Sunkovita rast naložb B2B-podjetij v televizijsko oglaševanje
V Veliki Britaniji beležijo močno povečano oglaševanje B2B podjetij na linearni televiziji, ki naj bi bilo posledica rasti e-trgovine.
Kaja Kovič
Vrednost televizijskega oglaševanja podjetij, ki delujejo na medorganizacijskem trgu (B2B), je v Veliki Britaniji lani znašala 108 milijonov funtov (123 milijonov evrov), kaže raziskava družbe Nielsen. Rast v zadnjih štirih letih je bila sunkovita in hitra, malce manjšo so zaznali le med letom 2020, ko je oglaševalce pestila koronakriza. Danes so naložbe B2B-podjetij v oglaševanje na linearni televiziji kar dvakratne v primerjavi z letom 2018.
Zadnje Warcovo poročilo o oglaševanju sicer kaže, da segment B2B sicer še vedno prispeva le skromen kos oglaševalske pogače v primerjavi s podjetji, ki ciljajo na končne kupce, vendar pa njegove oglaševalske naložbe rastejo precej hitreje (od leta 2017 so porasle za 112 odstotkov), medtem ko so skupne naložbe v oglaševanje na linearni televiziji v istem obdobju upadle za 3 odstotke. »To je posledica prehoda na e-trgovino, ki spodbuja razcvet malih in srednje velikih podjetij, ta pa vedno bolj upravičujejo nacionalne televizijske akcije,« pojasnjuje Matt Hill, direktor raziskav in načrtovanja pri Thinkboxu, marketinškem organu za komercialno televizijo v Veliki Britaniji.
Zanimivi premiki tudi pri nas
Aljaž Krese, namestnik direktorja trženja na Pro Plus, je za bralce MM-a povedal, da se premiki dogajajo tudi pri nas, je pa tudi tu B2B še majhna kategorija na oglaševalskem zemljevidu. »Na splošno za oglaševanje svetujemo povezovanje televizijskih in digitalnih kanalov, ki zagotovo dosega optimalne učinke. Smo v času nestabilnih gospodarskih in finančnih tokov in oglaševalci še bolj prepoznavajo vrednost televizije, ki omogoča eno najvišjih in najbolj doslednih ravni pozornosti, s tem pa nudi neprimerljivo učinkovitost oglaševanja. Hkrati pa se je na naših platformah povečala stopnja zaupanja v digitalno oglaševanje, kar vidimo po večjem številu uporabnikov in prihodkov.«
Pri tem je dodal, da so pred dvema letoma na Pro Plusu zaznali zanimiv premik na B2B-področju, ko je eden od tehnoloških velikanov začel oglaševati tudi v njihovih medijih. »To je bil zagotovo prvi kazalnik, da se podjetja, ne glede na velikost, ciljno javnost, panogo in tudi lastno digitalno zaledje, slej ko prej obrnejo na kakovostne medije s tradicijo in varnim oglaševalskim okolje.«
Kot je še dodal, je njihova medijska hiša še vedno usmerjena na ponudbo celostnih oglaševalskih rešitev – televizijskih in digitalnih –, ki temelji na individualnem pristopu za vsakega oglaševalca.