18-odstotna rast dosega slovenskih digitalnih medijev v letu 2021
Ugotovitve nove iPROM-ove raziskave kažejo, da se digitalni trendi iz leta 2020 nadaljujejo tudi v letu 2021.
Povprečni mesečni doseg slovenskih digitalnih medijev se je v letošnjem letu glede na leto poprej povečal za 18,73 odstotka, v primerjavi z letom 2019 pa za 56,75 odstotka, kažejo ugotovitve nove iPROM-ove raziskave o dostopanju do digitalnih medijev. Slovenski uporabniki so do digitalnih medijev najpogosteje dostopali z mobilnimi telefoni, bolj poglobljene aktivnosti pa izvajali na računalniku.
Google Chrome še naprej prevladuje med spletnimi brskalniki
Brskalnik Chrome z rastjo za 16 odstotnih točk v letošnjem letu utrjuje prvo mesto med brskalniki in sodeč po raziskavi predstavlja okrog 66,8 odstotka celotnega tržnega deleža spletnih brskalnikov v Sloveniji. S slabim 19-odstotnim deležem mu sledi brskalnik Firefox, ki je v primerjavi z lanskim letom zabeležil padec za 6 odstotnih točk. Safariju se je tržni delež v primerjavi z lanskim letom povečal za 0,5 odstotne točke.
Trend rasti dostopa do digitalnih vsebin preko mobilnih naprav se je skorajda ustavil
Digitalni pospeški so v letošnjem letu vplivali na penetracijo uporabe mobilnih naprav, ki kaže na močno nasičenost. Iz celotnega vzorca analiziranih uporabnikov digitalnih medijev jih kar 74,2 odstotka do vsebin v digitalnih medijih dostopa z mobilnimi telefoni, kar je za 0,6 odstotne točke več kot lani. Ugotovitve raziskave kažejo še, da največji delež uporabnikov za dostop uporablja pametne telefone z operacijskim sistemom Android, ki ohranja položaj vodilnega mobilnega operacijskega sistema v Sloveniji in z 71,90-odstotnim deležem prevladuje na trgu mobilnih operacijskih sistemov. Applovemu mobilnemu operacijskemu sistemu (iOS) ob tem pripada 28-odstotni tržni delež.
Windows 10 med uporabniki najbolj priljubljen
Sodeč po raziskavi med operacijskimi sistemi na osebnih računalnikih v veliki večini prevladuje operacijski sistem Microsoft Windows. V preteklem letu je sicer utrpel manjši padec (za 1,5 odstotne točke), na njegov račun pa je svoj delež povečal MacOS. Med različicami ostaja najbolj priljubljen Windows 10 z 71,69-odstotnim deležem, ki je v primerjavi s preteklim letom zrasel za 8,74 odstotne točke. Sledi ji različica Windows 7 z 11,60-odstotnim deležem, katere uporaba se je v letošnjem letu znižala za kar 8,63 odstotnih točk. Windows 8.1 je v času zadnje analize uporabljalo le še 3,16 odstotka uporabnikov.
»V zadnjem letu smo priča pospešeni digitalizaciji in vzponu stalno povezanega potrošnika v vseh generacijah, zato ne preseneča dejstvo, da se rast dosega slovenskih digitalnih medijev stopnjuje iz leta v leto, vse bolj pa postaja ključno doseganje uporabnikov na mobilnih telefonih z mobilnim oglaševanjem,« povečan doseg slovenskih digitalnih medijev pojasnjuje Andrej Ivanec, direktor medijskega načrtovanja v iPROM-u.