Niti Slovenija in regija se nista izognili »veliki odpovedi«
V digitalni agenciji Degordian z orodjem My Stethoscope raziskujejo zadovoljstvo zaposlenih na delovnem mestu. V raziskavi sodeluje vsak, ugotovitve bodo ob koncu projekta delili z javnostjo. Z nami so delili prva opažanja.
Kot so povedali v Degordianu, je orodje My Stethoscope namenjeno vsakemu zaposlenemu, saj lahko z njegovo pomočjo preveri, v kolikšni meri je zadovoljen na trenutnem delovnem mestu. Vprašalnik se nanaša na dvanajst različnih področij, povezanih z njegovim delovnim mestom, med drugim s komunikacijo na delovnem mestu, pogoji dela ter razmerjem med zasebnim in službenim življenjem. Po končani obdelavi podatkov na zasebni e-naslov osebe, ki je izpolnjevala vprašalnik, pošljejo podrobno analizo vsakega odgovora in zadovoljstva na lestvici od 0 do 5 ter primerjavo odgovorov s povprečjem na trgu in v industriji, v kateri dela sodelujoči.
»Tako vsak sodelujoči s pomočjo rešitve My Stethoscope lažje ozavesti svoje zadovoljstvo in na osnovi teh podatkov naredi potrebne spremembe v svoji karieri. Poleg tega nam orodje daje podatke za pripravo analize trga in ozaveščanja podjetij in njenih zaposlenih o stanju na trgu dela,« je povedala Brigita Žvikart iz Degordiana. Cilj orodja je po njenih besedah tudi s širšo javnostjo deliti rezultate raziskave o zadovoljstvu na delovnem mestu v Sloveniji
Globalni trendi niso zaobšli Slovenije
Nismo mogli mimo vprašanja o spremembah na trgu dela po koncu pandemije naprej. O globlanih spremembah je bilo napisanega veliko, o slovenskih oziroma regijskih pa niti ne. Kot ugotavljajo, tako na trgih regije kot tudi ostalih trgih opažajo precejšnje spremembe v vedenju zaposlenih. »Povsod je prisoten dobro poznan pojav 'velike odpovedi' (angl. great resignation) oziroma množično nezadovoljstvo z delovnimi pogoji v različnih sektorjih med samo pandemijo, ki je vodilo v množične odpovedi zaposlitve, kot tudi pojav, ki ga označujejo z izrazom 'tiho opuščanje' (angl. quiet quitting). To pa je izvajanje minimalnih delovnih obveznosti s strani zaposlenih, ki v svoje delo ne vlagajo dodatne energije ali časa,« pojasnjuje.
Poleg tega opažajo številne spremembe, ki so se pojavile z začetkom epidemije. Med drugim so to zahteve zaposlenih po fleksibilnem načinu dela od doma in druge spremembe v delovnih pogojih. »Vsekakor se zaposlovalci vse bolj soočajo z izzivom, kako zadržati svoje zaposlene, zaradi česar so potrebne spremembe na trgu. Z rezultati rešitve My Stethoscope želimo pomagati, da se bodo spremembe odvijale v pravi smeri.«