8
Aktualno

Pogled nazaj in naprej, osmič

Čas je, da zaključimo niz člankov, v katerih smo sogovornike iz sveta marketinga, agencij in medijev spraševali o tem, kakšno je bilo leto 2022 in kaj pričakujejo za 2023.

Načrtujejo zmerno rast prihodkov

»Letošnje leto je bilo za nas uspešno. Še posebej smo zadovoljni, ker se v skupnih prihodkih viša delež, ki ga ustvarjamo z digitalnimi zasloni. S tem produktom oglaševalcem omogočamo ekskluzivno oglaševanje v središču Ljubljane. Dodatna prednost tega medija je tudi prilagajanje sporočil glede na lokacijo in čas, kar nekateri oglaševalci že lepo izkoriščajo,« pravi Urban Korenjak, direktor prodaje v Europlakatu.

Tudi letos so poskrbeli za kar nekaj izboljšav, kar zadeva kakovost njihovih kapacitet. Tako so se lotili prenove panojev, zdaj imajo v ponudbi na primer še več enonožnih billboardov. Izboljšali so tudi kakovost svoje ponudbe v Mariboru. »Epidemija covida-19 nam sicer v preteklih dveh letih ni preprečila izbora najboljših del v zunanjem oglaševanju, smo se pa morali odpovedati slavnostni podelitvi v živo. Za letošnje leto bomo spet lahko podelili nagrade Outstanding v Operi, pred občinstvom, in tega se že zelo veselimo,« pravi.

Čeprav gospodarske napovedi za prihodnje leto niso najbolj obetavne, ga veseli, da se za drugo polovico leta že kaže okrevanje. »Mi pri naših napovedih za leto 2023 izhajamo iz trendov v zunanjem oglaševanju, ki nam napovedujejo nadpovprečno rast v primerjavi z drugimi oglaševalskimi mediji, predvsem na račun digitalnega zunanjega oglaševanja. Tako za prihodnje leto načrtujemo zmerno rast prihodkov. Pričakujemo tudi, da se bo v skupnih prihodkih še naprej večal delež prihodkov, ki jih ustvarjamo z našimi digitalnimi kapacitetami, saj gre za resnično odličen produkt,« sklene.

uk

Foto: Janez Marolt

Digitalni svet in družbena omrežja so radiu dali nov zalet

Velika vlaganja v razvoj in kakovost vsebin, ki jih ustvarjajo v Next Medii, so se odrazila tudi v prihodkih, ki so v letu 2022 dosegli rekordno raven. »Digitalni svet in družbena omrežja so radiu dali nov zalet, zato je radio med redkimi mediji, ki beleži rast v svojih dosegih. Ne moremo govoriti samo o poslušanosti, ampak o spremljanju blagovne znamke, ker je radijsko okolje že pred nekaj leti postalo večdimenzionalno. K večjemu spremljanju radijskih blagovnih znamk pripomorejo tudi vse večji prometni zastoji, ki se bodo po projekciji v naslednjih desetih letih samo še bolj stopnjevali, na žalost na slabše za nas voznike, bolje pa za radijski medij in njegovo konzumacijo,« pravi direktor Gregor Memedović.

Z vidika oglasnih prihodkov se je po njegovih besedah začutilo rahlo ohlajanje v zadnjih mesecih jeseni, ampak dejanskih razlogov za to ni bilo, »razen strahu pred neznanim, ki ga v prvi vrsti potenciramo mediji in potem smo na prihodkovni ravni žrtev lastnega podajanja informacij. V naslednjem letu bo zagotovo čutiti posledice inflacije in recesije, ampak imam občutek, da tako pripravljeni v morebitno krizo nismo vstopili še nikoli.«

V letu 2023 uvajajo na trg nove blagovne znamke, ki bodo zapolnile vrzeli v določenih segmentih, kar bo omogočilo še dodatno rast. »Glede na to, v kako močnem trendu rasti se nahajamo kot organizacija, nam bo ta zagon pomagal prebroditi morebitne krizne trenutke. Zaradi povečanega povpraševanja oglaševalcev bomo v letu 2023 dodatno zaposlovali in vstopamo v leto dokaj optimistični. S prihodkovnega vidika pričakujemo najmanj tako dobro leto, kot je bilo leto 2022, bo pa prva polovica leta najbrž bolj zadržana kot druga,« pravi Memedović.

gm

Uspešno in po načrtih

Na Infonet Media pravijo, da se je leto sicer začelo precej negotovo, vendar se je kljub slabim napovedim nadaljevalo uspešno in po načrtih. Sprva so bili oglaševalski proračuni precej rezervirani in zadržani, spomladi pa se je sprostilo in veseli so, da jim naročniki zaupajo, da predvsem v Radiu 1 prepoznajo možnosti za učinkovito komuniciranje in da z roko v roki s kreativnimi rešitvami ustvarjajo skupne zgodbe.

»Skupina Infonet Media je usmerjena v izobraževanje sodelavcev in sodelovanje z najboljšimi tujimi strokovnjaki na področju medijev, tako z glasbenega in programskega kot tudi oglaševalskega področja. Usmerjeni smo v visoko kakovost našega produkta, torej radia, ter k omogočanju učinkovitosti marketinških akcij in ne nazadnje tudi k inovacijam,« pravi direktorica Tanja Škarjot, ki se želi ob tej priložnosti zahvaliti vsem oglaševalcem, ki so jim vse leto zaupali, tako glede kreativnih rešitev kot tudi glede komunikacije v etru. »Zahvala tudi naši celotni ekipi. Z vrhunskim produktom in odličnimi voditelji ter odličnimi kreativnimi idejami se je namreč tudi oglaševalcem zagotovo lažje odločiti. Neverjetna predanost in znanje ekipe sta ključ do uspeha. Našega in naročnikovega. Želimo si, da bodo oglaševalci še naprej radio prepoznali kot zelo učinkovit medij in zaupali najboljši ekipi na svetu – Radiu 1,« še pove.

tš

Največje priložnosti na področju vsebinskega marketinga

»Postcovidno leto 2022 je zaznamovala vojna v Ukrajini, ki je vplivala na drastično povišanje cen določenih surovin in energentov, posledično pa tudi na povišanje cen papirja in tiska. Za medijsko hišo Delo prodana tiskana naklada še vedno predstavlja pretežni del prihodkov, zato so te podražitve močno vplivale na same poslovne rezultate v letu 2022 in smo zato morali že sproti sprejemati določene ukrepe za optimizacijo poslovanja,« pravi Nataša Luša, direktorica medijske hiše Delo. Kljub zaostrenim gospodarskim razmeram pa so se na Delu usmerili v nadaljnjo digitalizacijo družbe, ki je bila v letu 2022 osredotočena predvsem na marketing in prodajo. Implementacija CRM-platforme HubSpot, ki omogoča 360-stopinjski pogled na stranko, je zahtevala spremembe delovnega procesa kot tudi samega načina razmišljanja.

»Na trgu oglaševanja je bilo v letu 2022 opaziti normalizacijo delovanja naših poslovnih partnerjev, kar pomeni, da smo po dveh atipičnih letih uspeli doseči načrtovane številke na večini segmentov. Ker je temelj našega delovanja ustvarjanje vsebin, vidimo največje priložnosti zlasti na področju vsebinskega marketinga, predvsem s prepletom vsebin na vseh naših platformah, v tisku in na spletu pa tudi na posebnih dogodkih,« pravi. Doda, da jih čaka zahtevno leto, v katerega vstopajo z veliko neznankami, povezanimi predvsem z energetsko krizo, ki že vpliva na poslovanje vseh subjektov na trgu in na kupno moč prebivalstva. »V medijski hiši Delo se zavedamo, da se moramo agilno odzivati na neprestane spremembe trga. Temu sledi tudi strategija družbe, ki temelji na krepitvi ustvarjanja vsebin na različnih platformah in na osredotočanju na ključne medijske znamke naše hiše,« še doda.

nl

Foto: Jože Suhadolnik

Za njimi je eno od najzahtevnejših let

Poslovno leto 2022 je bilo za medijsko družbo Večer zelo zahtevno. »Stroški papirja so se večkrat zvišali in so skupaj kar nekajkrat višji kot lani. Hkrati so se podražili tudi stroški distribucije, elektrike in seveda stroški IT, kjer se srečujemo s splošnim pomanjkanjem kadrovskih resursov. Ob upoštevanju tega so se stroški poslovanja skupaj dvignili za več kot 10 odstotkov vseh prihodkov. Dvig stroškov je bil tako velik, da je ne samo 'pojedel' celoten dobiček, ampak zarezal globlje,« pravi direktor Miha Klančar.

Posledično so morali optimizirati stroške na vseh področjih, kar je v supervolilnem letu za medije še posebej težko. »Tako lahko rečemo, da je za nami eno od najbolj zahtevnih let na področju stroškov v Večerovi zgodovini. To je še posebej relevantno, ker v nasprotju z nekaterimi drugimi panogami mediji težje prenesemo dvig stroškov v cene za naše naročnike. Sicer smo tudi v našem mediju letos dražili naročnine, vendar se je to zaradi cenovno bolj občutljive ciljne skupine, ki jo imamo v Mariboru, poznalo tudi v prodaji,« pravi Klančar. Ker so pri prvih dvigih opazili, da vplivajo na prodajo, si nadaljnjih niso mogli privoščiti, zato so si prizadevali predvsem za optimizacijo stroškov in nastavljanje aktivnosti za naslednje leto, ki bodo prinesle še nekaj dodatnih prihrankov in hkrati dodatnih prihodkov iz naročnin in drugih aktivnosti.

Tudi na področju oglaševanja se srečujejo z velikimi izzivi, saj se je trend selitve proračunov iz tiska na druge kanale še pospešil. Sicer delno to rešujejo z veliko rastjo na digitalnem področju in posebnih vsebinskih projektih (na nekatere od njih, kot so Sladko življenje, Pentlje upanja, podjetniška konferenca itd., so tudi zelo ponosni), vendar so ti bolj zahtevni in tako tudi nekoliko manj donosni kot klasično oglaševanje. »Čeprav bomo tako imeli minimalen padec prihodkov, pa bomo imeli nižjo dobičkonosnost. Pri oglaševanju tako nameravamo dodatno optimizirati stroške, delati čim več projektov digitalnih in hkrati močno okrepiti našo dejavnost na dogodkih, kjer imamo nekaj močnih konkurenčnih prednosti na našem področju,« povejo.

V naslednjem letu pričakujejo, da se bo trend višjih stroškov nadaljeval, saj so že napovedana zvišanja distribucije in elektrike, pričakuje se tudi dvig stroškov tiska. »Hkrati ne želimo ustaviti naših aktivnosti za digitalizacijo, kar pomeni, da moramo še vedno veliko vlagati v IT-infrastrukturo in storitve. Pričakujemo, da bo leto 2023 zelo zahtevno in bo od nas terjalo nekaj zahtevnih sprememb in aktivnosti. Vseeno pričakujemo, da bo finančno boljše kakor letošnje leto, saj smo poslabšanje razmer pričakovali in smo se na to pripravili z ukrepi na stroškovni in prihodkovni ravni, tako v samem mediju kot tudi v agenciji, torej pri oglaševanju.«

mk

Razmeroma zadovoljni, a malo bolj prizemljeni

Leto 2022 za Časnik Finance poslovno ni bilo slabo leto. Direktor in glavni urednik Peter Frankl pravi, da so ga prekrmarili kar uspešno in dobičkonosno, mnogim pritiskom navkljub. »Sicer ni bilo tako uspešno kot leto 2021, ampak je nekje na ravni leta 2020. Smo razmeroma zadovoljni, a v mnogočem malo bolj prizemljeni. Sprejeli smo in uresničevali nekatere zelo pomembne odločitve, s katerimi kljubujemo vsesplošnim inflacijskim in energetskim težavam. Tiskani časopisi, predvsem dnevno-informativni, postajajo luksuzna dobrina, pa ne samo zaradi spremenjenih navad občinstva. Temu so se pridružile vse višje cene papirja, raznosa in tiska,« pravi. Časnik Finance tako še bolj odločno koraka v smeri digitalizacije, prirejanja dogodkov (tako v digitalni in seveda fizični obliki), nišnih portalov oziroma storitev in izboljševanja digitalne izkušnje svojih kupcev, tako bralcev kot tudi gledalcev, poslušalcev, oglaševalcev in sponzorjev.

Ogromno naporov vlagajo v krepitev izkušenj svojih kupcev, ne samo pri  digitalnosti. Iz dneva v dan želijo biti bolj koristni, kar povezujejo z novinarsko strokovnostjo, resnicoljubnostjo in neposrednostjo. »Tisk je še vedno pomemben in bo ostal tak, a ga bo manj, pomemben bo zlasti pri vsebinah, ki ponujajo posebno izkušnjo z veliko dodane vrednosti in v času, ko imajo naši bralci več časa, da se predajo uživanju polnovrednega tiskanega branja, ki bo še bolj poglobljeno – čez vikend, denimo,« pravi Frankl.

Tudi z izkupičkom iz oglaševanja niso nezadovoljni, saj so z napori za večjo učinkovitost, ki oglaševanje postavlja v kontekst, predvsem digitalni in tudi fizični, dosegli kar visoke prihodke. »Še bolj se osredotočamo na naše kupce in vsak njihov uspeh občutimo tudi kot naš uspeh, ki nas zelo radosti. Leto 2023 ne bo preprosto, še naprej bomo uspešni, a še bolj učinkoviti in s še večjim fokusom na kupca. Energetska kriza ne bo jenjala, morda bo inflacija začela popuščati, a še vedno bo visoka. Leta 2023 bo za založnike v znamenju še bolj globokih transformacij,« je prepričan.

pf

Foto: Aleš Beno

Članek je bil izvorno objavljen v tiskani reviji Marketing magazin, januar-februar 2023, #499-500. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

Intervju

Življenje z znaMMkami
15. 04. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

Prisegam na humor, igro besed in čustva … »Kupijo« me tudi nizkoproračunski oglasi z dobro idejo.

Madea Mojca Majhen
13. 04. 2024

Konferenco medijskih trendov SEMPL pod okrilljem Media Poola že drugo leto zapored…

»Zame so edini pravi dogodki še vedno tisti, kjer si ljudje stisnejo roko in si pogledajo v oči brez vmesnika, kot je računalniški zaslon,« pravi…

grace
12. 04. 2024

Z Grace Andrews, direktorico marketinga pri podkastu The Diary of CEO, ki bo nastopila na…

The Diary of CEO smo že od začetka obravnavali kot oddajo in ne kot podkast, kar pomeni, da za vsako epizodo ustvarimo filmskemu podoben napovednik.

Naši avtorji