(Ne)dosegljivost
V tedniku Mladina so za konec leta prihranili temo, ki je izvajalce v letu 2023 najbolj pritegnila, in sicer dosegljivost. »Verjetno ne gre za naključje, saj delamo v eni od mnogih panog, kjer ni konkretne ločnice med delovnim in zasebnim oz. prostim časo
Kreativce so pozvali, da se v rešitvah ubadajo s stanjem, vzroki zanj in z motnjami, ki nam jih stalna dosegljivost (oz. povezanost) povzroča v fizičnem svetu. Za nas pa so pojasnili uvide, ki so jih vodili h kreativnih rešitvam.
»V sodobnem svetu je skoraj nemogoče pobegniti pred e-pošto, sporočili, klici in ostalimi stvarmi, ki nas silijo v to, da smo vedno na voljo in vedno priklopljeni. Dejstvo je, da imamo včasih občutek, da se ne moremo nikamor umakniti. Kot da nas bo, tudi ko bomo nekaj metrov pod zemljo, zmotil zvok pravkar prejetega sporočila.«
Agencija SHIFT
»Danes nam vsi mobilni paketi zagotavljajo neomejeno komunikacijo, neprestano dosegljivost in skoraj brezmejno pokritost signala. In to je super! A ob vsej tej neskončnosti je dobro tudi, da si znamo postaviti omejitve in se povsem odklopiti. Pa čeprav le za vikend.«
Blaž Žnidarec, tekstopisec v agenciji Luna \TBWA
»Če dobro pomislite, je že sam obstoj t. i. telefonskega prstana precej večplastno ironična pogruntavščina. 'Pravokotnik tesnobe' nas že tako ali tako spremlja tako na stranišče kot v posteljo, nekdo pa si je kot dodatek izmislil še prstan, ki to partnersko simbiozo v imenu funkcionalnosti in estetike še simbolno zaokroži. Genialno! Za temo dosegljivosti se nam je ta vizualni komentar skorajda ponudil kar sam, tisti najbolj ekstremno online člani ekipe pa smo se kot vedno tudi sami lahko iskreno preizprašali, čemu, komu in komu na čast vsak dan rečemo: 'Da.'«
Sara Mekinc, vodja vsebinskega oddelka v Bold.group
»Nenehna dosegljivost je predvsem odločitev vsakega posameznika. Njegova izbira. Njegova svoboda. In njegova pravica. Da bi bil današnji človek nedosegljiv, se mu torej ni treba vrniti oz. skriti v jamo, kjer ni signala. Čeprav smo ujeti v labirintu omrežij, nas od nedosegljivosti loči le en gumb. Zato res ni tako težko najti izhoda.«
Barbara Brodnik, kreativna direktorica v agenciji New Moment
»Digitalna dosegljivost 24 ur na dan, 7 dni v tednu je ustvarila družbeno zakoreninjeno pričakovanje, da smo vedno na voljo in smo se prisiljeni nemudoma odzvati. Ta pritisk, da se odzovemo, je postal nova normalnost, saj so te komunikacijske platforme vedno v naših žepih, kjerkoli smo in karkoli počnemo. Predlagana rešitev izpostavlja dejstvo, da smo s stalno dosegljivostjo postali 'ujetniki' mobilnih telefonov, preko katerih smo običajno povezani tudi z drugimi komunikacijskimi platformami.«
Katja Gaspari Leben, samostojna grafična oblikovalka, ki je Proglas oblikovala skupaj z Alešem Kočevarjem
»Strašljiva podoba prikazuje suženjstvo neprestane dosegljivosti, ki nam jo v tem času narekuje digitalni tempo umetne inteligence, te pa se oklepamo s tem, da spremljamo ekran kot Golum iz Gospodarja prstanov.«
Matjaž Vreča, grafični oblikovalec, SOZD
Idejološka ordinacija
»Po lastnih izkušnjah nas je tema spomnila na mentalno odsotnost, ki se predvsem pojavi v odnosu do tistih, ki nam v življenju pomenijo največ. Tudi kadar smo fizično z njimi, smo pogosto z glavo drugje.«
Sara Perko, asistentka vodje projektov v Agenciji 101.
Formitas