Štiri ključne teme svetovnega gospodarskega okolja
Najnovejše poročilo Inštituta Mastercard Economics Institute za leto 2023 razkriva napoved svetovne gospodarske aktivnosti; med drugim napovedujejo večje povpraševanje po potovanjih in doživetjih in manj zanimanja za fizične dobrine.
Za prihodnje leto so v poročilu napovedali štiri ključne teme, ki bodo še naprej oblikovale svetovno gospodarsko okolje, in sicer so to visoke obrestne mere in nepremičnine, znižanje izdatkov in primerjanje cen pred nakupom, cene in želje, gospodarski pretresi in večkanalnost.
Gospodarske aktivnosti
Letna Gospodarska napoved 2023 napoveduje občutne razlike gospodarskih aktivnosti v svetovnem merilu. Za Evropo napovedujejo zmanjšanje gospodarske aktivnosti, za ZDA omejeno gospodarsko rast, medtem ko bodo izvozniki blaga iz Bližnjega vzhoda in nekaterih razvijajočih se predelov Azije predvidoma zabeležili zmerno rast. To pa odseva tudi v razdeljenosti po sektorjih, kjer doživetjem kaže mnogo bolje kot fizičnim dobrinam, k čemur pripomore nadaljnja občutna rast povpraševanja po potovanjih ter spremembe v željah potrošnikov.
Visoke obrestne mere in nepremičnine
Po letih nepremičninskega razcveta je pričakovati, da bodo višje obrestne mere oklestile proračune in na splošno spremenile način trošenja potrošnikov.
Zniževanje izdatkov in primerjanje cen pred nakupom
Široka potrošnja bo kljub inflaciji ostala stabilna, a bodo potrošniki izbirali cenejše blagovne znamke ter zasledovali najboljšo vrednost.
Cene in želje
Medtem ko se delež izdatkov hrane in energije v proračunih potrošnikov povečuje, bodo še posebej na udaru gospodinjstva z nizkimi prihodki. Med letoma 2019 in 2022 je opaziti, da je trošenje za nenujne dobrine – na primer oblačila, nakit, pohištvo in elektroniko – v gospodinjstvih z visokimi prihodki raslo skoraj dvakrat hitreje kot v gospodinjstvih z nizkimi prihodki. Toda večji del te vrzeli bo izginil z normalizacijo zaradi inflacije.
Gospodarski pretresi in večkanalnost
Podjetja, ki so prisotna na različnih prodajnih kanalih, bodo lažje prestala gospodarske pretrese, saj bodo potrošnike nagovarjala tam, kjer ti želijo nakupovati. Prisotnost v fizičnih trgovinah in na spletu podjetjem pomaga, da ostanejo odporna, se povežejo z več strankami, razširijo poznavanje blagovne znamke, razpršijo ponudbo izdelkov ter ponudijo prožnejše in usmerjene strukture cen. Vse to se sicer lahko močno razlikuje glede na vrsto trgovine.