NLB z umetnostjo povezuje regijo
NLB Skupina je vzpostavila nov program na področju vizualne umetnosti, preko katerega želi postati osrednji podpornik in partner za sodobno umetnost ter umetnike v njeni domači regije Jugovzhodne Evrope.
NLB Skupina bo v okviru programa, ki ga je poimenovala Art, obnovila vlaganja v odkupe in naročila umetniških del ter projektov in oblikovala novo umetniško zbirko SEE ART, ki bo dobila prostor v nastajajoči galeriji v prenovljenih prostorih Bankariuma, Muzeja bančništva Slovenije.
Pomembnost lastne kulturne identitete in finančne hrbtenice
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je prepričan, da ni suverenega naroda brez lastne kulturne identitete in finančne hrbtenice, NLB pa je bila kot nosilka bančne tradicije vselej velik mecen razvoja slovenske umetnosti in kulture. »Umetnost in gospodarstvo ne poznata meja in NLB Skupina želi aktivno prispevati k višji kakovosti življenja v domači regiji, zato zdaj tudi z osveženo konkretno podporo umetnosti, kot enim od izjemno pomembnih stebrov trajnostnega in družbeno odgovornega delovanja, nadgrajujemo naše delovanje na celotnem območju JV Evrope.«
Umetnost ljudem
Irena Čuk, direktorica NLB Zavoda za upravljanje kulturne dediščine, je spomnila, da se je iz tradicije mecenstva rodil tudi muzej Bankarium, v katerem ohranjajo in predstavljajo bančno muzejsko zbirko. »V njegovih prostorih v eni od najlepših secesijskih zgradb v Ljubljani, Mestni hranilnici ljubljanski na Čopovi 3, bomo v prenovljenih prostorih v drugem in tretjem nadstropju aktivnosti programa Art zaokrožili s postavitvijo nove galerije. Umetnost želimo na ta način približati ljudem,« je pojasnila.
NLB ustanovila Umetnostni svet
Da bodo to počeli strokovno, kakovostno in transparentno, so ustanovili strokovno telo NLB Umetnostni svet, katerega člani so mednarodno priznani strokovnjaki s področja umetniške produkcije v Jugovzhodni Evropi; to so Tevž Logar (Reka), predsednik sveta in neodvisni kustos, urednik in pisec, dr. Mira Gakjina (Skopje), umetnostna zgodovinarka, umetnostna kritičarka, kustosinja in direktorica Muzeja sodobne umetnosti, in Maja Kolarić (Beograd), umetnostna zgodovinarka, kustosinja in direktorica Muzeja sodobne umetnosti v Beogradu.
Program namenjen tudi mladim umetnikom
Po besedah Maje Kolarić bo zbirka vključevala dela umetnikov iz vse regije, vseh generacij, vključno tistih v vzponu. »Njena raznolikost bo v poskusu pokrivanja vseh medijev, od slik, kipov, videa, instalacij, performansov do digitalnih medijev in novih tehnologij, s spodbujanjem inovacij v umetnosti, ki rušijo konvencije in izzivajo meje.«