mm
Diggit

Umetniška dela, ustvarjena z UI, nimajo avtorskih pravic

Umetniških del, ustvarjenih z umetno inteligenco, ni mogoče zaščititi z avtorskimi pravicami, je odločila ameriška zvezna sodnica Beryl A. Howell.

»Ljudje so namreč bistveni del veljavnega zahtevka za avtorske pravice,« je dejala sodnica, ki je sodila v primeru tožbe proti Ameriškemu uradu za avtorske pravice, ki Stephenu Thalerju ni odobril avtorskih pravic za sliko, ki jo je ustvaril s pomočjo UI in lastnega algoritma Creativity Machine. Thaler je večkrat poskusil zaščititi slike, nastale z algoritmom Creativity Machine, da bi bile v njegovi lasti, a zahteve so vsakič znova zavrnili, zato je odšel poiskat pravico na sodišče.

Sodnica se je strinjala z uradom in odločila, da delu, ki ni nastalo izpod človeških rok, ne morejo biti zagotovljene avtorske pravice, a jasno je, da se bodo stvari na področju avtorskih pravic z razvojem umetne inteligence spremenile. Vedno več umetnikov bo UI uporabljalo kot orodje za ustvarjanje novih del, kar bo na dan prineslo nova vprašanja o tem, kolikšen mora biti človeški prispevek za uveljavljanje avtorskih pravic.

Kako in kaj z umetno inteligenco v 2024?

a

Intervju

z
20. 11. 2024

Ob 30. obletnici delovanja najbolj prepoznavne in priznane znamke v svetu moške mode v…

gizem
16. 11. 2024

O programih izobraževanja in usposabljanja zaposlenih smo se pogovarjali z Gizem Ozturk,…

Sasha Savić
09. 11. 2024

Ključ do uspeha vsakega vodje je v tem, da najde prave ljudi, je prepričan Sasha Savić,…

Moj glavni kriterij pri izbiri ljudi je bil občutek, da posameznik pred mano goji globoko strast do oglaševalske industrije in blagovnih znamk ter to…

Naši avtorji