Opazili smo: 10 let Biblosa
Deset let mineva, odkar je Beletrina predstavila platformo Biblos, ki je zrasla v največjo knjigarno in knjižnico elektronskih knjig v Sloveniji.
Biblos je konec leta 2022 zabeležil več kot 38 tisoč uporabnikov, ki lahko 24 ur na dan in sedem dni v tednu kupujejo ali si izposojajo e-knjige. Platforma danes ponuja 7.198 naslovov večinoma v slovenskem jezik. Samo lani so jih dodali 1.020 in pravijo, da s tem potrjujejo svoje osnovno poslanstvo: omogočiti branje kar najširšega nabora e-knjig v slovenščini.
Kot je povedal Marko Hercog, tehnični direktor Beletrine, je Biblos začel nastajati pred dvanajstimi leti, v času razcveta e-založništva v tujini, katerega vpliv je sicer segel tudi v Slovenijo, a le v obliki tujejezičnih del. »Pri Beletrini smo tudi sami začeli pripravljati e-knjige in jih distribuirali preko tujih platform, kot sta iBooks in Kobo. Ker pa Slovenija tovrstnim platformam ne predstavlja izziva, kar se je kazalo v neprepričljivi uporabniški izkušnji, smo začeli razmišljati o vzpostavitvi lastne platforme, katere primarna naloga bi bila omogočiti branje e-knjig v slovenskem jeziku.« Tako je, v sodelovanju Beletrine, Združenja slovenskih splošnih knjižnic in Inštituta informacijskih znanosti IZUM, nastal Biblos.
Zanj sicer pravijo, da predstavlja precejšen tehnološki izziv. Zaradi hitrih sprememb v tehnologiji ga je namreč treba vsakih nekaj let temeljito prenoviti, da lahko deluje nemoteno, korenita tehnološka prenova pa ga čaka tudi letos.