mm
Diggit

Umetniška dela, ustvarjena z UI, nimajo avtorskih pravic

Umetniških del, ustvarjenih z umetno inteligenco, ni mogoče zaščititi z avtorskimi pravicami, je odločila ameriška zvezna sodnica Beryl A. Howell.

»Ljudje so namreč bistveni del veljavnega zahtevka za avtorske pravice,« je dejala sodnica, ki je sodila v primeru tožbe proti Ameriškemu uradu za avtorske pravice, ki Stephenu Thalerju ni odobril avtorskih pravic za sliko, ki jo je ustvaril s pomočjo UI in lastnega algoritma Creativity Machine. Thaler je večkrat poskusil zaščititi slike, nastale z algoritmom Creativity Machine, da bi bile v njegovi lasti, a zahteve so vsakič znova zavrnili, zato je odšel poiskat pravico na sodišče.

Sodnica se je strinjala z uradom in odločila, da delu, ki ni nastalo izpod človeških rok, ne morejo biti zagotovljene avtorske pravice, a jasno je, da se bodo stvari na področju avtorskih pravic z razvojem umetne inteligence spremenile. Vedno več umetnikov bo UI uporabljalo kot orodje za ustvarjanje novih del, kar bo na dan prineslo nova vprašanja o tem, kolikšen mora biti človeški prispevek za uveljavljanje avtorskih pravic.

Kako in kaj z umetno inteligenco v 2024?

a

Intervju

Mojmir Šiftar
23. 12. 2024

Osrednji intervju v tokratni prilogi KuhaMMo smo namenili Mojmirju Šiftarju, chefu, ki…

Pen Klub je moj »zen garden« ali oaza miru. Tam lahko sprostim vso svojo kreativnost in resnično imam proste roke, da ustvarjam po svoji želji.

Monika Zajc
30. 11. 2024

Na naslovnici MM #521 je Monika Zajc, ki je pred letom dni prevzela vodenje digitalne…

Že od mladosti si vedno znova ponavljam: če sem dovolj pogumna, da začnem, sem dovolj pogumna, da uspem. Imam zelo enostavno strategijo, ki je vsaj v…

Hana Souček Martinc
30. 11. 2024

3. decembra bomo praznovali »ta veseli dan kulture«, mi pa smo se s Hano Souček Martinc…

»Kulturni projekti pogosto zahtevajo posebne pristope, ki vključujejo poudarjanje osebnega in estetskega vpliva. Ta vrsta komuniciranja se osredotoča…

Naši avtorji