Do znanja za vrhunske digitalne rešitve
Uporabniška izkušnja je umetnost in znanost hkrati. Univerzalnih receptov ni, obstajajo pa dokazane metode oblikovalskega razmišljanja in preverjanja idej, ki ta ustvarjalni proces optimizirajo, fokusirajo in povečajo kakovost končnega rezultata.
Kaja Kovič
Tako je lansko leto v podjetju Creatim zaživel izobraževalni program UX Akademija. »Naš namen je, da znanje prekaljenih UX-strokovnjakov prenesemo na mlajšo generacijo. Slušatelji se bodo naučili, kako se lotiti oblikovalske naloge, da se izognejo nepotrebnim tveganjem v poznejših fazah projekta. To je znanje, ki ga tako naročniki kot delodajalci vse bolj cenijo,« uvodoma pove Andrej Perc, ustanovitelj in solastnik podjetja Creatim, kjer so zasnovali UX akademijo.
Spletna izkušnja je namreč zelo pogosto prvi stik uporabnika z blagovno znamko. In prvi vtis šteje, pravi Perc. »Nedavno sem rezerviral križarjenje po Sredozemlju. Dobil sem e-sporočilo ladijske družbe, naj se registriram preko njihove mobilne aplikacije. Ko sem izpolnil vse formularje, me je v končnem koraku, ko bi moral dobiti obvestilo o uspešni registraciji, pričakalo obvestilo: 'Oprostite, trenutno aplikacija ne deluje, poskusite pozneje.' Človek nehote pomisli – je ta rezervacija zares dobra ideja? Smisel dopusta je, da pobegneš od težav, ne da se zaletiš v nove, še preden se je ta sploh začel. Zato v Creatimu stalno optimiziramo spletne izkušnje naših naročnikov. Če so te pravilno zasnovane, bodo pomagale nevtralizirati pomisleke in prispevale k pozitivnemu dojemanju blagovne znamke. Žal pa velja tudi obratno.«
UX ali user experience, po slovensko uporabniška izkušnja, se nanaša na celostno interakcijo med uporabnikom in izdelkom, storitvijo ali sistemom in gre predvsem za zasledovanje uporabniku prijaznih digitalnih rešitev. »V vse bolj tehnološko orientiranem svetu imajo slednji namreč vse višje zahteve. In to je glavni razlog, da smo se v podjetju odločili predajati svoje strokovno znanje,« pove Sebastian Žetko, vodja programa UX Akademija. Osnovno vodilo v podjetju Creatim je humanizirati tehnologijo po meri človeka. »Tega se lotevamo tako, da v pristopu združujemo družboslovne tehnike s poglobljenim, strokovnim IT-jevskim znanjem, kar vodi do celostnega poznavanja uporabniške izkušnje.«
Vpliv uporabniške izkušnje na vrednost blagovne znamke
Program UX akademije sestavlja serija tečajev, s katerimi želijo dvigniti raven oblikovanja uporabniške izkušnje v Sloveniji, zato je poleg spletnim oblikovalcem in razvijalcem namenjen tudi produktnim vodjem, tržnikom in vsem drugim, ki potrebujejo osnovno znanje uporabniške izkušnje za učinkovitejše delo z oblikovalci in z razvojnimi ekipami. »Razumevanje uporabniške izkušnje je ključnega pomena v današnjem digitalnem okolju. Na tečaju obiskovalce učimo, kako s pomočjo raziskovanja, razumevanja problema, skupinskega multidisciplinarnega dela in testiranja ustvariti realno vrednost za končnega uporabnika. S tem se povečuje tudi vrednost izdelka, blagovne znamke in samega podjetja, kar pomeni, da v resnici pomagamo tudi naročniku ustvarjati boljši donos na vložena sredstva,« nadaljuje vodja programa.
Perc ob tem razloži: »Od praktičnosti pokrovčka na embalaži za mleko do preglednosti armature v avtomobilu – kakovostna uporabniška izkušnja na vseh področjih pomaga graditi čustveno vez med uporabnikom in blagovno znamko, s tem pa spodbuja lojalnost. Tipičen primer so B2B-spletne trgovine, kjer proces nakupa na strani kupca vključuje več oseb. Podjetja imajo pravila, kdo lahko kaj naroči in za koliko, kdo mora nakup odobriti in tako dalje. Dobra spletna trgovina bo ta proces podprla, do bo potekal čim bolj avtomatično. Če tega ni, bo kupec strošek zamudnih ročnih vnosov in napak zaradi nedomišljene uporabniške izkušnje prištel k ceni nakupa, kar zmanjšuje konkurenčnost dobavitelja. Dobra uporabniška izkušnja na mnogih področjih tako postaja vprašanje konkurenčne prednosti.«
Do znanja podjetij, kot so Uber, Slack, Facebook, Dropbox in Airbnb
Prvi razred slušateljev je lani uspešno zaključil tečaj Uvod v načrtovanje uporabniške izkušnje, zaradi velikega zanimanja pa so se v Creatimu odločili, da bodo zgodbo redno ponavljali. »Cilj je, da na praktičnih delavnicah osvojijo metodologijo Design Sprint, ki jo pri razvoju svojih aplikacij uporabljajo podjetja, kot so Uber, Slack, Facebook, Dropbox, Airbnb in mnoga druga, ki na uporabniški izkušnji gradijo svojo konkurenčno prednost,« razloži vodja programa. »Slušatelji se bodo naučili tudi, kako s pomočjo uporabniške izkušnje do novih prodajnih priložnosti, kako ugotoviti potrebe in težave uporabnikov ter kako uskladiti pričakovanja uporabnikov in cilje podjetja. Tovrstni tečaji niso le ključ do izboljšave vrednosti posamezne blagovne znamke, temveč tudi do boljše digitalne kulture na splošno.«
Sogovornik doda, da njihov pristop in metodologije zasledujejo ustvarjanje odličnih uporabniških izkušenj, pri katerih je najbolj pomembno to, da se rešitev išče multidisciplinarno ter prototip rešitve predhodno testira s ključnimi deležniki. »Ko pride izdelek na trg, mora trgu in uporabniku odgovarjati.
Spletne rešitve in reševanje poslovnih izzivov
UX Akademija je sestavljena iz petih tedenskih srečanj, ki trajajo po nekaj ur. Slušatelji se po korakih naučijo UX-procesov, spoznajo, kdo so ključne osebe na področju UX in kakšna je njihova vloga pri delu. Znotraj izobraževanja se lotijo samostojenga multidisciplinarnega raziskovanja in natančne opredelitve problema ter izdelave interaktivnih prototipov, ki jih pozneje tudi testirajo z uporabniki. Skozi vse procese pa jih vodi oblikovalsko razmišljanje (design thinking).
»Obiskovalcem v teoriji in praksi pokažemo, da je digitalna rešitev najmočnejše orodje za doseganje ciljev. Eden od najpomembnejših ciljev pa je seveda višanje dodatne vrednosti blagovne znamke. Cilj UX akademije torej ni učenje izdelave spletne strani, ampak celostno reševanje poslovnih izzivov,« poudari Žetko in nadaljuje: »Izobraževanje obiskovalcem pomaga tudi pri ustvarjanju in zagovarjanju lastnih idej, bolj učinkovitemu delu, krepitvi uvida, kako izboljšati izdelke in storitve podjetja ter se pri tem uspešno izogniti poslovnim tveganjem. Z boljšo kakovostjo končne rešitve in posledično večjim zadovoljstvom uporabnikov prinese podjetju dodatno vrednost.«
Slušatelje skozi proces vodijo trije mentorji, in sicer oblikovalca uporabniške izkušnje Sebastian Žetko in Jaka Mušič ter Polona Murnik, vodja UX-oddelka v podjetju Creatim. Vsi imajo za seboj več kot desetletne izkušnje na področju oblikovanja. Uporabniško izkušnjo so razvijali za podjetja, kot so Zavarovalnica Sava, Zavarovalnica Vita, SKB banka, Turistična zveza Slovenije, Turistična zveza Črne gore, Merkur, Fraport Slovenija, Hypex, Rekono, Briefd, DZS, Loterija Slovenije in drugi.
Žetko ob pogledu v prihodnost doda, da bodo v Creatimu poleg UX akademije zainteresiranim kmalu ponudili tudi drugo znanje: »Izobraževanja se bodo dotikala vseh segmentov digitalizacije, oblikovalskega razmišljanja, dostopnosti, spletnega programiranja, vodenja projekov, učili jih bomo program Figma ipd. Ob želji humanizirati tehnologijo se je namreč rodila tudi želja, da ljudi načimo, kako za uporabnike ustvarjati čim bolj prijetne izkušnje.«
---
Creatim: Naš pristop je poglobljen, rešitve pa funkcionalne
Creatim se na trgu že več kot 20 let predstavlja kot agencija, ki z multidisciplinarnim pristopom pomaga domačim in tujim naročnikom pri razvoju inovativnih spletnih rešitev. Te običajno naročniki opisujejo kot vrhunske, saj neposredno ciljajo na zadovoljevanje uporabniških izkušenj. Njihov pristop je poglobljen, pri izdelavi digitalnih rešitev se posvetijo vsem posebnostim poslovanja, viziji in ciljem naročnika in njegovih strank. Po njihovem je predpogoj uspešnega sodelovanja in kreiranja produktivne rešitve prav razumevanje naročnika in njegovih uporabnikov (ki so v primeru intraneta zaposleni v podjetju). V agenciji je zaposlenih 30 strokovnjakov z različnih področij, ki naročnikom pomagajo do opredelitve in koordinacije projekta, sodelujejo z njim pri iskanju rešitev in po koncu projekta tudi zagotavljajo kakovost izdelka s sprotnim preverjanjem rezultatov ter nudenjem 360-stopinjske podpore. Za svoja dela so prejeli številna domača in mednarodna priznanja ter nagrade, lansko leto pa so se odločili svoje znanje deliti z javnostjo in tako ustvarili program UX Akademija in uspešno zaključili prvi tečaj.
Članek je bil izvorno objavljen v tiskani reviji Marketing magazin #513. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.