masterindex
Vpogled

Učinek pandemije: Zanimanje za spletne nakupe se povečuje

Sodeč po Mastercardovi raziskavi se v povezavi s spletnim nakupovanjem povečuje tako število nakupov kot tudi zaupanje v spletne transakcije.

Ugotovitve Mastercardove raziskave MasterIndex kažejo, da več kot tri četrtine (76 odstotkov) Slovencev nakupuje preko spleta. Ta delež zadnjih pet let narašča (64 odstotkov v 2015), največje povečanje pa beležijo letos, ko se borimo s pandemijo koronavirusa.

Za veliko večino je spletno nakupovanje varno

88 odstotkov sodelujočih spletnih kupcev meni, da je spletno nakupovanje varno. Močna avtentikacija kupcev se zdi pomembna skoraj vsem sodelujočim v raziskavi (89 odstotkov). Biometriji (prstni odtis, prepoznava obraza itn.) zaupa šest odstotkov vprašanih, medtem ko bi jo potencialno uporabljalo 30  odstotkov. Slovenci najpogosteje zaupamo potrjevanju nakupov s PIN-kodo (27 odstotkov), skupaj z enkratnim geslom (23 odstotkov).

masterindex

Povečanje nakupov preko mobilnih naprav

Plačila z mobilnimi telefoni (40 odstotkov) in storitve mobilnega bančništva (povečanje z 49 odstotkov v letu 2019 na 57 odstotkov v letu 2020) uporablja vse več Slovencev. Prav tako narašča naklonjenost plačevanju preko mobilnih aplikacij.  Pred petimi leti je bil ta delež 34 odstotkov, v aktualni raziskavi pa znaša skoraj 60 odstotkov. Takšnih, ki bi povsem nadomestili klasična plačila s plačili preko mobilnega telefona, je že več kot tretjina.

Upadel delež plačil po povzetju

Sodeč po raziskavi Slovenci od vseh metod plačil najraje uporabljajo debetno kartico (35 odstotkov v letu 2016, leta 2020 skoraj polovica sodelujočih), ki je obenem najbolj priljubljena plačilna kartica (77 odstotkov). Po drugi strani občutno manj sodelujočih raje plačuje z gotovino (31 odstotkov v letu 2019, 24 odstotkov v letu 2020). V slovenskih spletnih trgovinah 60  kupcev plačuje s kartico (lani 54 odstotkov), padel pa je delež plačil z gotovino po povzetju (s 44 na 39 odstotkov).

Letos dvakrat več sodelujočih poroča, da se je njihovo finančno stanje poslabšalo (27 odstotkov v letu 2020, 13 odstotkov v letu 2019), kar avtorji raziskave pripisujejo pandemiji koronavirusa. Povečal se je delež tistih, ki v naslednjem letu pričakujejo poslabšanje svojega finančnega stanja (z 11 odstotkov v letu 2019 na 25 odstotkov v letu 2020). Kljub temu ostaja splošno finančno stanje gospodinjstev optimistično – 57 odstotkom uspe prihraniti vsaj nekaj denarja.

masterindex

Intervju

sasa gnezda
22. 04. 2024

V podjetju Mediade tudi letos pripravljajo Konferenco internega komuniciranja KIK 2024,…

Nekje sem zasledila misel, da je komunikacija mehka veščina, a da je zanjo treba trdo delati. Interna komunikacija se ne zgodi sama od sebe – vsaj ne…

zz
20. 04. 2024

PandaChat, slovenska rešitev, ki z UI poenostavlja iskanje po obsežnih podatkovnih…

Pričakujete lahko, da bo PandaChat vedno znova presenečal s kreativnimi in inovativnimi funkcionalnostmi. Spremljamo trg, razmišljamo in si…

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Naši avtorji