70 let Medexa: Pot, ki so jo začrtale čebele
Podjetje Medex je včeraj na Brdu pri Kranju praznovalo 70. obletnico poslovanja. Na dogodku so izpostavili, da s svojo vizijo in predanostjo znanosti nadaljujejo pot, ki so jo začrtale čebele – pot skupnega dela za skupno dobro.
Na slavnostnem dogodku je Aleša Mižigoj, generalna direktorica Medexa, poudarila zgodovinski pomen podjetja, ki je iz skromnih začetkov v letu 1954 preraslo v vodilnega proizvajalca prehranskih dopolnil na osnovi čebeljih pridelkov. »Čebele so nas navdihovale skozi vsa desetletja našega obstoja. S svojo vztrajnostjo, natančnostjo in sodelovanjem so nam pokazale, kako pomembna sta nenehno prilagajanje in inoviranje,« je sporočila.
Ponosni so, da so že zgodaj prepoznali potrebo po znanstvenem pristopu k tradicionalni uporabi čebeljih pridelkov in leta 1964 ustanovili laboratorij. Zavezanost znanstvenim dognanjem so še nadgradili leta 2007, ko so registrirali lastno raziskovalno skupino pri Javni agenciji za znanstveno raziskovalno in inovacijsko dejavnost. Desetletja sodelovanja s fakultetami in raziskovalnimi inštituti doma in v tujini so privedla do klinične študije, s katero so prvi na svetu potrdili pozitivne učinke matičnega mlečka na zmanjšanje sistemskih vnetij – ključnega dejavnika pri razvoju številnih kroničnih boleznih.
Na gradu Brdo so se zbrali domači in tuji poslovni partnerji, zaposleni ter visoki predstavniki političnega in gospodarskega vrha, vključno s predsednico Republike Slovenije, Natašo Pirc Musar, ter ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Matejo Čalušić.
Slovenski ponos in identiteta: čebele
Aleša Mižigoj je kot pomemben del poslanstva podjetja izpostavila tudi ohranjanje slovenske tradicije čebelarstva in uporabe čebeljih pridelkov za izboljševanje zdravja ljudi. »Slovenija je bila vedno ponosna na svojo tradicijo čebelarstva, ki sega stoletja nazaj, in Medex ta ponos širi po svetu. Čebelji pridelki so v našem genskem zapisu, to je dediščina, ki jo skrbno negujemo. Kot pionirji na tem področju imamo edinstveno odgovornost, da znanje naših prednikov prenašamo na prihodnje generacije in ga delimo s svetom,« je poudarila.
Prav nadgradnja tradicionalne rabe čebeljih pridelkov je tisto, s čimer se Medex kot ambasador slovenskega gospodarstva uveljavlja tudi na mednarodnih trgih. Pri svojem delu so močno usmerjeni v trajnostni razvoj, saj si med drugim prizadevajo za širitev čebelarstva v države v razvoju, kjer čebelarstvo postaja pomemben vir zaslužka in ekonomske neodvisnosti, zlasti za ženske. »Hkrati s svojimi inovacijami in znanstvenim pristopom utrjujemo položaj Slovenije kot vodilne države na področju ohranjanja čebel in njihovega habitata,« pravijo.
Aleša Mižigoj in ekipa Medexa ob rezanju torte.