Immanuel Kant je postal 23-letni vplivnež
Veliki nemški mislec po novem deli svoje filozofske misli kar preko Instagrama, in to kot 23-letni vplivnež.
Kaja Kovič
22. aprila 2024 je bila 300. obletnica rojstva velikega nemškega filozofa Immanuela Kanta. Njegove ideje na področju demokracije, svobode, miru in pravičnosti ostajajo pomembne; brez njega bi bilo naše razumevanje teh konceptov po vsej verjetnosti precej drugačno.
Ker pa so njegova dela precej zahtevno čtivo, ki je težje dosegljivo širšemu občinstvu (zlasti mladim), sta nemško združenje Prijatelji Kanta in Königsberga ter agencija Jung von Matt zasnovala inovativen projekt, s katerim sta velikega misleca približali generaciji Z. V trenutnem obdobju, v katerem smo priča vojnam in konfliktom, so namreč Kantove ideje o miru in sožitju postale pomembnejše kot kdaj koli prej.
Generacija Z lahko Kantu sledi na Instagramu
Rezultat projekta je čeden 23- letni mladenič Manu, ki kot @manumanukant živi tipično sodobno življenje pripadnika generacije Z. Na družbenem omrežju Kantove ideje širi pod strategijo »širi dobre vibracije in globoke misli« in to preko tipičnih objav, zgodb in orodij, ki jih uporablja današnja mladina.
Ob vsej tej mladostniški in moderni estetiki Manuju uspe prenesti globoke filozofske koncepte v sodobni jezik, s čimer svoje sledilce mimogrede uvede v Kantovo filozofijo. V eni od objav na primer analizira besedilo pesmi Miley Cyrus »Flowers« in pojasnjuje, kako je povezano z njegovimi idejami o pomenu samospoštovanja in avtonomije.
UI ustvarila pristnega vplivneža
Celoten profil Manu je bil ustvarjen s platformo GenAI STABLES. Njegov videz, glas in besedila so ustvarjena s pomočjo umetne inteligence, navodila (prompti) pa so osnovana s Kantovimi izvirnimi besedili. Od tihe uvedbe na platformah Instagram in Threads je račun dosegel več kot 390 tisoč prikazov, dosegel 84 tisoč računov in ima več kot 50-odsotno stopnjo angažiranosti.
Robert Andersen, generalni direktor JvM Creators, je dejal: »Uporaba umetne inteligence za spodbujanje humanističnega razmišljanja se sliši kot protislovje, a v resnici le tako lahko navdihnemo nove generacije za Kantovo šolo mišljenja.«
-
O umetni inteligenci bomo govorili tudi na konferenci DIGGIT, ki jo pri MM-u organiziramo 9. maja v Ljubljani.