kot morja povprečja, na gladini katerih plavajo.

Rekli boste, »pa kaj težiš, kje je tvoj olimpijski duh, daj še kaj pohvali!« Pa dajmo. Kaj ostaja, vsaj meni, v spominu. Konsistentnost. Besede, ki  so več kot beseda in trenutek. To so tiste znamke, ki šport in njegove vrednote živijo skozi vse leto, ne le v času velikih tekmovanj. Tiste, ki podpirajo lokalne klube, spodbujajo mlade športnike in vlagajo v razvoj športne infrastrukture. To so znamke, ki razumejo, da je šport več kot le marketing – je del naše kulture, naše identitete in našega vsakdanjega življenja. In te znamke imamo v srcu. Vse leto, vse dni.

KoluMMna je bila izvorno objavljena v tiskani reviji Marketing magazin, september 2024, #519. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

Intervju

z
17. 09. 2024

Z Julijo Somrak, kreativno direktorico v DROM agency, ki je bila na tekmovanju WEBSI…

Peter Vidmar
11. 09. 2024

»Športni marketing je strateško in učinkovito orodje za povečanje ugleda blagovnih znamk…

Učinkovitih sponzorskih aktivacij je zagotovo premalo. Vsako sponzorstvo potrebuje aktivacijo, saj je v nasprotnem primeru sponzorstvo bistveno manj…

Maria Luiza de Lange
07. 09. 2024

Maria Luiza de Lange je na konferenci inOrbit med drugim opozorila na pasti zlonamernih…

Kot pravi Maria Luiza de Lange, kar 70 odstotkov digitalnih vsebin ni dostopnih za osebe z različnimi oviranostmi, od tega 80 odstotkov novih…

Naši avtorji