Mladi Slovenci namenijo videoigram tri ure na dan in to vsak dan
Najnovejša raziskava v Sloveniji, ki jo je izvedel Esport1 CEE, kaže, da več kot tretjina mladih igra videoigre vsak dan, 73 odstotkov vprašanih pa spremlja, kako igre igrajo drugi. Povprečen čas igranja? Več kot tri ure na dan, vsak dan.
Kaja Kovič
Raziskava, ki je vključevala 730 anketirancev, kaže, da je e-šport, mlada, a cvetoča industrija 21. stoletja, postal glavni vir zabave novih generacij. Raziskava v Sloveniji, ki jo je izvedlo regionalno podjetje za e-šport Esport1 CEE, kaže, da so najbolj priljubljene strelske igre, kot so Fortnite, VALORANT, CS:GO, Call of Duty in League of Legends. Igralci pogosto uživajo tudi v simulatorskih igrah, kot je FIFA.
Videoigre so alternativa televiziji in družbenim medijem
Mnogo mladih pa se zabava ob spremljanju igranja iger. Najbolj priljubljeni platformi za spremljanje e-športa v Sloveniji sta YouTube in Twitch. Obe platformi imajo preneseni kar na pametnih telefonih, saj jih preko mobilnih naprav spremlja več kot 70 odstotkov rednih in strastnih igralcev iger. Ključna motivacija za tovrstne aktivnosti je po raziskavi sodeč zabava, kar pomeni, da tem ljudem igričarstvo predstavlja alternativo gledanju televizije ali brskanju po družbenih omrežjih.
Kako izkoristiti potencial e-športa?
Zabavni industriji uspeva nekaj, o čemer blagovne znamke lahko le sanjajo. Zmaguje v t. i. ekonomiji pozornosti, ko je velik delež prihodkov odvisen prav od pozornosti uporabnikov. Kot nam je na Diggitu predstavil Jure Doler, ustanovitelj agencije Engagency, lahko blagovne znamke z namenom večje vključitve uporabnikov le pridobijo, od zabavne industrije pa marsikaj »preplonkajo«. Več o tem preberite TU.