Slovenija in Hrvaška s prvim skupnim turističnim produktom
Predstavništvo Hrvaške turistične skupnosti v Sloveniji je ob skorajšnjem vstopu Hrvaške v schengensko območje predstavilo prvi tovrstni čezmejni projekt, v katerem so turistične organizacije povezale slovenski Zeleni kras in hrvaški Gorski kotar.
Kaja Kovič
Direktor Bruno Bonifačić je razložil, da je na Hrvaškem v letošnjem letu do zdaj zabeleženih 18,6 milijona prihodov turistov in 104 milijone nočitev, med njimi pa je delež slovenskih gostov 10-odstoten, saj so letos že dosegli številko 10 milijonov nočitev. Ob tem je poudaril, da na področju turizma prihaja do visokih naložb, odvija se tudi javni razpis za dodelitev evropskih sredstev za razvoj turizma. Eden od ciljev v prihodnjem letu je povezati Hrvaško in Slovenijo v različnih enotnih turističnih produktih, v katerih bodo poudarjene predvsem narava, ekološke okoljske prakse in lokalna plat, kot so ročna dela, domača hrana in mikroobrti.
Prvi slovensko-hrvaški projekt po vstopu Hrvaške v EU
Bonifačić je na dogodku za novinarje predstavil prvi čezmejni slovensko-hrvaški projekt, ki povezuje slovenski Zeleni kras in hrvaški Gorski kotar. Projekt so poimenovali »Po poti čudežev narave« (»Explore the wondernature«), združuje pa naravne in kulturne posebnosti dveh čezmejnih območij. Nova ponudba doživljanja narave in opazovanja prostoživečih živali na območju Zelenega krasa (Primorsko-notranjska regija) v Sloveniji in Gorskega kotarja na Hrvaškem je zasnovana na skupnih značilnostih teh dveh obmejnih območjih: kombinacija kraške pokrajine in neokrnjenih strnjenih gozdov severnih Dinaridov, kjer so ohranjene številne živalske vrste, med njimi vse tri vrste velikih zveri; to so volk, ris in medved. V sklopu projekta so vzpostavili programe odgovornega raziskovanja in spoznavanja narave in lokalne kulture, ki jih vodijo lokalni vodniki, strokovnjaki ali poznavalci različnih tematik (speleologije, živalstva, ornitologije, botanike, gozdarstva, rokodelstva, nesnovne kulturne dediščine in drugih).