Cetinski
Aktualno

Triperesna deteljica užitkov, ki jih lahko nudi (samo) kultura

Jesen je čas, ko v kulturnih ustanovah obiskovalce razveselijo z napovedjo dogodkov v prihajajoči sezoni. O tem, kaj so v novi sezoni pripravili v Cankarjevem domu, smo se pogovarjali z generalno direktorico Uršulo Cetinski.

Po besedah Uršule Cetinski bo do novega leta na programu Cankarjevega doma »toliko zanimivega in očarljivega, da je res težko izpostaviti najbolj dehteče cvetje na tem pisanem travniku. Kljub temu velja omeniti, da bo oktobra naš Zlati abonma praznoval 30. rojstni dan. Na prvem koncertu bomo prisluhnili Dunajskim simfonikom pod taktirko izjemnega Jaapa van Zwedna.«

Sama je v zadnjih devetih letih prisluhnila skoraj vsem koncertom Zlatega abonmaja in čeprav ji je bil kakšen koncert ljubši od drugega (odvisno, kateri skladatelj je poslušalcu bolj pri srcu), je bilo prav za vse koncerte značilno, da so bili izvedeni vrhunsko. Prav vrhunskost, virtuoznost, mojstrstvo pa je po njenem mnenju tisto, kar nas kot obiskovalce očara, zaradi česar se nam od vznemirjenja kar naježi koža.

Kot nekaj izjemnega izpostavi tudi prvo gledališko predstavo v sklopu gledališko-plesnega abonmaja Veličastni. Na začetku oktobra k nam prihaja slovito nemško gledališče Schauspielhaus Bochum s predstavo Maksima Gorkega Otroci sonca. Dramo je Gorki napisal leta 1905, medtem ko je bil v zaporu. Pripoveduje o izbruhu kolere, za katero umira predvsem neuko ljudstvo, podobnost med koronskimi časi in dogodki v tej drami pa je presunljiva. Predstavo je režirala Mateja Koležnik, slovenska režiserka, ki v zadnjem obdobju ustvarja v Nemčiji, kjer jo zelo lepo sprejemajo tako kritiki kot občinstvo.  

Pozabili niso niti na najmlajše

Za mlajše obiskovalce Cankarjevega doma pripravljajo novo poslastico, ki bo privlačna za vse generacije in primerna tudi za družinski obisk. »Ne vem, koliko dandanes sploh še beremo roman Frana Saleškega Finžgarja Pod svobodnim soncem, mi, rojeni v 60-ih letih prejšnjega stoletja, smo ga prebirali tako navdušeno, kot danes 'požirajo' Harryja Potterja. Ta junaški zgodovinski roman, ki nas popelje v svet slovanstva, bo uprizorjen kot predstava, dramatiziral ga je Goran Vojnović, režira Aleksandar Popovski. Predstavo, ki jo bomo v Gallusovi dvorani premierno izvedli decembra, pripravljamo tri nacionalke, in sicer SNG Maribor, SNG Nova Gorica in Cankarjev dom,« še napove sogovornica.

V pričakovanju razstave Slovenski punk in fotografija

Kot nekdo, ki mu je Cankarjev dom skoraj drugi dom, seveda njegove obiskovalce dobro pozna. Na vprašanje, kakšne predstave si Slovenci ogledamo najraje, pove, da za nekatere prireditve resnično lahko že vnaprej predvidevajo, da vstopnic ne bo dovolj za vse. Takšen bo verjetno koncert glasbene skupine Laibach, ki bo oktobra nastopila s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in drugimi gosti. Izvirno simfonično delo Laibacha Alamut se navdihuje pri istoimenskem romanu Vladimirja Bartola. Vstopnice so obiskovalci začeli kupovati že pomladi. Zagotovo bo veliko zanimanja tudi za tradicionalne decembrske koncerte Vlada Kreslina, ki bo 29. novembra praznoval 70. rojstni dan, koncerti pa bodo na začetku decembra.

»Osebno bom zelo vesela razstave Slovenski punk in fotografija, ki jo pripravljamo v sodelovanju z ZRC SAZU in kustosinjo dr. Marino Gržinić, odprli pa jo bomo v začetku decembra. Razstava nas bo vrnila v čas 80-ih let prejšnjega stoletja, čas, ki celo danes pomembno vpliva na slovensko kulturno in intelektualno ter politično krajino, in seveda je to čas moje mladosti, ki me je močno zaznamoval,« pravi.

»Darilo, ovito v najbolj prefinjen ovojni papir«

Ena od značilnosti oz. posebnosti Cankarjevega doma je tudi kongresna aktivnost. Njegova generalna direktorica o njej pravi, da gre za idealno kombinacijo kulturno-umetniškega in kongresno-komercialnega programa, katerega finančni presežki omogočajo bogatejši umetniški program. »Po drugi plati pa umetnost v naši hiši plemeniti tudi kongresne in družabne dogodke tržne narave. Kongresno-komercialni dogodek je pri nas kot darilo, ovito v najbolj čudovit in prefinjen ovojni papir, na kakšnem drugem prizorišču pa ga postrežejo v čisto navadni vrečki,« se nasmehne.

Od letos je Cankarjev dom bogatejši tudi za novo dvorano – Dvorano Alme Karlin, ki sprejme sto obiskovalcev in jo sogovornica opiše kot pravi biser za raznovrstne prireditve. Ker je bila Karlinova svetovna popotnica, so pisatelju dr. Andreju Blatniku zaupali nov cikel Almini večeri, v katerem se bo pogovarjal s pisatelji in pisateljicami potopisov.

»Umetnosti, ki jo ustvarja človek, umetna inteligenca ne bo konkurenčna«

Ker je umetna inteligenca najbolj »vroča tema« letošnjega leta, smo Uršulo Cetinski vprašali še, kako nanjo gledajo v Cankarjevem domu in kaj lahko kultura »v živo« ponudi ljudem v današnjem času. »Kultura, predvsem umetnost v vseh časih ponuja podoben užitek, ki je pravzaprav triperesna deteljica: estetski, etični, spoznavni. Umetnost lahko izkusimo preko posrednikov ali pa 'v živo'. Kadar se odločimo za obisk prireditve v Cankarjeve domu ali kje drugje, je to posebna izkušnja, saj jo doživljamo v skupini, v družbi z znanimi in tudi neznanimi posamezniki, ki pa vsi hkrati sočasno sodelujemo pri dogodku. Dogodek nas poveže, smo del rituala, zato se naše doživljanje še dodatno okrepi. Kar pa zadeva umetno inteligenco, ta umetnosti, ki jo ustvarja človek, ne bo konkurenčna, vendar je za podrobno razlago na tem mestu premalo prostora,« sklene.

Članek je bil izvorno objavljen v tiskani reviji Marketing magazin, september 2023, #507. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.

Intervju

z
20. 11. 2024

Ob 30. obletnici delovanja najbolj prepoznavne in priznane znamke v svetu moške mode v…

gizem
16. 11. 2024

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk,…

Sasha Savić
09. 11. 2024

Ključ do uspeha vsakega vodje je v tem, da najde prave ljudi, je prepričan Sasha Savić,…

Moj glavni kriterij pri izbiri ljudi je bil občutek, da posameznik pred mano goji globoko strast do oglaševalske industrije in blagovnih znamk ter to…

Naši avtorji