zzz
Diggit

Kdo je zmagovalec med tehnološkimi velikani?

V nedavni raziskavi so strokovnjaki s področja tehnologije ocenili in razvrstili 100 največjih svetovnih tehnoloških podjetij. Ne preseneča, da prvo mesto zaseda Alphabet (Google). 

Glede na raziskavo, ki so jo izvedli strokovnjaki na portalu coveragely.com, se je Alphabet s skupno oceno 100 zavihtel na prvo mesto. Njegova čista vrednost sredstev znaša 265,22 milijarde evrov, kar je največ na svetu. Pri razvrščanju podjetij, ki oblikujejo naš tehnološko usmerjeni svet, so strokovnjaki analizirali različne finančne kazalnike, vključno s tržno kapitalizacijo, prihodki, maržami iz poslovanja, prihodki na zaposlenega in neto vrednostjo sredstev. 

1. Alphabet (Google)

S tržno vrednostjo 2,06 bilijona evrov in letnimi prihodki v višini 287,85 milijarde evrov Alphabet izkazuje izjemno finančno moč in dobičkonosnost, saj se ponaša s 25,49-odstotno maržo iz poslovanja. Finančni podatki podjetja vključujejo skupna sredstva v vrednosti 368,42 milijarde evrov in obveznosti v vrednosti 104,10 milijarde evrov. Vsak od Alphabetov zaposleni, teh je skoraj 181 tisoč, ustvari 1,63 milijona evrov prihodkov, kar kaže na njihovo učinkovitost in produktivnost. Zaradi teh kazalnikov je Alphabet vodilni primer tehnološke in finančne odličnosti.

2. Microsoft

Na drugem mestu je Microsoft, ki je s tržno vrednostjo 3,05 bilijona evrov največ vredno podjetje na svetu. Letno ustvari 214,93 milijarde evrov prihodkov in ima 42,14-odstotno maržo iz poslovanja. Microsoftova skupna sredstva so ocenjena na 438,12 milijarde evrov, čista sredstva znašajo 229,01 milijarde evrov, obveznosti pa 209,10 milijarde evrov. Vsak od 221 tisoč zaposlenih ustvari približno 995.720 evrov prihodkov.

3. Samsung

Samsung je na tretjem mestu s tržno vrednostjo 349,41 milijarde evrov in letnimi prihodki v višini 181,95 milijarde evrov. Marža iz poslovanja znaša 11,51 odstotka, Samsungova neto sredstva pa znašajo 249,83 milijarde evrov. Skupna vrednost Samsungovih sredstev je 316,82 milijarde evrov, obveznosti pa 66,63 milijarde evrov. Vsak od 270 tisoč zaposlenih ustvari 0,54 milijona evrov prihodkov.

Tehnološki velikani niso le podjetja, temveč gonilna sila tehnološke revolucije

Med prvo deseterico so se uvrstili tudi Amazon, Metine platforme (Facebook), Alibaba, Apple, TSMC, Tencent in Intel. Strokovnjaki pri coveragely.com so po zaključeni raziskavi komentirali, da je jasno, da so ti tehnološki velikani več kot le podjetja – so gonilna sila tehnološke revolucije. Zasluge za njihovo uspešnost in mesto med vodilnimi v panogi pripisujejo osupljivim finančnim kazalnikom, neprestanim inovacijam in strateškim spretnostim. Dodajajo, da ti velikani ne sledijo le trendom, temveč jih ustvarjajo, premikajo meje tehnologije in oblikujejo prihodnost. Napovedujejo pa tudi, da se bo z nadaljnjim inoviranjem in širjenjem njihov vpliv le še povečeval in vplival na vse vidike našega digitalnega življenja. 

zzz

Evropa zaostaja za tehnološkimi velesilami ZDA in Azije

Pri coveragely.com pravijo, da evropska tehnološka podjetja, kot so SAP (Nemčija, 18. mesto), Schneider Electric (Francija, 26. mesto), Nokia (Finska, 35. mesto) in ASML (Nizozemska, 42. mesto), dokazujejo tehnološko spretnost celine. Vendar pa omejena prisotnost evropskih podjetij na seznamu 100 najboljših podjetij poudarja pomemben izziv: Evropa zaostaja za tehnološkimi velesilami v Združenih državah Amerike in Aziji. »Velikani, kot sta Alphabet in Microsoft, katerih tržne vrednosti se gibljejo v bilijonih, ponazarjajo veliko razliko. Ta razlika poudarja, da Evropa nujno potrebuje večje naložbe v tehnologijo, boljše inovacije in podporne politike, da bi okrepila svoj tehnološki sektor in učinkoviteje konkurirala na svetovni ravni,« so poudarili pri coveragely.com.

zzz

Intervju

z
21. 10. 2024

Ob prvi obletnici delovanja agencije smo se pogovarjali z direktorjem Žigom Anžlovarjem,…

Življenje z znaMMkami
21. 10. 2024

Rubrika Življenje z znaMMkami je ena najbolj branih v MM-u, zato jo objavljamo tudi na…

z
15. 10. 2024

Kultna slovenska znamka nadaljuje razvoj pod italijanskim okriljem, zato smo o tem…

Naši avtorji