Digitalna priznanja ali pogled v prihodnost nagrajevanja
Na sejmu AGRA 2024 v Gornji Radgoni so prvič podelili preverljiva digitalna priznanja, ki omogočajo hitro preverjanje verodostojnosti nagrad. O tej napredni tehnološki rešitvi smo se pozanimali v podjetju Netis, kjer so jo razvili.
Kaja Kovič
Digitalna priznanja torej omogočajo hitro preverjanje verodostojnosti nagrad. S pomočjo QR-kode lahko potrošniki namreč preverijo vrsto priznanja in njegovo veljavnost, kar krepi zaupanje v nagrajene izdelke.
Tehnologijo za digitalna priznanja je zagotovilo podjetje Netis, ki s platformo MyNextID omogoča preprečevanje zlorab in lažnih nagrad. Inovacija po njihovem mnenju povečuje transparentnost in zaupanje v digitalni svet, kar bo imelo široke koristi za podjetja in potrošnike. Sistem prav tako uvaja digitalne denarnice. »Gre za pogled v prihodnost nagrajevanja. Katalog in QR-kode bomo v prihodnje še nadgradili, dodali kronološko spremljanje nagrad in jih obogatili z več informacijami o izdelkih in fotografijami. Cilj je, da potrošniki zaupajo nagradam, hkrati pa nagrade in njihovi prejemniki s preverljivimi informacijami pridobijo še večjo kredibilnost. Podobno rešitev je možno uporabiti tudi za različne certifikate, bonitetne ocene, potrdila o udeležbi seminarjev in podobno,« je za MM povedala Melita Gulja, vodja komunikacij v podjetju Netis.
Razložila je, da platforma MyNextID temelji na standardu W3C, ki predstavlja globalni dogovor o zapisovanju in zaščiti digitalnih podatkov. To zagotavlja, da so digitalna priznanja, ki temeljijo na tehnologiji Verifiable Credentials, kriptografsko zaščitena, zasebnostno prijazna in strojno preverljiva. Tehnologijo, ki se uporablja za digitalna vozniška dovoljenja, potne liste in različna potrdila, so aplicirali na področje digitalizacije nagrad. »Celoten sistem temelji na digitalnih identitetah, kar pomeni, da vključuje podjetja, organizacije in uporabnike. Ta tehnologija sovpada z evropskimi načrti za uvedbo digitalnih denarnic, v katerih bodo državljani shranjevali dokumente, kot so osebni dokumenti, vozniška dovoljenja in izobrazbena potrdila. Sistem bo globalno interoperabilen, saj se države prilagajajo standardu, kar omogoča, da bodo digitalna priznanja in dokumenti preverljivi ter veljavni tudi v drugih državah.«
Rešitev slovenskega izvora, a v skladu z globalnimi standardi
Rešitev MyNextID, preko katere so izdali potrdila AGRA, je slovenskega izvora, vendar je zasnovana v skladu z globalnimi standardi, kar omogoča njeno širitev v tujino.
»Naša tehnologija se že uporablja na različnih področjih, kot so izobraževanje, zdravstvo in storitve v javnem sektorju. Na primer, sodelujemo z izobraževalnimi institucijami, kot je šola Sommelier Master, ter s španskimi univerzami, kjer študentje prejemajo digitalna potrdila, ki jih lahko delijo z organizacijami, ki uporabljajo isto platformo za preverjanje dokazil. Tako lahko univerza izda status študenta, ki ga bo ta uporabil za nakup cenejše vozovnice. Medtem ko danes uslužbenec ročno preverja podatke, bi v prihodnosti to potekalo digitalno – preveritelj bi zgolj skeniral podatke in v trenutku izdal vozovnico. Enako bodo lahko banke in zavarovalnice izmenjevale potrdila o kreditni sposobnosti ali drugih dokazilih, kar bo znatno pospešilo postopke,« pripoveduje Melita Gilja.
Za konec še doda, da je njihov cilj globalna prisotnost, kar dokazuje njihovo sodelovanje z ameriškim uradom za domovinsko varnost, kjer so bili kot eno od le šestih podjetij na svetu izbrani v posebno »kohorto«.