Arena Sport: »Želimo biti tam, kjer so gledalci«
Iz televizijskega ponudnika Arena Sport so se odzvali na naše poročanje o domnevni »vojni« na trgu medijskih pravic športnih vsebin in »norem« dvigovanju cen. Poudarjajo, da so na strani gledalca.
Gašper Meden
Včerajšnji prispevek, kjer je aktualno dogajanje komentiral Tomaž Ambrožič, direktor agencije Sport Media Focus, je naletel na burne odzive. Govora je tudi o novem televizijskem ponudniku pri nas, Areni Sport, ki pa se z marsikatero navedbo ne strinja.
»Ne gre za našo odločitev, ampak odločitev velikih agencij«
Situacija na medijskem trgu športnih pravic je po besedah Eve Mrhar, vodje odnosov z javnostmi in družbenih omrežij pri Areni Sport, vsekakor napeta. Na trgu nekdanje skupne države morda še toliko bolj, saj zaradi regionalnega širjenja trga prihaja do velikega boja za najboljše športne vsebine. Slovenski trg poudarja kot najnovejšo, a zelo pomembno pridobitev za Areno Sport. »Jasno je, da pri tako ogromnih poslih majhno lokalno medijsko podjetje nikakor ne bi moglo konkurirati na razpisih za pravice, zato se zanje poteguje naša lastniška medijska hiša Arena Channel Group za celotno regijo, kjer so prisotni. Konkurenčni televiziji Sport Klub in Šport TV to počneta že leta in tako prihaja do širjenja trga nekdanje Jugoslavije. Tu ne gre za našo odločitev, ampak odločitev velikih agencij.«
»Tukaj plačujemo davke«
Ena od Ambrožičveih tez je bila, da naj bi Arena Sport, ki je pridobila TV-pravice za Premier League za 6 let od sezone 2022/2023 naprej, zanje ponudila 600 milijonov evrov. V Areni Sport v prvi vrsti poudarjajo, da navedbe, koliko denarja naj bi odšteli za pravice prenosov angleške prve nogometne lige Premier Lige, niso resnične. Mrharjeva poudarja, da je slednje javno zanikal sam direktor medijske hiše Arena Channel Group Nebojša Žugić in zatrdil, da nobena od navedenih številk ni resnična. »Razkritje številk je bilo del posebne agende. Z nekaterimi navedbami g. Ambrožiča se sicer strinjamo. Moramo pa opozoriti, da je enostransko poročanje precej nelegitimno. Mediji pod okriljem United Group strašijo, da se ustvarja monopol, obenem pa so ravno oni ta monopol v Sloveniji imeli deset let. Z našim prihodom so dobili konkurenco, ki pa je na trgu seveda dobrodošla. Poleg tega je naša televizija registrirana v Sloveniji, kar pomeni, da tukaj plačujemo davke in sodelujemo z vsemi pristojnimi agencijami, kar je seveda tudi dobrodošlo,« poudarja sogovornica.
Areno Sport opredeljuje kot sodobno športno televizijsko postajo, ki se prilagaja razmeram na trgu in predvsem gledalcem. »Želimo biti tam, kjer so gledalci, in jim ponuditi to, v čemer uživajo. V tej smeri bomo tudi nadaljevali svojo zgodbo. Res je, da se svet športnih prenosov vedno bolj seli na netradicionalne platforme in da lahko opazimo skokovit porast tako imenovanih pay-per-view prenosov (plačilo na ogled, op. p.), ki so v nekaterih športih, kot je na primer boks, že stalnica. Televizija se seveda spreminja, akterji, ki bodo to sprejeli in se prilagodili, pa bodo na koncu zmagovalci. Verjamemo, da bomo vedno našli način, kako priti do gledalcev.«
Pravice so bile pridobljene korektno
Glede po mnenju Ambrožiča pretiranih cen prenosov sogovornica odgovarja, da so bili za vse lige, za katere so uspešno pridobili pravice, objavljeni razpisi z vnaprej znanimi pogoji. V večini primerov je po njenih navedbah tekma za pravice potekala v več krogih, včasih celo v treh ali štirih. Pri že omenjeni Premier ligi na primer so po besedah Mrharjeve zaradi tekmovalnih pravil v drugem krogu zaključili postopek izbire zmagovalca. »Smo zelo ponosni in srečni, da smo njihov novi partner. Od nastopa na slovenskem trgu smo obljubljali vrhunske nogometne vsebine, zato je bil lov na veliko evropsko peterico edini logičen korak.« Strinja se, da imajo športne vsebine iz leta v leto večjo vrednost in da postajajo merilo pri izbiri operaterja, kar je v tujini že nekaj povsem običajnega. »Pred prihodom Arene Sport v Slovenijo obratujoči športni programi pravzaprav niso imeli prave konkurence. Zato je, razumljivo, njihov odziv še toliko bolj oster, a to ne pomeni, da se lahko širijo laži. Pravice so bile pridobljene korektno, je pa vsaka nova pridobitev vedno za nekoga zmaga in za drugega poraz,« je povedala.
Ob tem dodaja, da imajo v Areni Sport z operaterji sklenjene dogovore, ki so del poslovne skrivnosti. Skupni cilj je bil pridobitev teh lig in kot takšnega opredeljuje tudi dogovor z vsemi deležniki. »To nam je uspelo v zelo kratkem času in smo zelo ponosni, da bodo imeli slovenski gledalci več možnosti izbire. Obljubili smo raznolikost, kakovost in modernizacijo športnih prenosov in to bomo dostavili. Mnogo gledalcev je bilo v preteklem letu zapostavljenih, saj niso imeli dostopa do najboljših nogometnih lig, zato smo jim te seveda želeli zagotoviti.«
Kakšna prihodnost čaka ponudnike športnih vsebin?
Za konec nas je zanimal še pogled družbe na prihodnost ponudnikov športnih vsebin. »Poslovna strategija medijske hiše Arena Group Channel in z njimi Arene Sport Slovenija je jasna. Želimo zagotoviti najboljše športne vsebine na enem mestu. Operaterji v Sloveniji, ki so prepoznali ta potencial in naše programe uvrstili v svoje sheme, bodo skupaj z nami ustvarjali prihodnost trga. Prav tako pa smo v veliki meri odvisni od oglaševalcev, katerim želimo ponuditi kakovostne vsebine in kreativne možnosti sodelovanja.«