jutranja tabletka
Aktualno

Po jutranjo tabletko na lesen otok v mednarodnih vodah

Agencija Ogilvy Honduras je s komunikacijsko akcijo sprožila javne debate in morda ji bo v prihodnosti uspelo tudi spremeniti honduraško zakonodajo, ki prepoveduje jutranje tabletke, saj jih enačijo s splavom, tudi z ubojem.

Kratkoročni cilji komunikacijske akcije Ogilvy Honduras in orgnizacije GEPAE (Grupo Estratégico para la Pastilla Anticonceptiva de Emergencia) so pomagati ženskam, ki so imele nezaščitene spolne odnose, spodbuditi javno razpravo in vzpostaviti dialog med vključenimi institucijami, dolgoročni cilj pa spremeniti ustavo v Hondurasu, ki ženskam prepoveduje uporabo jutranjih tabletk.

Leta 2009 so namreč v Hondurasu kot edini državi v Srednji Ameriki prepovedali prodajo in distribucijo ter strogo kaznovali uporabo t. i. jutranjih tabletk kot metodo urgentne kontracepcije. Od prepovedi je že več kot 350.000 mladoletnih honduraških deklet (med njimi veliko posiljenih) rodilo, čeprav jih mnogo na to ni bilo pripravljenih.

Ideja je nastajala štiri leta

Akcija »Morning After Island« (»Otok prihodnjega jutra«) se je razširila po celo državi in tako se je precej žensk odločilo sodelovati v njej. Te so jutro po nezaščitenem spolnem odnusu odpotovale v mednarodne vode, izven honduraškega zakonodajnega območja na majhno, prav v namen te akcije postavljeno leseno ploščad, kjer so vzele tabletko, ki je zakonita v vseh drugih državah Srednje Amerike.

»Aktivistična skupina GEPAE je bila ustanovljena prav z namenom razveljaviti prepoved jutranjih tabletk pred dvanajstimi leti. Njihov napredek je bil do zdaj komaj opazen, saj so jim na poti do uspeha stale mnoge ovire – niso imeli proračuna za velike komunikacijske akcije, bili so brez podpore zasebnega in javnega sektorja, naleteli so na nenehno javno širjenje dezinformacij in tabujev, zaradi česar so jih nekateri mediji in verski voditelji imenovali morilci, poleg tega pa v državi nimamo institucionaliziranega izobraževanja o spolnem zdravju,« razložijo v agenciji. »Ideja je nastajala štiri leta in naloga ni bila preprosta. Popotovanje se je začelo z obiski več vladnih in diplomatskih uradov, osebnim lobiranjem z deležniki, s srečanji z dekleti, njihovimi starši, z zavezniki GPAE. Pomanjkanje javne razprave o tem vprašanju je v veliki meri posledica pomanjkanja znanja in aktivnih dezinformacij. Pregovarjanje je sprožilo idejo: rešitve na domačih tleh ne moremo vzpostaviti, zato smo bili prisiljeni, da zapustimo domače ozemlje. Izgradnja lesenega pomola zunaj Hondurasa je ženskam omogočila, da so vzele tabletke brez strahu pred strogo kaznijo.«

V Hondurasu ustanovili ministrstvo za pravice žensk

GEPAE in Ogivly Honduras poročata, da se javno mnenje o jutranjih tabletkah v državi intenzivno spreminja, njihov cilj pa je spremeniti zakonodajo, da bodo tabletke zopet dovoljene. »Ženske v Hondurasu so bližje odrešitvi kot kadar koli prej. Zbrali smo več kot 2 milijona podpisov z vsega sveta, imamo medijsko pokritost v več kot 15-ih državah in kar je najpomembnejše, lokalni mediji, skupnost in ženske močno pritiskajo na našo vlado. To jasno dokazuje tudi naše srečanje s predsednikom ob mednarodnem dnevu žena, na katerem smo razpravljali o prihodnosti pravic žensk. V državi so se odločili ustanoviti ministrstvo za pravice žensk. To bo ključnega pomena za doseganje našega dolgoročnega cilja.«

Intervju

Mojmir Šiftar
23. 12. 2024

Osrednji intervju v tokratni prilogi KuhaMMo smo namenili Mojmirju Šiftarju, chefu, ki…

Pen Klub je moj »zen garden« ali oaza miru. Tam lahko sprostim vso svojo kreativnost in resnično imam proste roke, da ustvarjam po svoji želji.

Monika Zajc
30. 11. 2024

Na naslovnici MM #521 je Monika Zajc, ki je pred letom dni prevzela vodenje digitalne…

Že od mladosti si vedno znova ponavljam: če sem dovolj pogumna, da začnem, sem dovolj pogumna, da uspem. Imam zelo enostavno strategijo, ki je vsaj v…

Hana Souček Martinc
30. 11. 2024

3. decembra bomo praznovali »ta veseli dan kulture«, mi pa smo se s Hano Souček Martinc…

»Kulturni projekti pogosto zahtevajo posebne pristope, ki vključujejo poudarjanje osebnega in estetskega vpliva. Ta vrsta komuniciranja se osredotoča…

Naši avtorji