realstagram
Aktualno

Čas je za »realstagram«

Prejšnji teden so iz britanske podružnice mreže Ogilvy sporočili, da bodo prenehali sodelovati z vplivneži, ki na fotografijah za promoviranje izdelkov ali blagovnih znamk s filtri »obdelujejo« svoje obraze ali telesa.

Po njihovem mnenju to namreč slabo vpliva na duševno zdravje uporabnikov in izrazili upanje, da bodo tudi druge agencije sledile njihovemu zgledu in sprejele podobna načela. Nekatere so se že odzvale in se zavezale, da se bodo o tem pogovorile s svojimi naročniki.

Pobudo je pozdravil tudi Oliver Lewis, glavni izvršni direktor agencije za vplivnostni marketing The Fifth. »Kot član upravnega odbora Influencer Marketing Trade Body pozdravljam Ogilvy pri tej potezi in v celoti podpiram njihovo zavezanost tako pomembnemu vprašanju. Vplivnostni marketing je v razcvetu, tako uspešen pa je med drugim tudi zato, ker ceni pristnost in avtentičnost in na ta način gradi številne skupnosti. Prav zato je primeren, da vodi oz. vpliva na spremembe tako v družbi kot tudi v oglaševanju,« je prepričan. Obenem pa  dodaja, da tako velike spremembe zahtevajo svoj čas in se jih ne more lotiti le en igralec v trikotniku (torej agencija), ampak morajo sodelovati tudi vplivneži in naročniki.

Kljub temu so se že pojavila določena vprašanja, povezana s to tematiko – na primer, zakaj bi morali z obdelovanjem fotografij prenehati vplivneži, medtem ko se fotografije še vedno obdelujejo za uporabo v klasičnih oglasih, ki se pojavljajo v tisku, na spletu ter v zunanjem oglaševanju.

Kaj menijo v slovenskih agencijah?

Preverili smo, kaj o tej potezi menijo v nekaterih slovenskih agencijah in ali bi se tudi sami odločili za podobno pobudo. Boštjan Prijanovič, direktor agencije New Moment, meni, da je takšna napoved lepa gesta in hkrati hvalevredna, pozitivna, pa tudi pogumna odločitev. »Komu bi se mogoče zdelo, da takšna pobuda ni kredibilna, če pride iz oglaševalske agencije – morala bi priti od oglaševalcev! Kdo bi tudi podvomil v to, ali se bo celotna mreža Ogilvy lahko odrekla vsem vplivnežem, ki to delajo – in kaj je točno definicija obdelovanja fotografije s stališča 'editinga' objav. A zelo malenkostno bi bilo gledati v zobe nekomu, ki sporoča pozitivne vrednote. Zato pozdravljam pobudo,« pravi. Glede njihovega dela z vplivneži pa pove, da se pri vsakem projektu zelo resno lotevajo verodostojnosti objav. Na prvem mestu je transparentnost (ne skrivajo, da je vplivnež plačan), takoj potem pa normalnost. »Kljub super nazivu vplivnež, je vsak le človek s svojimi vrednotami, mnenji in tudi videzom. Mislim, da nam bo tale napoved agencije Ogilvy le pomagala pri tem,« doda.

»Realstagram« pritegne celo več pozornosti

Patricija Premrov, specialistka za ustvarjanje vsebin v agenciji Luna \TBWA, pravi, da po njihovih izkušnjah naročniki v sodelovanju z vplivneži iščejo pristnost, saj »realstagram« pritegne celo več pozornosti. »Sledilci bolj kot izumetničene vsebine cenijo tiste, s katerimi se lahko poistovetijo. To dokazuje TikTok, ki je tako priljubljen tudi zato, ker estetiki pripisuje izjemno malo pomena in se bolj kot na videz osredotoča na dejansko vsebino. Ogilvyjevi potezi zato trenutno ne bomo sledili, smo pa pri izbiri vplivnežev pozorni tudi na pretirano izkrivljanje resničnosti,« pravi.

Rešitev, ki problem preveč poenostavlja in išče (pre)hitre rešitve

Uroš Svenšek, vodja področja digitala v Agenciji 101 pa meni, da čeprav so negativni učinki družbenih omrežij na samopodobo že neštetokrat dokazani in je to tema, ki jo je potrebno nasloviti, je v tem primeru vseeno težko mimo pomisleka, da je treba pred kazanjem s prstom pomesti pred svojim pragom. »Glede na to, da so oglaševalske agencije prav tako vplivneži na javno mnenje, bi Ogilvy na nek način moral prekiniti tudi sodelovanje s samim sabo. Ali pa v vseh kampanjah odslej uporabljati izključno neretuširane fotografije,« opozori.

»V izjavi lahko namreč preberemo, da ne bodo več sodelovali z vplivneži, ki izkrivljajo ali retuširajo svoje telo. Kaj pa, če videza svojega telesa ne izkrivljajo z digitalnimi aplikacijami, temveč z lepotnimi operacijami? Kaj pa, če svoj videz spreminjajo z ličili? Aplikacije so samo digitalna različica tega, kar analogno že dolgo počnemo z ličili in lepotnimi operacijami. Samo po sebi ni s tem nič narobe. Brez dvoma lahko pozdravljamo aktivnosti v tej smeri, vendar se težko izognemo občutku, da ta rešitev Ogilvyja problem preveč poenostavlja in išče (pre)hitre rešitve.«

Iskreni smo lahko tudi brez pompozne napovedi

Za mnenje smo vprašali tudi Tonija Tomaška, glavnega kreativnega direktorja in direktorja Publicis Groupe Slovenije. Po njegovih besedah so premiki marketinške industrije k iskrenosti vsekakor dobrodošli, še posebej pa potrebni na družbenih omrežjih, kjer je regulacija odpovedala in so bile mlajše ciljne skupine izpostavljene pretiranemu marketinškemu vplivu ter prepogosto preko meje, ki bi bila recimo dovoljena v tradicionalnih medijih in kanalih. »Ocenjujem, da je odločitev Ogilvyja dogovorjena z velikim naročnikom, ki je nakazal te ambicije in vsekakor jo pozdravljamo. Vsak v industriji pa se seveda že sam pri sebi odloča, kakšnih aktivnosti se bo loteval, na kakšen način in s kom bo to izvajal, zato verjamem, da mnogi že delujejo dovolj iskreno tudi brez pompozne napovedi,« pravi.  

Intervju

Paddy Carberry
11. 01. 2025

S Paddyjem Carberryjem, globalnim vodjo marketinga za Guinness, smo se pogovarjali, kako…

»Šport ima neverjetno sposobnost, da združuje ljudi zaradi skupnih strasti,« pravi Paddy Carberry.

Življenje z znaMMkami
06. 01. 2025

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u. Naši sogovornici sta tokrat…

»Klišejsko, vem, ampak največja marketinška poteza vseh časov je po mojem mnenju zagotovo Coca-Cola in Božiček. Zaradi te marketinške poteze nas…

Mojmir Šiftar
23. 12. 2024

Osrednji intervju v tokratni prilogi KuhaMMo smo namenili Mojmirju Šiftarju, chefu, ki…

Pen Klub je moj »zen garden« ali oaza miru. Tam lahko sprostim vso svojo kreativnost in resnično imam proste roke, da ustvarjam po svoji želji.

Naši avtorji