Mediana: Skoraj polovica Slovencev se je odpovedala večjim izdatkom
Ugotovitve Medianine raziskave kažejo, da so se prebivalci Slovenije najpogosteje odpovedali dopustu oziroma potovanju. Manj pogosto se odločajo tudi za obisk trgovine.
Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev, Mediana so raziskovali »nove« nakupne navade prebivalcev Slovenije in njihova občutenja posledic epidemije koronavirusa na lastnem žepu.
Več kot polovica z manj obiski v trgovini
Več kot polovica sodelujočih se strinja, da v gospodinjstvu že občutijo vpliv zvišanja cen izdelkov vsakdanje rabe; s to trditvijo se (sploh) ne strinja manj kot četrtina sodelujočih. Prav tako se 39 odstotkov anketirancev (popolnoma) strinja, da so od začetka epidemije bolj pozorni na cene izdelkov vsakdanje rabe.
Epidemija je vplivala tudi na nakupne navade – več kot polovica v trgovino hodi manj pogosto, kot so to počeli pred epidemijo. 1 od 5 sodelujočih pravi, da v primerjavi s časom pred epidemijo več nakupov opravi preko spleta.
Manj nakupov, večje zaloge
Raziskovalci ugotavljajo, da so posledica manjše pogostosti nakupov večje zaloge izdelkov. Več kot polovica vprašanih ima doma zalogo mask in razkužila za roke, približno tretjina ima doma večjo zalogo živil, kot so jo imeli pred epidemijo, 15 odstotkov pa jih poroča, da ima doma na zalogi več zdravil. Štirje od desetih vprašanih pravijo, da so pred nakupom epidemije načrtovali nakupe, ki jih zdaj ne bodo opravili.
Desetina sodelujočih se bo odpovedala nakupu avtomobila, več kot tretjina pa je takšnih, ki se bo odpovedala vlaganju v prenovo nepremičnine (14 odstotkov), stanovanjsko opremo (16 odstotkov) ali nakup nepremičnine (7 odstotkov). »Ti podatki nam pokažejo veliko sliko, kateri segmenti gospodarstva so bili in bodo še v prihodnje kot posledica koronakrize med najbolj prizadetimi,« ugotavljajo pri Mediani.
GRAF 3: Kaj pa ste želeli kupiti? Med tistimi, ki so načrtovali nakup in ga ne bodo opravili
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev, Mediana med 9. in 10. julijem 2020 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 506 polnoletnih prebivalcev Slovenije.