»Umazanih dvanajst«: Korporacije, ki so še aktivne v Rusiji
Agencija za moralno vrednotenje (Moral Rating Agency; MRA) je analizirala aktualno poslovanje svetovnih korporacij in ugotovila, katere od njih po Putinovi invaziji na Ukrajino Rusije niso zapustile »moralno«.
Kaja Kovič
Agencijo Moral Rating Agency je lani po ruski invaziji na Ukrajino ustanovil poslovnež Mark Dixon in jo zasnoval tako, da opozarja na vedenje in hinavščino podjetij v povezavi s to problematiko.
Nedavno poročilo agencije se imenuje »Umazanih dvanajst«, v njem pa so analizirali najbolj dobičkonosna svetovna podjetja in njihovo vpletenost na ruskem trgu. Ugotovili so, da mnogo podjetij po začetku vojne med Rusijo in Ukrajino ni zapustilo ruskega ozemlja, saj so tam še vedno zelo aktivna in se niso odločila za mednarodno uveljavljene sankcije. Po mnenju strokovnjakov so uporabila »vrzeli« v režimu mednarodnih sankcij, da bi lahko nadaljevala s svojim delovanjem v Rusiji.
Katera podjetja so »najbolj umazana«?
Na seznamu so se znašli zelo znani velikani, kot so Unilever, P&G, PepsiCo in Nestlé, pa tudi banki HSBC Holdings in Goldman Sachs. Vsa ta podjetja kljub svoji uradni obsodbi ruske invazije na Ukrajino niso zapustila ruskega ozemlja.
Manj kot šestina podjetij zapustila Rusijo
V resnici je Rusijo zapustilo Rusijo zelo malo podjetij. Od 122 največjih svetovnih podjetij, ki so jih v MRA vključili v raziskavo, jih je le 17 v celoti odšlo z ruskega trga, 59 jih je »obtičalo na sredini«, kar 46 pa jih je v Rusiji še vedno v celoti prisotnih.
Agencija v poročilu poziva javnost k bojkotu podjetij, ki jih je uvrstila na seznam.